forum.Kanu.pl » Strona Główna

 SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  

Odpowiedz do tematu
Poprzedni temat :: Następny temat
Solo Canoe
Autor Wiadomość
Radek 


Pomógł: 20 razy
Dołączył: 24 Wrz 2006
Posty: 1226
Skąd: Raciąż
Wysłany: 2010-11-10, 22:55   Solo Canoe

Witam,

Tak dla rozruszania forum i pobudzenia wyobraźni o posiadaniu własnej "drewnianej" łodeczki postanowiłem umieścić na forum fotorelację z budowy mojego nowego kanu. Będę starał się umieszczać relacje z budowy jak najczęsciej, trochę opisów i sporo zdjęć.

Zapomniałem zabrać z domu aparat i foty zrobiłem komórką :( , poprawię się.

Od dawna przymierzałem się do zbudowania solowej łódeczki, ot mam kaprys a może potrzeba wiecznego budowania nowych konstrukcji jest aż tak silna, że nie wytrzymałem i buduję. :)

Wiele razy pływałem sam w kanu. Super sprawa, człowiek ma możliwość przemyśleć sprawy życiowe, odpocząć psychicznie, "naładować baterie". Jest to też rodzaj sprawdzenia siebie a właściwie swoich umiejętności. Można wiele napisać o pływaniu solo i myślę że czytelnicy wypowiedzą się i podzielą swoimi przemyśleniami o pływaniu solo.

Przejdę do konkretów. Wybór padł na dwa modele - na razie nie podaję nazw :) .
Pierwsze które zaczynam budować ma wymiary:
Długość - 4,52 m
Długość linii wodnej - 4,33 m
Szerokość maksymalna - 0.76 m
Szerokość linii wodnej - 0,69 m
Wysokość - 0,48 m
Głębokość w części środkowej - 0,31 m

Zaczynam budowę od wycięcia szablonów - 13 sztuk oraz 2 sztuki na stewy.
Prace zaczęły się 6 listopada 2010 od wycinania i szlifowania szablonów.
W poniedziałek skleiłem stewy wewnętrzne a dziś zewnętrzne i ustawiłem szablony od 2 do 12.
 
 
Matusz 


Dołączył: 20 Mar 2010
Posty: 170
Skąd: Zabrze
Wysłany: 2010-11-10, 23:18   

W tym roku zacząłem pływać solo. Z powodu powodzi nie udało mi się popłynać samemu na kilka dni. Pływałem solo w grupie i samemu jeden dzień. Pływanie samemu ma swój urok. Trudności nastręcza logistyka dotarcia na początek spływu i jego zakończenia. Pływam na Old Town Pack. Łódka lekka i bardzo pakowana.

Matusz
 
 
Myszoor 
Miłośnik Myszek :)


Pomógł: 8 razy
Dołączył: 23 Kwi 2010
Posty: 1407
Skąd: zDolny Śląsk
Wysłany: 2010-11-11, 09:58   

Cytat:
Długość - 4,52 m

gdzieś tyle to ma nasz Yoho'lec - dwuosobowy, ciekawi mnie więc jaka ona będzie w manewrowaniu :]
_________________
Good judgment comes from experience, and experience comes from bad judgment : ) | Mysia Perć™ : P
Dumoine - zapiski z budowy -> eBook
  
 
 
JUKA2000 

Dołączył: 17 Lip 2010
Posty: 135
Skąd: znadwisły
Wysłany: 2010-11-11, 16:30   

Ciekawe ile czasu zajmie Ci budowa . Ja swoje kanu , metodą bez użycia zszywek , budowałem ok.czterysta godzin , zaczynając od wykonania wręg ,listewek , a kończąc na lakierowaniu i wyplocie ławeczek . W sumie cała praca trwała nieco ponad pięć miesięcy.
POWODZENIA
 
 
Radek 


Pomógł: 20 razy
Dołączył: 24 Wrz 2006
Posty: 1226
Skąd: Raciąż
Wysłany: 2010-11-11, 21:53   

Kolejny dzień prac.

Ile czasu mi zajmuje budowa kanu?
Zależy od temperatury i moich chęci. Sam propaguję budowę bezszywkową i innej nie wyobrażam sobie. W tym przypadku nie uda mi się tak zrobić. Jak zauważycie to początek burt są pod kątem i listewki muszą być przymocowane. Najszybciej będzie złapać te pierwsze 6 listewek zszywkami a reszta to już z górki. Po dzisiejszym ustawieniu szablonów to w tydzień można ten model skleić, ale praca zawodowa mi na to nie pozwoli. Wystrugam sobie prezent pod choinkę :D .
Jak budowałem Huron Cruiser to kadłub z laminatem powstał w tydzień. Jechaliśmy z rodziną na wczasy i chciałem przed wyjazdem zalaminować kadłub. Średnio to 2 miesiące buduję łódkę. Przykład, pierwszą ławkę wyplatałem tydzień dziś w jeden dzień jestem w stanie to zrobić. Jak człowiek dojdzie do wprawy to prace idą szybciej. Grupa z Nowej Dęby w tydzień pod moim okiem zbudowali 2 kanu z laminatem :) . Jak są chęci to robota idzie do przodu.
 
 
Thialf 


Dołączył: 06 Lip 2010
Posty: 514
Skąd: Wrocław/Brzeg
Wysłany: 2010-11-12, 01:01   

Jakiś szczególny powód, że płytę wiurową zastapiłeś sklejką czy była pod ręką jako, w tym wypadku, najtańszy materaiła?
Pytanie laika, dla tego w takie szczegóły wchodzę.
_________________
"the question is who cares"
 
 
Radek 


Pomógł: 20 razy
Dołączył: 24 Wrz 2006
Posty: 1226
Skąd: Raciąż
Wysłany: 2010-11-12, 21:51   

To jest płyta stolarska.
Sklejka po obu stronach a w środku llistwy drewniane. Nie będę ukrywał, że dostałem od serdecznego kumpla i nie musiałem kupować płyty.

Dziś trochę popracowałem nad kanu i udało mi się już zacząć kleić listewki.
 
 
Radek 


Pomógł: 20 razy
Dołączył: 24 Wrz 2006
Posty: 1226
Skąd: Raciąż
Wysłany: 2010-11-13, 23:13   

Dzis udalo mi sie wkleic tylko 5 listewek.
Troche malo, ale trzeba i w domu cos nie cos porobic.

Wklejam merantii po 6 listewkach z samby ;) .
Dość fajnie się układają listewki i widzę że będzie to bardzo dzielna łódeczka.

Po zakończeniu pracy zabezpieczyłem listewki ściskami, tak by jutro nie zastać listewek odstających od szablonów. Mogłem dalej kleić już bez zszywek ale jak prace tak zaczęta to może i tak ją skończę. Muszę łączyć listewki na szablonach to i tak odczekuję aż klej złapie.
Na szablonach zawsze po pracy zostawiam przygotowane listewki, tak by nastepnego zaczynac od razu a nie przebierac w listewkach.

To tyle jak na tych pare dni.
 
 
Radek 


Pomógł: 20 razy
Dołączył: 24 Wrz 2006
Posty: 1226
Skąd: Raciąż
Wysłany: 2010-11-14, 20:52   

Cisza forum.

Prace ida do przodu.
http://picasaweb.google.c...1923/SoloCanoe#
 
 
Thialf 


Dołączył: 06 Lip 2010
Posty: 514
Skąd: Wrocław/Brzeg
Wysłany: 2010-11-14, 21:49   

Idziesz jak burza :)
Wiesz już jakim drewnem będziesz wykańczał? Listwy przy burtowe, nosidło, ławeczki.
Zdecydujesz się zabarwić burty, czy pozostawisz strukturę drewna?
_________________
"the question is who cares"
 
 
Radek 


Pomógł: 20 razy
Dołączył: 24 Wrz 2006
Posty: 1226
Skąd: Raciąż
Wysłany: 2010-11-14, 22:05   

Nie będę ukrywał, że wolę zostawić strukturę drewna. Co do zamknięcia to specjalnie kładłem jasne listewki jako pierwsze by zamknąć na ciemno. Jeszcze nie wiem czy zamknę ciemnym iroko czy sapeli. Zobaczę co będę miał ;) w warsztacie.
Nie ukrywam, że mam trochę napięty grafik prac nad tym kanu. Jak nie skleję do końca w przyszły weekend to dopiero pod koniec grudnia będę mógł kontynuować prace pod warunkiem że nie będzie -20. Kominek mi nie ogrzeje domku.

Pozdrawiam Radek
 
 
JUKA2000 

Dołączył: 17 Lip 2010
Posty: 135
Skąd: znadwisły
Wysłany: 2010-11-15, 11:46   

radekkanu napisał/a:
Będę starał się umieszczać relacje z budowy jak najczęsciej, trochę opisów i sporo zdjęć.

Kiedy robiłem swoje kanu , najwięcej problemu miałem z laminowaniem (doświadczenie + wiedza =0 ) , ale jakoś wyszło . Gdybyś mógł napisać precyzyjny opis laminowania , następnym" młodocianym stoczniowcom "byłoby łatwiej .
Z czego będziesz wyplatał ławkę ? Ja zrobiłem z naturalnego ratanu , ale w kontakcie z wodą ten materiał sprawdza się średnio .
 
 
Radek 


Pomógł: 20 razy
Dołączył: 24 Wrz 2006
Posty: 1226
Skąd: Raciąż
Wysłany: 2010-11-15, 13:11   

Ja ławeczki wyplatam rafią syntetyczną. Jedyną wada jest blaknięcie od słońca.
Co do laminowania - opisać mogę, jak będę miał do pomocy osobę która będzie mogła robić zdjęcia to będzie i fotorelacja. ;)
 
 
JUKA2000 

Dołączył: 17 Lip 2010
Posty: 135
Skąd: znadwisły
Wysłany: 2010-11-15, 14:49   

Byłem w firmie Gaba ,powiedzieli mi że rafii syntetycznej już nie mają i mieć nie będą więc wziąłem ratan .
 
 
Radek 


Pomógł: 20 razy
Dołączył: 24 Wrz 2006
Posty: 1226
Skąd: Raciąż
Wysłany: 2010-11-15, 17:56   

Ja swojego czasu kupiłem tutaj:
http://www.seatweavingsup...rice%20list.htm
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku


Skocz do:  

Aktywności propagowane w tym forum mogą być niebezpieczne dla życia lub zdrowia.
Administrator nie bierze odpowiedzialności za ewentualne wypadki zaistniałe podczas ich uprawiania.
Pływaj zawsze w kamizelce asekuracyjnej. 90% (!) utonięć można by uniknąć gdyby ofiara miała ją założoną!

Korzystanie z Forum.Kanu.pl i www.Kanu.pl oznacza akceptację Regulaminu oraz zgodę na wykorzystywanie plików "cookies".

Administratorem www.Kanu.pl i forum.Kanu.pl jest Piotrek "Myszoor" Kaleta.

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group