forum.Kanu.pl » Strona Główna

SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  

Odpowiedz do tematu
Poprzedni temat :: Następny temat
Szybka budowa Szybkiego Kanu ze sklejki :-))
Autor Wiadomość
Amator

Wysłany: 2012-02-22, 18:38   

grzegorz bardzo podoba mi się to co zrobiłeś .
Ciekawi mnie połączenia płatów sklejki jakie wykonałeś ,ja łączyłem klasycznie na zakładkę a u ciebie widzę że jest trochę inaczej. Jak to się sprawdza w praktyce .

grzegorz 

Wysłany: 2012-02-22, 19:02   

Amator. Przeczytaj fragment z okolicy połowy strony:
http://www.maderskiyachts.alpha.pl/jachty.htm
Zastosowałem wariant łączenia c) lekko zmodyfikowany, a to dlatego, że chciałem mieć jedną stronę pomalowaną lakierem, a jedna warstwa cienkiego laminatu jest transparentna. Sposób łączenia c) nie wymaga super precyzyjnego ukosowania,a i nie ma zgrubienia w postaci nakładki. Jak się sprawuje? Po 7 latach nie rozleciało się i ma się dobrze. Tylko niestety po Epidianie5 ściemniała sklejka szybciej niż pod samym lakierem i jest widoczny pasek. Innych wad połączenia nie zauważyłem.

robhosailor 

Wysłany: 2012-02-22, 20:20   

Zirkau napisał/a:
Amator napisał/a:
Ala jak tu budować szybko i prosto kiedy ma jeszcze być to klasyczny kształt i do tego bardzo estetyczny ?

kupujesz zestaw w Hoboo np. Zabiego Kruka i już masz szybką budowę własneog kanu ze sklejki :D

Nie do końca tak jest - czas budowy, to czas wycinania elementów (również maszynowo) i czas łączenia ich w jedną całość - nie da się ukryć, że budowa kanu, pirogi, czy czego tam, z trzech płatów poszycia, jest bardzo szybka.

Kanu budowanych innymi metodami jest mnóstwo, ładniejszych i brzydszych, ale nie o tym jest ten link. Pokazałem przykład fajnej, tygodniowej imprezy, na której ludzie się dobrze bawią tym, że wspólnie budują proste łódki. Po zbudowaniu pływają na pobliskiej rzece i tyle.

Każdy może sobie budować - co chce i jak chce.

Zirkau 
Zirkau

Wysłany: 2012-02-22, 21:13   

robhosailor napisał/a:
Zirkau napisał/a:
Amator napisał/a:
Ala jak tu budować szybko i prosto kiedy ma jeszcze być to klasyczny kształt i do tego bardzo estetyczny ?

kupujesz zestaw w Hoboo np. Zabiego Kruka i już masz szybką budowę własneog kanu ze sklejki :D

Nie do końca tak jest - czas budowy, to czas wycinania elementów (również maszynowo) i czas łączenia ich w jedną całość -

jeśli by podchodzić w ten sposób, to powinniśmy również policzyc czas potrzebny na stworzenie sklejki.

robhosailor 

Wysłany: 2012-02-22, 21:18   

Zirkau napisał/a:
jeśli by podchodzić w ten sposób, to powinniśmy również policzyc czas potrzebny na stworzenie sklejki.
:evil:
Teraz już wiesz, dlaczego @radekkanu sobie poszedł??? :evil: :evil:

Wszystko można sprowadzić ad absurdum, tylko po kiego???

Arkusz sklejki na jedną i drugą łódkę wytwarzany jest tyle samo czasu :razz: :razz: :razz:

Radek 

Wysłany: 2012-02-23, 07:20   

Panowie, zadam proste pytanie:
Czemu sklejka? Może warto pomyśleć o skin on frame canoes. Na zwałki się nie nadaje ale na spokojne wody jak najbardziej i co ważne waga nie do pobicia przy innych konstrukcjach.
Z drugiej strony co nas ogranicza przy szybkim budowaniu: czas i pewnie kasa :)
Jak ten drugi czynnik wyeliminować to na rynku jest żywica epoksydowa która wiąże w 15-20 minut. Dysponując wolnymi środkami, mając przygotowane elementy, to na złożenia i zwodowanie kanu wystarczy dzień.

Amator

Wysłany: 2012-02-23, 07:57   

Rzeczywiście czemu sklejka ?
Tylko już jesteśmy o krok od składaka , takie kanu ktoś tu posiada na forum .
A to jak ja zrozumiałem, ma być tak , przyjeżdżamy nad brzeg wybranej przez nas rzeki , budujemy łódkę i płyniemy .
Jeżeli nastawimy się na samo pływanie to klapa , bo szkoda nam czasu na budowę .
Ale jeżeli budowa ma być też elementem wypoczynku i zabawy to ja popieram .
Fajny sposób np. jakiś młodzieżowy obóz .
Budowa i spłynięcie jakiejś rzeczki , to jest coś .
Szybka prosta budowa , młodym się teraz spieszy i często brakuje cierpliwości .
A zawsze może się odezwać jakaś uśpiona dusza szkutnika albo wędrowca do wyboru .
Nie dyskryminuję tu starszych , starsi chłopcy i dziewczynki też mogą .

robhosailor 

Wysłany: 2012-02-23, 08:56   

radekkanu napisał/a:
Czemu sklejka? Może warto pomyśleć o skin on frame canoes.

Kolega z forum zegluj.net zbudował proste SOF canoe "Little Chif" - elementy szkieletu przygotowywał w domu, a montaż i poszywanie zamierzał zrobić podczas jednego weekendu w udostępnionej mu hali. Zrobił chyba dwie przymiarki do tego montażu. W sumie budowa była szybka, ale czas rozłożył się na parę tygodni. Poniżej link do wątku o tej budowie:

http://zegluj.net/forum_z...php?f=22&t=6436

PS: Marcin teraz buduje wiosłowego skiffa w tej samej technologii i wcale tak szybko to nie idzie:

http://zegluj.net/forum_z...php?f=22&t=9027

Thialf 

Wysłany: 2012-02-23, 09:15   

http://forum.kanu.pl/viewtopic.php?t=160

Zirkau 
Zirkau

Wysłany: 2012-02-23, 13:37   

robhosailor napisał/a:
Wszystko można sprowadzić ad absurdum, tylko po kiego???

Arkusz sklejki na jedną i drugą łódkę wytwarzany jest tyle samo czasu :razz: :razz: :razz:

Sprowadzenie do absurdu często unaocznia rzeczywiste elementy. Nie da się zaprzeczyć że szybciej coś zbuduję z gotowych klocków niż gdy muszę dodatkowo zakupione elementy przysposobić pod siebie. A laserowo to nie ja wycinam, więc nie muszę liczyć tego czasu do czasu budowy łodzi.

Amator

Wysłany: 2012-02-24, 06:30   

Chyba najszybciej zbudować przy pomocy karty kredytowej .
Zamawia się cały potrzebny sprzęt do wyprawy , karta , i dalej naprzód .
Całość budujesz w kila sekund.
Temat trochę nieszczęśliwie nazwany bo sprawa raczej dotyczy budowy i pływania jako elementów spójnych . Jedno i drugie ma być wypoczynkiem urlopowym .
Taki nowy sposób spędzania czasu .

robhosailor 

Wysłany: 2012-02-25, 10:16   

Amator napisał/a:
Chyba najszybciej zbudować przy pomocy karty kredytowej

Ha ha! Właśnie! :mrgreen:

Nie można porównywać budowania od zera (jak w tytułowym artykule - kupić materiały, wytrasować ręcznie elementy i złożyć całość do kupy) ze składaniem z wyciętych maszynowo elementów. To są dwie różne filozofie i inne zabawy.

Malutki 

Wysłany: 2012-02-26, 14:15   

Trochę doświadczenia w szybkim budowaniu zebrałem prowadząc rożne warsztaty. Co prawda łódki na nich budowane to są Dory nie Kanu ale różnica jest głównie w nazwie.
I tak; w wersji budżetowej 4 dni starczają na zbudowanie i wykończenie łódki 5. dnia można już pływać.
Gdy są środki na egzotyczne spoiwa to czwórka pracowników biurowych zbudowała i zwodowała łódkę w dwie godziny. Co prawda bez malowania jej.
W obu przypadkach łódki były budowane z wcześniej wyciętych elementów, i nie były to "jednorazówki".
Jestem więc w stanie wyobrazić sobie taki scenariusz:
Przyjeżdżamy na wybrane miejsce biwakowe ze sklejką, listwami, resztą potrzebnych materiałów, ręczną piłką, strugiem i wiertarką. Więcej nam nie trzeba, no oczywiście poza dopracowanymi planami.
Pierwszego dnia wycinamy elementy, drugiego budujemy łódkę, malujemy ją itd...
trzeciego zwijamy obóz i płyniemy.

Malutki

robhosailor 

Wysłany: 2012-02-26, 14:30   

Podobne akcje bywają i w moim kręgu znajomych:

Znany skądinąd, projektant nietypowych łodzi i jachtów Krzysiek Mnich w czasie trzech dni montował z przygotowanych wcześniej elementów proa Tavau (bliźniak prototypowego Wikiwiki) według własnego projektu, w 2009 roku, podczas Dni Morza w Szczecinie. Tavau w zeszym sezonie odbył rejs wzdłuż wybrzeża Bałtyku, a w najbliższym sezonie wybiera się w rejs na Bornholm...

Podczas zeszłorocznej imprezy "Ster Na Bydgoszcz" Krzysiek Mnich zbudował żaglowe proa Maramara, wg własnego projektu, ze spienionych płyt PCV. Na tegoroczną imprezę szykuje kolejną niespodziankę.

Podczas jednego weekendu w 2009 roku, podopieczni Fundacji "Na Dobre" w Dobrem nad Wisłą pod wodzą Wojtka Bagińskiego zbudowali w remizie, a następnie zwodowali na Wiśle, kilka łódek projektu Jima Michalaka (Robote i Piragua) i cała impreza zakończyła się sukcesem...

EDIT: Nie w Dobrem, tylko niedaleko, we wsi Żmijowiska, nie w weekend, tylko od 25 do 29 lipca - skleroza nie boli :mrgreen: - tutaj jest link do zdjęć z tamtej imprezy:
http://www.flickr.com/pho...57621910577413/

Thialf 

Wysłany: 2012-02-26, 15:45   

Temat brzmi: "Szybka budowa Szybkiego Kanu ze sklejki :) "
Zauważyłem coraz mocniejsze odchyły od wątku. Proszę o powrót do tematu a a pozostałe luźne wątki rozwijać w innym dziale. W przeciwnym razie, wątek uznam, za wyczerpany i zostanie zamknięty.

Odpowiedz do tematu