To jest tylko wersja do druku, aby zobaczyć pełną wersję tematu, kliknij TUTAJ
forum.Kanu.pl »
Pośród trzcin i kamieni

Wiosła, siedziska, yoki, żagle i inne takie - Yok

Thialf - 2011-03-24, 19:59
Temat postu: Yok
Za jakiś czas planuję przenieść środkową ławeczkę na miejsce ławeczki z przodu. Jest szersza a przez to wygodniejsza. W dodatku wolę pływać solo, więc raczej tam będę najczęściej przesiadywał.
Na wolnym miejscu po środku kanu chciałbym zamontować Yok, czyli nosidło.
Przeglądałem różne strony zagraniczne i krajowe producentów kanu i muszę stwierdzić, że kształt tego elementu bardzo się różni o poszczególnych twórców.
Dla tego pytam, jaki kształt jest najwygodniejszy dla noszącego i zarazem bezpieczny dla kręgosłupa.
Zastanawiałem się nad modelem o mocnym, głębokim wcięciu w które to można później umieścić dopasowaną poduszeczkę. Może wystarczy prosta, nie skomplikowana rozpórka z zamontowanymi na śruby poduszkami, które to opieramy na barkach?
Co o tym sądzicie, jakich Wy używacie nosideł.

P.S. wiem, że i tak z czasem będzie wózeczek, no ale nie wszędzie można lub się opłaca go montować.

Thialf - 2011-04-05, 18:12

Cóż za ruch w tym temacie, jakie ożywienie, no nie mogę ogarnąć się od natłoku odpowiedzi. :???: tiaaaa

By trochę rozruszać temat a i może czytelników, coś wam zaprezentuję.
Mianowicie dzisiaj udało mi się w pracy wyfrezować nosidło. Kształt uzyskałem poprzez obrysowanie zdjęcie nosidła znalezionego w necie i powiększenia go do moich potrzeb.
Materiał to trzy 10 mm sklejki klejone pod prasą ciśnieniowa, powinny wytrzymać obciążenia jakimi będą okładane. Pozostało mi tylko zebrać nadmiar materiału i zaimpregnować. Zastanawiam się czy jest sens laminować to?
Do celowo będą jeszcze poduszeczki by cały ciężar opadał na barki a przez to nie niszczył mi kręgów szyjnych.
Za jakiś czas dalsze relacje z boju.


maly - 2011-04-05, 20:39

cođ nie tak ze zdjeciami
Myszoor - 2011-04-06, 10:23

stąd http://www.svensons.com/b..._Canoe_16_5.jpg brałeś??

czy stąd: http://www.jemwatercraft....l.php?prod=Yoke ??

Thialf - 2011-04-06, 12:24

żadne z nich, wpisałem w google grafika "yoke in canoe" i gdzieś tam, na którejś z kolei stronce wyskoczyło mi zdjęcie prostego jak dla mnie nosidła, wiec zaadaptował na własne potrzeby.
Jeśli chcesz mogę Ci podesłać plik gotowy z którego było frezowane to cudo.

Myszoor - 2011-04-06, 12:31

Thialf napisał/a:
żadne z nich, wpisałem w google grafika "yoke in canoe" i gdzieś tam, na którejś z kolei stronce wyskoczyło mi zdjęcie prostego jak dla mnie nosidła, wiec zaadaptował na własne potrzeby.
Jeśli chcesz mogę Ci podesłać plik gotowy z którego było frezowane to cudo.

luz - przetestuję te z jemwatercraft.com

Radek - 2011-04-07, 21:09

Co do yoke to polecam:
YOKE
Sam lekko zmodyfikowałem wymiary i wstawiam do moich łódek.

Thialf - 2011-04-07, 21:14

fajniutkie szkoda, że wcześniej je nie pokazałeś może jak te co robię nie zda rezultatu spróbuję wykorzystać ten projekt, możesz podać cenę takiego cuda u Ciebie robionego z jesiona?
Radek - 2011-04-07, 21:20

Powiem tak, dopiero teraz udało mi się odnaleźć w sieci stronę.
Gościu zmienił adres strony i trochę mi zajęło odnalezienie go.
Sorki :sad:
Cena około 200 zł.

Thialf - 2011-04-08, 09:09

jak tak sobie przeliczałem cale i porównywałem wymiary nosidła ze zdjęć i mojego, to wydaje mi się, że zrobiłem za płytkie po środku przez to nie będzie się w żaden sposób układać tylko wżynać w kręgosłup, więc bez poduszek chyba się nie obejdzie :(
Radek - 2011-04-08, 22:31

Ja na twoim miejscu bym strugał :D .
DeeL - 2011-04-09, 22:25

radekkanu napisał/a:
Ja na twoim miejscu bym strugał :D .


Albo potrenował mięśnie barków :wink:

Radek - 2011-04-09, 22:58

Właśnie przy struganiu wyrabia się mięśnie barku ;)
Myszoor - 2011-05-14, 23:18

trafiłem na taki http://www.paddlinglight....noe-yoke-plans/ patent :]
Thialf - 2011-05-15, 00:30

Niezłe, pytanie tylko czy ławeczka od tego się nie niszczy?


Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group