To jest tylko wersja do druku, aby zobaczyć pełną wersję tematu, kliknij TUTAJ
forum.Kanu.pl »
Pośród trzcin i kamieni

Na biwaku: odpoczynek / kuchnia itp. - Pijawki

Myszoor - 2011-06-08, 22:07
Temat postu: Re: Starorzecze Bugu
GrzesiekD napisał/a:
https://picasaweb.google.com/110369211874576135896/StarorzeczeBugu?authkey=Gv1sRgCJ_yw4vT9fvy_AE&feat=directlink

ładnie tam, szkoda że to dla mnie tak daleko :\

PS
a z pijawkami to lekki szok, nie sądziłem że w Polsce to realne zagrożenie :)

tonieja - 2011-06-09, 14:44

Bardzo realne. Są prawie we wszystkich wodach stojacych i płynacych, a także w Bałtyku. Kiedys widziałem wychodzącego z Bałtyku gościa, na plecach dyndało nu się cos szarego wielkości cytryny...w pierwszej chwili myslałem, że facet ma jakiś nowotwór czy narosl skórną :cry: Jak mu powiedziałem, że ma pijawkę to bardzo się zdziwił, nic nie czuł :shock:
GrzesiekD - 2011-06-09, 18:20

Ja też byłem bardzo zdziwiony gdy już w domu spojżałem na stopy :shock:

pozdr.

tonieja - 2011-06-09, 18:41

Nie uchlało mnie nigdy to cholerstwo, ale w zasadzie krzywdy nie robi. Te kilka - kilkadziesiąt g krwi pobiera dyskretnie i bezboleśnie, znieczula czymś zabieg jak dobra pielęgniarka :lol: Ponadto nie infekuje jakimiś syfami. Zostały Ci blizenki w postaci 3 kreseczek? Pomyśleć, że do dziś się przystawia (w pewnych kręgach ) pijawki. Ale na co ma to pomagać? Coś jak upuszczanie złej krwi przez balwierza? :shock:
Thialf - 2011-06-09, 19:36

tonieja napisał/a:
Ponadto nie infekuje jakimiś syfami.


Pozwolę sobie nie zgodzić się z tym stwierdzeniem. Jedynie pijawki hodowlane w i to w sterylnych warunkach nie zarażą żadną bakterią krwi lub pasożytem. Wszystkie pozostałe stanowią potencjalne zagrożenie dla ukąszonych. Nie wiadomo co taka pijawka żarła wcześniej i co sobą przenosi. Proponuje dla świętego spokoju zrobić w najbliższym czasie badanie krwi, szczególnie przy jakich kolwiek objawach zmęczenia, zawrotów głowy lub innych do tej pory nie spotykanych, nawet przedłużającej się biegunce.

tonieja - 2011-06-09, 23:15

Co może przenosić? Może nie zgłębiałem wcześniej należycie tematu :oops:
Thialf - 2011-06-10, 00:04

jest taki film: "Dziwne praktyki doktora Leahy - ...." w miejscu kropek nazwy typu Wietnam, Meksyk czy Indie.
W jednym z odcinków była mowa o pijawkach i zagrożeniach jakie z sobą niosą, bodajże to były Indie. Łatwo można sobie wyobrazić co taka bestyjka przenosić może. Wirusy, bakterie, pasożyty. Do wyboru do koloru. W odcinku o Wietnamie też była wspomniana pijawka, gdyż zaatakowała cztery litery prowadzącego, który stał w wodzie po niemal szyje.
A o to największa pijawa jaka występuje u Nas: http://pl.wikipedia.org/wiki/Pijawka_końska

Myszoor - 2011-06-10, 08:05

Thialf napisał/a:
jest taki film: "Dziwne praktyki doktora Leahy - ...." w miejscu kropek nazwy typu Wietnam, Meksyk czy Indie.
W jednym z odcinków była mowa o pijawkach i zagrożeniach jakie z sobą niosą, bodajże to były Indie. Łatwo można sobie wyobrazić co taka bestyjka przenosić może. Wirusy, bakterie, pasożyty.

wiesz - może jednak nie porównuj poziomu higieny z Indii do Polski ... ;) W Indiach bałbym się wykonywania wielu czynności (i faktycznie bałem), w PL niekoniecznie :D

Thialf - 2011-06-10, 08:39

Nie miałem zamiaru porównywać higieny Indii do Naszej. to oczywista przepaść. Chodzi mi o to, że taka pijawka dzika, która nie była hodowana w sterylnych warunkach może nieść ze sobą poważne ryzyko. Nie trzeba też jechać do Indii czy innych dalekich krain by złapać kałowe bakterie, jak na przykładzie Niemiec. W Polsce też występują groźne bakterie, wirusy, grzyby czy pasożyty. Przykładowo glista ludzka sama w sobie nie stanowi zagrożenia dla człowieka lecz jej końcowy wynik przemiany materii czyli kał, jest już dla człowieka toksyczny, gdy dojdzie do tego ilość glist w liczbie małej koloni, stężenie toksyn wzrasta itd., itd.
ELTECH - 2012-11-19, 03:19

I tu trzeba się z Wojtkiem zgodzić .
Toż to jak z kleszczami i komarami (moskitami) też mogą czymś zarazić

Sylwek - 2013-05-19, 22:58

dla Nas ,pochodzących z kultury europejskiej pewne zwierzęta są straszne ,, gdzie indziej te same zwierzęta są obiadem :mrgreen:
ELTECH - 2013-05-19, 23:00

Straszne to może nie ale na pewno strasznie obrzydliwe :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen:
Sylwek - 2013-05-19, 23:05

ELTECH, zapas soli w czasie wyprawy załatwia ten problem bardzo skutecznie :mrgreen:

prócz tego pijawki są doskonałą przynętą na ryby , a tymi raczej nie będziesz gardził :roll:

ELTECH - 2013-05-19, 23:07

no ja jakośnie jestem amatorem ryb. Niespecjalnie mi smakują natomiast jak już nic do jedzenia nie mam to zjem i rybę :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen:
Sylwek - 2013-05-19, 23:13

ELTECH, chyba nie powiesz ,że na 3 tygodniową wyprawę canoe z synem ,który jak wcześniej wspominałeś ma już całkiem słuszne rozmiary ,co ciągnie za sobą pewne potrzeby żywieniowe , zabierasz lodówko- zamrażarkę wypełnioną mięsiwem etc , albo tak ze dwie tony kaszy :shock:


Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group