To jest tylko wersja do druku, aby zobaczyć pełną wersję tematu, kliknij TUTAJ
forum.Kanu.pl »
Pośród trzcin i kamieni

Wiosła, siedziska, yoki, żagle i inne takie - Worek wodoszczelny - zrobiony samodzielnie

JUKA2000 - 2011-03-22, 12:11
Temat postu: Worek wodoszczelny - zrobiony samodzielnie
Czy zna ktoś sposób na wykonanie worka tanim kosztem , czyli metodą coś z niczego ? Ja próbowałem zrobić ze starego banera ale poległem . Próbowałem pokleić go na gorąco , butaprenem lub taśmą dwustronną ale to nie trzyma .
Radek - 2011-03-22, 12:55

Może Klejem do pontonów
Zirkau - 2011-03-22, 20:57
Temat postu: Re: Worek wodoszczelny
JUKA 2000 napisał/a:
Czy zna ktoś sposób na wykonanie worka tanim kosztem , czyli metodą coś z niczego ? .


zwykły worek, wymoszczony w środku workiem foliowym np. takim na odpady.

Thialf - 2011-03-22, 22:18

Znajomy stolarz kilka lat temu zrobił prasę ciśnieniową do klejenia bodajże forniru. Użył grubszych worków foliowych z ogrodniczego i posklejał je kropelką. Prasa podobno służy do tej pory, najciekawsze jednak jest to, że nacisk jest naprawdę duży coś koło tony, a łączenia ani sam worek nie niszczeje. Może to jest sposób na worek wodoszczelny metodą chałupniczą? Koszty małe, zawsze też można zrobić próby na małej powierzchni, coś w rodzaju małego worka, takiego na komórkę.

Co do samego kleju do PVC to za oceanem używają "vinyl cement 66".

greg barcz - 2011-03-26, 15:59

Zamiast worka uzywam beczki 30 l , plastikowa ze szczelnym zamknieciem. nigdy nic nie zamoklo z workiem roznie bywalo . Do przenoszenia sa dwie raczki albo wkladam w szelki
i na plecy.

Jack - 2011-03-26, 16:52

Ja używam też beczek, mniejszej i większej. W tą mniejszą zazwyczaj wkładam jedzenie i nieraz zawieszam na drzewie. Ale nieprzemakalne worki też używam, jak też jeszcze mocne plastikowe worki na śmieci. Niektórzy mają bardzo duże nieprzemakalne worki-plecaki; praktycznie można do nich wszystko włożyć, zarzucić na plecy, chwycić kanu i tak obładowany jednorazowo wszystko przenieść--ale najgosze jest znalezienie czegokolwiek w takim worku! Ponieważ generalnie nie robię portaży, tak więc moje załadowane kanu często wywołuje spore zainteresowanie innych kanuistów. Lubię podróżować w jako-takim komforcie!
Thialf - 2011-03-26, 17:09

ok, wszystko beczki, firmowe worki itp. ale JUKA2000 chce sam spróbować coś takiego zrobić domowym sposobem.
Znacie jakiś dobry sposób? Może jakieś linki?

puchalsw - 2011-05-02, 11:40

Pozwolę sobie odkopać...
JUKA 2000; pierwsze co mi przychodzi do głowy to tanie worki marynarskie, dostępne na alle-drogo. Wykonane są albo z brezentu, albo z kordury.
Te pierwsze mogą nieco przeciekać, więc poprawienie impregnacji tanim preparatem do kurtek pomoże.
Drugie są pancerne, trudne do przebicia i zniszczenia.
Worek taki zamykasz przez zebranie końców, zawinięcie ich sznurem następnie, złożenie w pół i ponowne owinięcie sznurem.
Mam oba typy worków.
Oczywiście nie uchroni to zawartości przed lekkim zamoczeniem, podczas dłuższego przebywania w wodzie. Jednak deszcz, czy krótkie "spławianie" nie powinno zaszkodzić.
Jeśli dodatkowo wymościsz całość workiem foliowym, jak Ci to Zirkau polecił, będziesz miał, tani i niezawodny worek wodoszczelny.

Drugi sposób (ale to już moje teoretyczne dywagacje) to uszycie worka z brezentu, i zrobienie oilskin-u. Jak w kurtkach Barboura czy płaszczach australijskich.

drawa - 2011-05-03, 08:02

radekkanu napisał/a:
Może Klejem do pontonów
ktoś stosował :?: prosze o opinie :idea:
JUKA2000 - 2011-05-03, 20:02

puchalsw napisał/a:
tanie worki marynarskie, dostępne na alle-drogo.

Nabyłem niedawno dwie torby marynarskie wykonane z brezentu, były używane w niemieckiej armii. Plusy :cena 29 zł, pojemność ok. 110 l ,elastyczność czyli torba układa się do formy kanu (w porównaniu do beczki jest to wielką zaletą), wygodny transport w czasie przenosek - torba wykonana w formie plecaka .
Minus - torba przemięka po dłuższym zaleganiu w wodzie (w porównaniu do beczki jest to wadą), która z różnych powodów pojawia się w kanu. Jakim preparatem ( nazwa lub link) można skutecznie zaimpregnować brezent?

Thialf - 2011-05-03, 20:21

Impregnaty w sprayu są szeroko dostępne w sklepach typu sportowego lub w sklepach markowy tj. konkretnych firm. Ceny są przystępne lecz trzeba pamiętać o pokrywaniu płótna/skóry co by to nie było, co jakiś czas nowymi warstwami. Nie jest to może wielkim utrapieniem ale trzeba to robić. W dodatku nie jest to rzecz trudna i czasochłonna więc wydaje mi się najbardziej odpowiednia metoda do impregnacji Twoich żeglarsko/wojskowych worków.
drawa - 2011-05-03, 20:58

może ktoś stosował :?: http://allegro.pl/klej-po...1592909737.html do pontonu tego typu nie jest on gumowy http://img20.otofotki.pl/..._nie-gumowy.jpg
PANDA - 2011-05-05, 15:12
Temat postu: Re: Worek wodoszczelny
JUKA 2000 napisał/a:
Czy zna ktoś sposób na wykonanie worka tanim kosztem , czyli metodą coś z niczego ? Ja próbowałem zrobić ze starego banera ale poległem . Próbowałem pokleić go na gorąco , butaprenem lub taśmą dwustronną ale to nie trzyma .


Swego czasu ratowałem się kupując w sklepie ogrodniczym rękaw foliowy (czarna, gruba folia) zgrzewałem to żelazkiem, prasując przez papier. Z jednej strony zawijałem krawędź i wprasowywałem taśmę do zawiązania. Koszt - 3 - 4 zł za worek. Coś, co miało być prowizorką, przeznaczoną na jeden spływ, służy mi już jakieś 5 lat :)
W sklepach z militariami można czasem nabyć worki transportowe z bardzo cienkiego brezentu, od wewnątrz pokrywane gumą. Spisują się fantastycznie i po złożeniu zajmują bardzo mało miejsca. Koszt 10-15 zł więc nie wiem czy jest sens by wyważać otwarte drzwi.

kochamojazone - 2011-05-29, 02:05

Oprócz worka wodoszczelnego używałem wiader po farbach emulsyjnych (tych z przykrywką). Bywają dwie pojemności 10 i chyba 20 litrów. Słaby lans nad wodą :lol: , ale szczelne w 100% no i koszt zerowy jak ktoś ma akurat remont w domu.

wojtek pozdrawia.

Myszoor - 2011-05-29, 11:53

Wojtek
kochamojazone napisał/a:
Oprócz worka wodoszczelnego używałem wiader po farbach emulsyjnych (tych z przykrywką). Bywają dwie pojemności 10 i chyba 20 litrów. Słaby lans nad wodą :lol: , ale szczelne w 100% no i koszt zerowy jak ktoś ma akurat remont w domu.

w związku z małym własnym "napływem" mam podchwytliwe pytanie w temacie wiaderka: ile razy zaliczyłeś "grzyba" z nim na pokładzie??Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group