forum.Kanu.pl » Strona Główna

 SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  

Odpowiedz do tematu
Poprzedni temat :: Następny temat
Pagaj z klejonki
Autor Wiadomość
Thialf 


Dołączył: 06 Lip 2010
Posty: 514
Skąd: Wrocław/Brzeg
Wysłany: 2011-06-15, 23:14   Pagaj z klejonki

Dzisiejszego dnia postanowiłem, w końcu zabrać się za produkcję własnego pagaja.
Po kilku stworzonych modelach na komputerze wybrałem ten, który odpowiadał mi wizualnie i miałem wrażenie, że będzie najlepszą opcją uwzględniając rodzaj wody po jakiej pływam dotychczas i po jakiej mam zamiar w najbliższej przyszłości pływać.
Bojąc się nie powodzeń przy produkcji pierwszego wiosła, stwierdziłem, że będę szedł po najniższych kosztach. Klej miałem już kupiony jakiś czas temu i wciąż jest/był świeży. Materiał znalazłem w pracy. Rodzaju drewna jednak nie znam, znajomy stolarz też nie miał pewności co to i zastanawiał się nad osiką. Spory klocek został pocięty na pile. Wszystkie elementy ułożone wobec siebie w odpowiednią stronę czyli ułożeniem słojów, pełno ścisków i po dwóch godzinach taki o to efekt, dodam, że klej szybko schnący.



Po z grubszej obróbce prezentował się lepiej.



uchwyt



pióro



W pewnym momencie, przed podjęciem dalszej obróbki postanowiłem sprawdzić jak się będzie zachowywać przy niewielkim obciążenie bocznym. Oparłem pióro o podłogę, złapałem za uchwyt jedną ręką a drugą przycisnąłem drążek mniej więcej pośrodku.

...efekt...



Cóż, ..., obawiając się słabego materiału wstawiłem się w środek, przez całą długość pagaja, sklejkę 30mm, tą samą z której wyfrezowałem nosidło. Efekty widać :sad:
Przyznam się szczerze, że zastanawiam się już od kilku godzin, gdzie popełniłem błąd. Wydaje mi się, że sam kształt jest ok. Pewnie materiał, ale czy tylko?
Zastanawiam się czy nie lepiej po prostu kupić gotowca, może ktoś nawet podjął by się zrobienia takiego jak z moich planów? Albo kupić z tworzywa sztucznego, na długi okres powinien wystarczyć.
Co o tym sądzicie, jakieś pomysły gdzie jeszcze mogłem popełnić błąd? Może jakieś rady?
 
 
Malutki 

Pomógł: 14 razy
Dołączył: 22 Sie 2010
Posty: 185
Skąd: Gdańsk
Wysłany: 2011-06-16, 00:47   

Błędem była sklejka. W takim akurat zastosowaniu jest o połowę słabsza niż odpowiednie drewno lite. Z bardzo prostego powodu; ma tylko połowę włókien wzdłuż reszta jest w poprzek, całkiem nieprzydatna.

Malutki
www.hobbo.net
 
 
Paw_ulon 

Dołączył: 03 Cze 2011
Posty: 38
Wysłany: 2011-06-16, 14:40   

Kurcze .. fajnie się zapowaidało .
Drewno osikowe to też chyba kiepski pomysł .
Ja zaczynam po niedzieli z jesiona :grin:
_________________
http://pavulonknives.pl/

http://www.pstnibb.pl/
 
 
Thialf 


Dołączył: 06 Lip 2010
Posty: 514
Skąd: Wrocław/Brzeg
Wysłany: 2011-06-16, 14:53   

Pierwotnie chciałem z jednego kawałka drewna. Jednak w ręce wpadła mi kłoda drewna nieznanego pochodzenia. Po prostu zaryzykowałem by ją wykorzystać, nie wyszło. Muszę jednak przyznać, że sam kształt pióra bardzo mi się podoba, ciekawe czy to jakiś konkretny model zapamiętałem i teraz go skopiowałem czy tak samo?
_________________
"the question is who cares"
 
 
Paw_ulon 

Dołączył: 03 Cze 2011
Posty: 38
Wysłany: 2011-06-16, 15:01   

Faktycznie kształt bardzo przyjemny wystrugałeś .
Ja zacznę od boberka według planów z netu :wink:
Mam 3 m dechę orzecha amerykańskiego wysezonowaną
jak mi pierwsze wiosełko wyjdzie to może z niego coś stworzę
ma piekne usłojenie :mrgreen:
_________________
http://pavulonknives.pl/

http://www.pstnibb.pl/
 
 
Myszoor 
Miłośnik Myszek :)


Pomógł: 8 razy
Dołączył: 23 Kwi 2010
Posty: 1407
Skąd: zDolny Śląsk
Wysłany: 2011-06-16, 20:42   

Paw_ulon napisał/a:
Ja zacznę od boberka według planów z netu :wink:

masz jakiś link?

ja jeżeli idzie o drewno wyjątkowo cienki jestem ale w tym przypadku nawet to zwykła lita sklejka nie jest - tak na oko to ma taką wytrzymałość jaką mają ścianki którymi są oklejone klocki w środku "sklejki".

PS
Przerabiałem już klejonkę yoka z samby - bad idea :] efekt był podobny ino nauka ze szlifowania została :]
_________________
Good judgment comes from experience, and experience comes from bad judgment : ) | Mysia Perć™ : P
Dumoine - zapiski z budowy -> eBook
 
 
Paw_ulon 

Dołączył: 03 Cze 2011
Posty: 38
Wysłany: 2011-06-16, 22:26   

Takie coś wyszukałem ... pewnie juz to znacie :wink:

www.wooden-boats.eu/index...id=53&Itemid=70

Edit/ coś mi się nie udało

Od modera: Teraz już powinno być dobrze :) A link już co prawda się pojawił, ale nie zaszkodzi go powtórzyć :P
_________________
http://pavulonknives.pl/

http://www.pstnibb.pl/
 
 
Myszoor 
Miłośnik Myszek :)


Pomógł: 8 razy
Dołączył: 23 Kwi 2010
Posty: 1407
Skąd: zDolny Śląsk
Wysłany: 2011-06-16, 22:40   

Paw_ulon napisał/a:
Takie coś wyszukałem ... pewnie juz to znacie :wink:

ja jak znałem to zapomniałem ;) - dzięki :]
_________________
Good judgment comes from experience, and experience comes from bad judgment : ) | Mysia Perć™ : P
Dumoine - zapiski z budowy -> eBook
 
 
Paw_ulon 

Dołączył: 03 Cze 2011
Posty: 38
Wysłany: 2011-06-16, 23:08   

Klejone pagaje mają rasowy wygląd :mrgreen:
Czy robił ktoś z drewna egzotycznego ..czy przez swą duża gęstość jest za ciężkie .
_________________
http://pavulonknives.pl/

http://www.pstnibb.pl/
 
 
Thialf 


Dołączył: 06 Lip 2010
Posty: 514
Skąd: Wrocław/Brzeg
Wysłany: 2011-06-16, 23:26   

Myszoor napisał/a:
ale w tym przypadku nawet to zwykła lita sklejka nie jest - tak na oko to ma taką wytrzymałość jaką mają ścianki którymi są oklejone klocki w środku "sklejki".


W moim przypadku, po środku lita sklejka 30 mm, wydaje mi się, że chodzi Ci o sklejkę stolarską, no chyba, że coś źle zrozumiałem :P
_________________
"the question is who cares"
 
 
GrzesiekD


Dołączył: 14 Kwi 2008
Posty: 40
Skąd: Jelonki
Wysłany: 2011-06-17, 09:52   

Tak to płyta stolarska-ze złamaniem sklejki byłby już pewien problem.
Niedawno sprawdzałem jak będzie prezentowało się wiosło z akacji.
Na początku było pięknie zielone -niestety pociemniało i już nie jest tak ładne.
Nie zwracajcie uwagi na klejenia to tylko przymiarka.

pozdr.
 
 
Thialf 


Dołączył: 06 Lip 2010
Posty: 514
Skąd: Wrocław/Brzeg
Wysłany: 2011-06-17, 09:55   

GrzesiekD napisał/a:
Tak to płyta stolarska-ze złamaniem sklejki byłby już pewien problem.


ale ja naprawdę miałem pełną sklejkę, grrr dobra nie istotne :neutral:
Obecny kolor też jest niezły, delikatny i stonowany, mi pasuje.
 
 
GrzesiekD


Dołączył: 14 Kwi 2008
Posty: 40
Skąd: Jelonki
Wysłany: 2011-06-17, 10:07   

Góra sklejka ,dół płyta.
Sklejka jest naprawdę dość twarda-chyba że twoja była jakaś wybrakowano

pozdr.
 
 
Thialf 


Dołączył: 06 Lip 2010
Posty: 514
Skąd: Wrocław/Brzeg
Wysłany: 2011-06-17, 10:19   

Wiem jak wyglada sklejka a jaka wygląda płyta stolarska :razz:
Czy była jednak wybrakowana nie wiem i to mnie martwi bo z tego samego arkusza mam wycięty Yoke, który teraz szlifuję. Nie chciał bym, by złamał się w momencie noszenia kanu. Mogło bybyć dość bolesne.
_________________
"the question is who cares"
 
 
tonieja 

Pomógł: 2 razy
Dołączył: 11 Maj 2011
Posty: 174
Skąd: Dolny Śląsk
Wysłany: 2011-06-20, 14:19   

Thialf, jeśli co do nosidła masz jakiekolwiek watpliwości, to zarzuć ten projekt lub zrób serię prób wytrzymałosciowych. Wątpliwa przyjemność dźwigać łódź z duszą na ramieniu, a w razie czego może nie tylko na bólu się skończyć, ale na uszkodzeniu ciała lub canoe, co w czasie wyprawy może być kłopotliwe... :sad:
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku


Skocz do:  

Aktywności propagowane w tym forum mogą być niebezpieczne dla życia lub zdrowia.
Administrator nie bierze odpowiedzialności za ewentualne wypadki zaistniałe podczas ich uprawiania.
Pływaj zawsze w kamizelce asekuracyjnej. 90% (!) utonięć można by uniknąć gdyby ofiara miała ją założoną!

Korzystanie z Forum.Kanu.pl i www.Kanu.pl oznacza akceptację Regulaminu oraz zgodę na wykorzystywanie plików "cookies".

Administratorem www.Kanu.pl i forum.Kanu.pl jest Piotrek "Myszoor" Kaleta.

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group