forum.Kanu.pl » Strona Główna

 SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  

Odpowiedz do tematu
Poprzedni temat :: Następny temat
Rozmiar/dobór długości wiosła
Autor Wiadomość
Zirkau 
Zirkau

Pomógł: 2 razy
Dołączył: 25 Sie 2007
Posty: 528
Skąd: Zirkau
Wysłany: 2011-04-28, 07:02   

czyżby to stąd, że przeciętna kobieta ma relatywnie ciut dłuższe nogi niż mężczyzna, a to oznacza że przy tym samym wzroście ma krótsze ręce ? Pewnie tak. Inne uzasadnienie nie przychodzi mi do głowy.
Bo facet po środkach hormonalnych - to co? pagaj mu rośnie ?
 
 
JUKA2000 

Dołączył: 17 Lip 2010
Posty: 135
Skąd: znadwisły
Wysłany: 2011-04-28, 12:28   

Nadal nie wiem jak na podstawie tego rysunku określić długość pagaja . :?:
Płeć odróżniłem metodą : trochę widać resztę trzeba się domyślić .
Podobnie rozpoznałem że Pam Boteler trzyma w ręku pagaj (być może swój ) a nie trzonek od łopaty. :lol:
 
 
madrivercanoe 


Dołączył: 15 Kwi 2011
Posty: 315
Wysłany: 2011-04-28, 13:21   

Pam trzyma własny pagaj http://www.kanadyjkarze.n...FrontReach2.jpg
 
 
Myszoor 
Miłośnik Myszek :)


Pomógł: 8 razy
Dołączył: 23 Kwi 2010
Posty: 1407
Skąd: zDolny Śląsk
Wysłany: 2011-09-09, 07:52   

Zapraszam do lektury tekstu "Jak kupować wiosło?" http://www.kanu.pl/index....w=article&id=94

Autor: John Winter / www.Greenval.com

Tłumaczenie z oryginału: To_masz (tu po raz trzeci dziękuję za czas jaki poświęcił na tłumaczenie)

Artykuł w kilku punktach może być kontrowersyjny - ale z doświadczeniem autora trudno oponować :)
_________________
Good judgment comes from experience, and experience comes from bad judgment : ) | Mysia Perć™ : P
Dumoine - zapiski z budowy -> eBook
 
 
madrivercanoe 


Dołączył: 15 Kwi 2011
Posty: 315
  Wysłany: 2011-09-09, 10:56   

Również dziękuję autorowi tłumaczenia, przyjemnie jest czasem przeczytać coś w ojczystym języku niestety translatory tak tłumaczyć jeszcze nie potrafią. Nawiązując do artykułu „ Jak kupować wiosło? ”wynika, że nasza dalsza debata na ten temat jest bez zasadna. Swoją drogą wolę wiedzieć jak właściwe dobrać wiosło, a nie jak je kupować :) za resztę zapłacę kartą
 
 
waldemar 

Dołączył: 17 Gru 2011
Posty: 21
Skąd: Poznań
Wysłany: 2012-06-17, 18:17   

Witam
Zastosowałem wypadkowe wszystkich metod doboru wiosła i wyszło mi 145cm.
Ale coś kiepsko się wiosłuje ,manewry OK ale wiosło wchodzi głęboko do wody -całość pióra i z 10-15 cm drążka w połowie pociągnięcia wiosła ( na wysokości kolano biodro)
Jak próbuję wiosłować by na wysokości biodra zamaczać tylko pióro (no i troszkę drążka ) to strasznie dziwnie mi się płynie !
Skrócić wiosło czy jeszcze popływać,zobaczyć co z tego wyjdzie?
Pozdrawiam Waldek
 
 
Myszoor 
Miłośnik Myszek :)


Pomógł: 8 razy
Dołączył: 23 Kwi 2010
Posty: 1407
Skąd: zDolny Śląsk
Wysłany: 2012-06-20, 08:51   

waldemar napisał/a:
Skrócić wiosło czy jeszcze popływać,zobaczyć co z tego wyjdzie?

3 dni ciszy - czy naprawdę żaden stary wyjadacz nie podpowie w tym temacie niczego?
_________________
Good judgment comes from experience, and experience comes from bad judgment : ) | Mysia Perć™ : P
Dumoine - zapiski z budowy -> eBook
 
 
Żółtodziób 

Pomógł: 1 raz
Dołączył: 07 Kwi 2012
Posty: 214
Skąd: Małopolska
Wysłany: 2012-06-20, 10:17   

Przez całe lata standardowy pagaj (w Polsce) miał 130 cm długości.
Takimi własnie wiosłuję.
Wprawdzie na przestrzeni lat średni wzrost Polaka sie powiekszył (mój niestety nie :) ), ale napewno nie o 30 cm.
Zważywszy na róznicę 145 - 130 = 15. A że pozycja siedządza to 15 x 2 = 30 (bo nogi stanowia blisko 50 %)

Jeśli mamy niewygodne buty to sie je zmienia.
Tak samo trzeba zrobić tu.
Nie ma sensu siłowac się z pagajem tylko po to żeby zgodziło nam sie to z jakaś tabelką.

Moczenie dolnej ręki w wodzie to szybki sposób na odparzenia.
Z drugiej stony trzymanie ręka w połowie trzonu jest nieekonomiczne.

To co jest wyznacznikiem w sportowym wiosłowaniu nie zawsze sie sprawdza w rekreacji.

Z autopsji mi wiadomo, że przedni wioslarz powinien mieć ciut dłuższe wiosło niż tylny.
Sternik ma burtę tuż przy biodrze więc wiosło prowadzi bardzo blisko. Szlakowemu burta sie ku tyłowi rozszerza więc musi wiosło prowadzic troche dalej od ciała.
Zeby więc pióro było właściwie zanurzone trzon wiosł powinien być troche dłuższy.
Ale to jest raptem 5 cm.
 
 
radorz 

Dołączył: 01 Lut 2012
Posty: 35
Skąd: Pruszcz Gdański
Wysłany: 2012-06-20, 20:28   

hmm...
na stronie głównej gdzieś był artykuł mądrego pana który był o doborze pagaja - generalnie konkluzja była taka - najlepszy taki jak ci pasuje.
W dziale budowy pagaja większość planów jakie są zamieszczone to widziałem 155-160 cm
Sam najczęściej używam kupnego 160 cm, bo drewnianego jeszcze nie zdążyłem sobie zrobić. Zresztą jak kojarzę, to w klubie do którego należę, są 150-160.

Moja rada - pożyczyć gdzieś pagaj innej długości i sprawdzić.

P.S. pamiętam gdzieś inny artykuł, który sugerował, aby nie patrzeć na całą długość pagaja, a tylko na długość trzonka, ale nie mam pagaja pod ręką aby pomierzyć dokładnie
 
 
Myszoor 
Miłośnik Myszek :)


Pomógł: 8 razy
Dołączył: 23 Kwi 2010
Posty: 1407
Skąd: zDolny Śląsk
Wysłany: 2012-06-21, 10:02   

waldemar napisał/a:
Zastosowałem wypadkowe wszystkich metod doboru wiosła i wyszło mi 145cm.

jeżeli masz jakieś 170cm. wzrostu albo bardzo niskie kanu to pewnie jest ok - tylko Ci wprawy brak, jeżeli jesteś wyższy lub/i kanu ma wyższą burtę to coś jest jednak nie tak, więc może tak:

zacznij od obejrzenia początku tego filmu:



zwróć uwagę jaki jest u nich rozstaw rąk na uchwycie. U siebie do tego rozstawu rąk dodaj odległość między powierzchnią wody a górną krawędzią burty (bo dolna ręka powinna się generalnie poruszać powyżej niej - jak jestem w błędzie to proszę o korektę). Do całości dodaj długość pióra - powinieneś otrzymać prawidłową dla siebie, dla kanu w którym pływasz i dla miejsca które w nim zajmujesz długość wiosła :)
_________________
Good judgment comes from experience, and experience comes from bad judgment : ) | Mysia Perć™ : P
Dumoine - zapiski z budowy -> eBook
 
 
waldemar 

Dołączył: 17 Gru 2011
Posty: 21
Skąd: Poznań
Wysłany: 2012-06-21, 21:23   

Witam
I znowu po wszelkich obliczeniach wychodzi mi 140-145 cm !?
Mam kanu Venture Ottawa Solo więc chyba niezbyt duże kanu .
W weekend jadę potrenować na jeziorka technikę .
Staram się by dolna dłoń nie schodziła ( w skrócie) poniżej burty.Techniki pływania uczyłem się z filmików w necie może przez to popełniam jakieś błędy .
Popływam z naciskiem na technikę i zobaczymy co wyjdzie !
Pozdrawiam Waldek
 
 
kanotist 

Pomógł: 1 raz
Dołączył: 18 Kwi 2012
Posty: 50
Skąd: Z nad Iny
Wysłany: 2012-06-21, 21:28   

Cytat:
W weekend jadę potrenować na jeziorka technikę

"Niech Moc będzie z Tobą"
_________________
Jacek
 
 
Myszoor 
Miłośnik Myszek :)


Pomógł: 8 razy
Dołączył: 23 Kwi 2010
Posty: 1407
Skąd: zDolny Śląsk
Wysłany: 2012-06-22, 07:26   

waldemar napisał/a:
Witam
I znowu po wszelkich obliczeniach wychodzi mi 140-145 cm !?

przepraszam, ale pisząc poprzedni post przed oczami miałem te 130cm z następnego posta :)

jeżeli masz te 140-145cm to prawdopodobnie jest ok ;) ćwicz
_________________
Good judgment comes from experience, and experience comes from bad judgment : ) | Mysia Perć™ : P
Dumoine - zapiski z budowy -> eBook
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku


Skocz do:  

Aktywności propagowane w tym forum mogą być niebezpieczne dla życia lub zdrowia.
Administrator nie bierze odpowiedzialności za ewentualne wypadki zaistniałe podczas ich uprawiania.
Pływaj zawsze w kamizelce asekuracyjnej. 90% (!) utonięć można by uniknąć gdyby ofiara miała ją założoną!

Korzystanie z Forum.Kanu.pl i www.Kanu.pl oznacza akceptację Regulaminu oraz zgodę na wykorzystywanie plików "cookies".

Administratorem www.Kanu.pl i forum.Kanu.pl jest Piotrek "Myszoor" Kaleta.

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group