forum.Kanu.pl » Strona Główna

SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  

Odpowiedz do tematu
Poprzedni temat :: Następny temat
Kanał WJM-Ełk-Augustów, do przepłynięcia i przewłóczenia.
Autor Wiadomość
kuna 

Wysłany: 2014-02-04, 13:47   Kanał WJM-Ełk-Augustów, do przepłynięcia i przewłóczenia.

Pierwszy rejs, kanałem WJM – Ełckie - Augustowskie 2014.o1.18
Zacznijmy od zasadności rejsu, WJM – Ełckie – Augustowskie. http://www.youtube.com/watch?v=WJMuQV2pmUU Powiedzmy, że już wypowiedziałem się już w tej kwestii. Zdaje się, już kilka razy. A dla bliższego zapoznania się, typu: krok po kroku, (jak ja to widzę)widzę to tak: cumujemy w agroturystycznym gospodarstwie pana Krzysztofa Lacha, we wsi Buczki, obok Szelig i Ełku, nad Jeziorem Selment Wielki:
[Buczki 8, 19-300 Ełk (warmińsko-mazurskie)
Tel.: 87 621 34
Tel. kom.: 601 386 360]
. Panie mogą przygotować sobie, w cywilizowanych warunkach, swoje posiłki. Leniuchujemy do rana. Pobudka o 4 00. Ablucje, modlitwy (kto wierzy) śniadanko. Płyniemy do Augustowa. Jeziorami: Selment Wielki, Rzeka Lega, J. Stackie i Rajgrodzkie, do Rajgrodu. Nocujemy, w miejscu przychylnym dla wędrowców. Np. w : http://www.labedz-rajgrod.pl/ Wracamy do bazy, następnego dnia. Jeśli wyniknie trochę więcej czasu, możemy spenetrować szlak, w kierunku Kanału Augustowskiego, dalszym odcinkiem Rzeki Legi. Do omówienia.
Po powrocie do GA p. Lacha. Nocleg, i dnia trzeciego, przez Jeziora Selment Mały i J. Szyba, podciągamy do obwodnicy i przekraczmy ją - na wprost Jeziora Ełckiego. Płynąć w Kierunku Nowej Wsi Ełckiej, nie będziemy.! Ale na cyplu koło Plaży Miejskiej, możemy ,,odetchnąć”. Zwiedzić miasto: http://drogi.miasto.elk.pl/?q=kamery
Następnie realizować ciąg dalszy rajdu, wg postanowień z poprzedniego wieczora. Do przedyskutowania będzie: a) płyniemy do Orzysza (w kier. na J. Sunowo). B) Płyniemy do Starych Juch, dawnej stolicy Plemienia Jaćwingów, w kierunku na j. Łaśmiady. (z możliwością dopłynięcia do Puszczy Boreckiej i jej czterech pięknych jezior. Najwytrwalsi, będą chcieli poznać źródła Rzeki Ełk. Inni, zwiedzanie St. Juch. Do przedyskutowania. Plażujemy, na cyplu w pobliżu wsi Malinówka. Fantastycznie czysta woda, omywająca cypel z piasku. Duuużo metrów, łagodnego spadku dna jeziora. Wystawka południowo- zachodnia. Nie ma takiej siły, aby zatrzymała mnie w legnięciu, w wygrzanej wodzie, na czystym piaseczku, na kilka godzin. Po powrocie do Ełku (jedni będą mieli już dosyć i odjadą) ja popłynę na jezioro Sunowo, z kąd spróbuję dotrzeć przez Jezioro Woszczelskie (http://www.mapa.ewypoczywaj.pl/18996,Wo ... tarna.html
, do Jeziora Sawinda. Ze wspaniałą wyspą, której zawsze pożądałem, na własność! Jeżeli przeszkody będą ponad nasze siły, to pozostaje nam realizować ciąg dalszy. To znaczy wracamy na szlak Kanału WJM-E-A( czyt.:Wielkie Jeziora Mazurskie Ełk Augustów) , i płyniemy przez JJ. Lepaki, Rożyńskie, Druglin, Kraksztyn, Rostki, Orzyskie.
Proszę chętnych, o przestudiowanie wszelkich możliwych map, przed Rajdem Nieucywilizowanym, aby znajomość trasy, nie była jakąś wielką niewiadomą. Wyruszam, pod koniec czerwca. Do przedyskutowania… Jeśli są uwagi i zastrzeżenia, proszę o napisanie. Także o napisanie własnej wersji planu, lub odcinka. Całość, znajduje się w okręgu, o promieniu, do pięćdziesięciu kilometrów, w linii prostej.

[ Dodano: 2014-03-10, 18:58 ]
Jutro, jadę do Ełku. Przetrzeć szlak! :smile:

Radek 

Wysłany: 2014-03-10, 19:38   

Roman, czekamy na wieści :)

Szajba 

Wysłany: 2014-03-10, 19:49   

I koniecznie jakąś foto-relację :)

kuna 

Wysłany: 2014-03-10, 20:24   

Oczywiście, z roweru. Szkoda tylko, że nie mogę obciążyć nim auta(rowerem), ponieważ jadę jako pasażer. Zaraz wysyłam vici!

[ Dodano: 2014-03-15, 10:31 ]
https://www.google.com/ma...a14824162?hl=pl
Z Jeziora Sunowo, przez J. Ełk, Selment Mały, do Selment Wielki. Tak, zapewne, Ełczanie widzą trasę ich kanału, który otworzy im szansę, na ekstremalny zbyt uroków przyrody, towarzyszący Im, od zawsze. Przywiozłem 120 zdjęć, z których sto, na pewno można pokazać.
Nie bardzo wiem, jak je ,,wstawić" na forum, a zapewniam, że są wymiarowe. Są wśród nich, obrazy przyrody, architektury a także obrazki z życia codziennego Ełczan. Żałuję,że nie mogłem zrobić zdjęć, bujając w obłokach. Bo widoki z góry, są tam niebywałe:http://elk.wm.pl/113002,Balony-poszybowaly-w-gore-Film-i-zdjecia.html#axzz2w1OXVmVm
Moim największym zainteresowaniem, obdarzyłem skrawek przyjaznej ziemi, chronionej płotem, Wieś Buczki (4 km. od Ełku - Autobusy MZK, czynią tu swoją powinność) posesja nr. 8. Tu chciałbym startować w kierunku przyszłego Kanału, jeszcze bez nazwy, a dotyczącego WJM - Pojezierze Augustowskie. Naszą tam bytność, na koniec czerwca 2014, dogadałem z panem Krzysztofem, właścicielem. Wymyśliłem, że z tej bazy, zobaczymy trochę uroków przyszłego kanału, jak też naprawdę unikalne miasto Ełk. I mocno zastanawiam się, nad kontynuowaniem pomysłu, za wszelką cenę przebycia trasy, tego przyszłego kanału.

[ Dodano: 2014-03-16, 11:34 ]
Dzięki Młodszemu, mogę zaprezentować nieudolne fotografie, robione leciwym aparacikiem.
Trochę to chaotyczne kolejności, ale dotyczą Jeziora Selment Wielki i Agroturystycznego Gospodarstwa PanaKrzysztofa, gdzie planuję utworzenie bazy wypadowej. Noclegi w namiotach lub apartamentach (30 zł.) do wyboru. , J. Ełckiego, Rzeki Ełk i samego miasteczka Ełk: https://plus.google.com/u/0/photos/111282460035158424073/albums/5991329252910238705

Przyjemnego oglądania!

Radek 

Wysłany: 2014-03-17, 08:18   

Jeziora jeszcze zmarznięte, ale rzeką już da się pływać. :)

kuna 

Wysłany: 2014-03-17, 11:20   

Można jeszcze powierzyć się, profesjonaliście, na tym terenie. :

kuna napisał(a):

Jaką kwotę, należałoby zapłacić, za np. dziesięć osób, pięć kajaków, w czerwcu 2014, za spływ. Z Jeziora Orzyskiego do Jeziora Rajgrodzkiego. Czyli szlakiem Kajki i Biskupa Karola Wojtyły. Szlakiem,mającego powstać kanału łączącego WJM, Ełckie, Augustowskie.
http://forumwodne.pl/orzy...stow-t3318.html
Oczywiście, nie będzie to pełny szlak.

--
Pozdrawiam serdecznie Kuna

biuro@dryf.elk.pl
10:31 (42 minuty temu)

do mnie
Witam
Koszt wypożyczenia kajaków za jeden dzień:
-Vistat, Sprinter kajaki polietylenowe 35zł dzień
-Kulfon, Relax kajaki poliestrowe (dwie bakisty na bagaże na dziobie i rufie) 30zł dzień
-transport 1,8 za km
- rabat przy wypożyczeniu powyżej 3 dni
Zaczynając z jez. Orzysz szlakiem Kajki w kierunku Ełku płynie się pod prąd, przewózka z Rożyńska na jez. Selment Wielki i rzeką Legą w kierunku jez. Rajgrodzkiego.
Pzdrawiam
Radek Krupiński 604635508
PS
Na obecną chwilę trudno mi jest podać jakąś kwotę dla 10 osób. Za mało informacji.
Np. Czy mam dostarczyć same kajaki do Orzysza?
Czy przewieźć mam uczestników trakcie spływu, i po spływie z Rajgrodu,bagaże i kajaki?
Ile dni ma trwać spływ?
Czy Państwo przyjadą do Stradun i zostawią samochody?
Proszę o więcej informacji.

Tak naprawdę, to pewnie damy sobie radę sami?

Myszoor 
Miłośnik Myszek :)

Wysłany: 2014-03-17, 12:31   

no to niewiele będzie w tym kanu :P

kuna 

Wysłany: 2014-03-17, 12:51   

Rzeczywistość, może być bardziej skomplikowana. Dla mnie, dla nas taki rajd, byłby przyjemnością samą w sobie. Obawiam się jednak, że niewielkie, a raczej żadne zainteresowanie, doprowadzi do tego, że pozostanie mi dokonać tego czynu, w pojedynkę. Dlatego byłoby miło, płynąć także z kajakarzami (a kto będzie woził im ekwipunek?).
Sprawa wygląda mi, na nierealną. Dlatego ostatecznie, kto ,,kupi" temat, uzyska u mnie wszechstronną pomoc. Ale nie do końca. (holował, nie będę)
Zawsze marzyłem o takim rajdzie i przyszedł czas, aby go zrealizować. Jak już pisałem, melduję się u p. Krzysztofa w Buczkach 8(osiem), 29 czerwca wieczorkiem. Wyruszam, 30, rano.
Przed nami, z tego miejsca, wyruszały już grupy z Niemiec (także) i inne.

drawa 
stary zgrywus

Wysłany: 2014-03-23, 15:09   

W projekcje to wygląda tak a w praktyce może wyglądać tak a skoro może to i najpewniej tak wyglada :mrgreen:

kuna 

Wysłany: 2014-03-23, 16:58   

Pisząc szczerze, to dla mnie żadna atrakcja. Ot, jednego dnia, dopłynę do Zawad lub Rajgrodu. Drugiego wrócę (bez przewłok). Trzeciego, popłynę do Łaśmiad i wrócę. Czwartego spróbuję sforsować przez Ełckie, Sunowo, do Orzyskiego. Jak mi siły pozwolą, to i na Sajno przez Woszczelskie, zaatakuję. ,,Bułka z masłem"! Ale kocham te jeziorka i będzie mi miło, jak ktoś w drodze, odezwie się do mnie! Dziękuję, za wizję!

ManaT 

Wysłany: 2014-03-24, 06:52   

kuna napisał/a:
Pisząc szczerze, to dla mnie żadna atrakcja.

No to zareklamowałeś swój spływ, kto jeszcze miał wątpliwości to już chyba ich nie ma. :wink:

kuna 

Wysłany: 2014-04-04, 15:06   

Nigdy nie brałem udziału, w jakimkolwiek spływie grupowym. Jestem samotnikiem. Jeśli samotnie opłynę, to co zamierzam, to postaram się opisać, podpierając fotografiami. Może w przyszłym roku, ktoś dołączy. Ale nie pogniewam się, jeśli będzie chętny (chętna) do tego spływu. Oczywiście, luksusów nie obiecuję.

[ Dodano: 2014-04-23, 13:57 ]
Piotr: ,,no to niewiele będzie w tym kanu".
Dzisiaj usłyszeliśmy prośbę od młodszego: Zaopiekujcie się naszymi pociechami, na okres pierwszego tygodnia lipca. Nie mają wyboru. Ich turnus wczasowy, zaczyna się od soboty piątego lipca. Będą przywozili nam pociechy, przez tydzień. No nie możemy odmówić. Czyli, skoro jeszcze nikt, po za Drawą, nie zobowiązał się do wzięcia udziału, to pojadę do Buczek k/Ełku, piątego rano, w sobotę. Kanu, lada moment, będzie mi dostarczone na podwórko. Przyczepkę, mam wyremontować. Moja samochodowa przyczepka, nieomal gotowa, ale będzie woziła na sobie, trochę inną łódkę. Czyli, tylko kanu. Kanu, ponieważ będę testował przydatność przyczepki rowerowej. Tylko kanu, jest w stanie zabrać się z moim ekwipunkiem. I kanu, bo do kajaka nie mam dostępu. Musiałbym kupić, lub wynająć.
Teraz, kto wyjedzie w sobotę z rana, piątego lipca, na mój spływ? Drawa, daj głos. Ujmij się za mną, proszę. Masz miejsce, (żonusia zadeklarowała się, na nie) choć mógłbyś być trochę mniej rosły...

[ Dodano: 2014-12-20, 19:37 ]
Donoszę, że ciągnik rowerowy na bazie roweru ,,Wigry 1" wykonany. Do typowego rowerka, dodałem ,,wolne koło" z przerzutką( pod górkę, ,,jak znalazł"), hamulce szczękowe, przód i tył. Nowe koła(20") i gumy, także lampa Siemens,a przód, siodło na podw. sprężynach skórzane. Także cięgło regulowane do naciągu tylnego widelca, aby silny rowerzysta nie ściągał widelca, w kierunku zębatki ciągnącej. Po złożeniu roweru, niewielka paczka. Także przyczepka wcześniej prezentowana, zmienia się nieco, ze względu na zastosowane materiały, lecz zachowuje dawną koncepcję. Oświetlenie wieczorne kanu na przyczepce, to ,,różaniec" złożonych z diód led. Dynamo, powinno zaspokoić ich apetyt na prąd.
Z zastosowaniem żagla od mojej Fly 111, w tym trio (kanu, przyczepka, rower) mam jeszcze wątpliwości. Zobaczymy. W końcu, pagaj na ciekach, to i po jeziorach także można szpadlować ? (dziwne, ale padling, zawsze kojarzy mi się ze szpadlowaniem, może jest jakieś podobieństwo). Sprzęt wyprawowy przejrzany. Śpiwór, docieplony kołdrą wełnianą. Taką taniutką. Namiot jak zwykle czteroosobowy. Dziwne, ale wcale nie czuję, aby był za duży. W razie czego, będę gotował w nim, w dżdżyste dni... Co do przebiegu, to postanowiłem założyć sobie bazę w Buczkach, gdzie zostawię samochód i wyruszę raz na wschód, raz na zachód przewidzianej maszruty. W końcu pokonanie czegoś, co nie istnieje, nie musi mieć cech regularnych. Być może, w trakcie, zrobię sobie jeszcze jakiś ,,skok w bok", za utraconą młodością... (na północ od Ełku, Woszczelskie, Sajno, Łaśmiady i Puszcza Borecka). :wink: Wszystkim życzę zdrowych i spokojnych Świąt i Dosiego Roku!

[ Dodano: 2014-12-21, 08:01 ]
http://elk.wm.pl/139954,K...l#axzz3MVsJBOiM

Co TAM dzieje się, w sprawie nowego Kanału!

[ Dodano: 2015-01-03, 10:22 ]
http://viabaltica.scottwi...task=view&id=10
Kiedy już most wysokowodny połączy miasta stolice - Helsinki z Tallinem, a autostrada Via-Baltica połączy Europę z Litwą, Łotwą, Estonią i Finlandią., to prawy górny róg mapy Polski, ucywilizuje się bardziej. A także, bardzo przybliży nam przyrodę tego zakątka. http://viabaltica.scottwi...task=view&id=10
Kidy to nastanie, zrealizuje się, to będzie czas mojego wnuka. Choć przy dzisiejszym tempie budowy autostrad, możliwe jest ,,zahaczenie" mojego jestestwa o te marzenie, jeszcze za mojego życia.

[ Dodano: 2015-01-30, 07:17 ]
Bohdan Dąbrowski
22:28 (8 godzin temu)

do mnie
Twoje zamiary o rejsie w czerwcu, szlakiem ewentualnego kanału łączącego Wielkie Jeziora Mazurskie z Pojezierzem Augustowskim są mi do pewnego stopnia bliskie, ponieważ uczestniczyłem już kilkakrotnie w naradach poświęconych projektowi budowy tego połączenia i temat jest mi znany. Trzymam więc
kciuki !

To jest rekomendacja Jachtowego Kapitana Żeglugi Wielkiej, mieszkającego przy trasie kanału. Mającego powstać, kanału WJM-Ełk-Augustów.

[ Dodano: 2015-04-15, 15:40 ]
[DOC]koncepcja rewitalizacji i rozbudowy drogi wodnej_materiały ...
petlamazurska.org.pl/.../KONCEPCJA-REWITALIZACJI-I-ROZBUDO...

Nie słychać w przestrzeni medialnej, jakowyś nowych sygnałów, w tej sprawie. Mamy A.D. 2015

tonieja 

Wysłany: 2015-04-15, 15:28   

Kuna, czy dobrze zrozumiałem, że kanujkę na przyczepce chcesz wozić? Nie możesz po bożemu, na dachu? Tak jest lepiej, wygodniej i chyba bezpieczniej, no chyba że kanujka długa, a autko króciutkie?

kuna 

Wysłany: 2015-04-15, 18:30   

To nie ja wożę kanu, zamiast płynąć. Płynę, gdy jest po czym płynąć, (prostą mapkę na początku tematu, zapewne nie zauważyłeś). Jak można płynąć cięgiem, po fragmentach jeszcze niewykopanego kanału, pewnie wiesz lepiej, jak. Do miejsca startu mam około dwustupięćdziesięciu kilometrów. Ale rozczaruję Ciebie. Nie będę wiózł kanu, ciągnąc Go na przyczepce za rowerem 250 km. Dojadę tam (Buczki 8) jednoosobowo. Jednym samochodem, może i przykrótkim. Jeden samochód, jedno kanu, jeden rower i jedna przyczepka, że o namiocie, nie wspomnę. Samochód zostaje w bazie, pozostałe części płyną/jadą ze mną.
To wszystko, na razie... :wink:

Radek 

Wysłany: 2015-04-15, 18:38   

Czekamy na relację :)

Odpowiedz do tematu