forum.Kanu.pl » Strona Główna

 SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  

Odpowiedz do tematu
Poprzedni temat :: Następny temat
Kanu a §
Autor Wiadomość
Amator

Dołączył: 01 Paź 2011
Posty: 151
Skąd: Włocławek
  Wysłany: 2013-08-09, 05:37   

A miało być konkretnie na temat :wink:
Tutaj są przepisy które najbardziej nas dotyczą tutaj i tutaj .
Zupełnie inna sprawa to przepisy żeglugowe .
WOPR i Policja podpierać się będzie raczej tymi dwoma ustawami , jeżeli to będzie nas dotyczyło a nie będziemy na drodze wodnej bo tam dojdą jeszcze przepisy dotyczące żeglugi .
Ja czekam na interpretację przepisów .
Interesuje mnie czy mam mieć kamizelkę ratunkową czy wystarczy asekuracyjna i czy muszę takową mieć cały czas na sobie jak pływam łodzią .
Teraz tylko wystarczy przeczytać ustawy ze zrozumieniem :grin: .
_________________
Po pierwsze: trzeba mieć pasję. Pasja podwaja wartość naszego życia. Bez względu na to, czy pasją jest żeglarstwo, czy zbieranie znaczków.
Piotr Targowski
 
 
Amator

Dołączył: 01 Paź 2011
Posty: 151
Skąd: Włocławek
Wysłany: 2013-08-09, 07:50   

Jeszcze znalazłem interpretację ruchu drogowego .Przyznaję bez bicia zrobiłem kopiuj - wklej , ale wszystko może się przydać .

Wypadek komunikacyjny może nastąpić w trzech strefach: w ruchu lądowym, w ruchu wodnym lub w ruchu powietrznym. Ruchem lądowym jest zarówno ruch drogowy, jak i kolejowy. Do ruchu kolejowego doktryna zalicza również ruch kolejek linowych. Przez ruch wodny należy rozumieć ruch statków i innych obiektów w każdej strefie wodnej (na morzach jak i wodach śródlądowych) oraz również ruch pod powierzchnią wody. Ruchem powietrznym jest ruch odbywający się w obrębie atmosfery ziemskiej.

Definicji „ruchu” należy zaś poszukiwać w prawie o ruchu drogowym. Według powołanej ustawy przepisy o ruchu drogowym stosuje się nie tylko na drogach publicznych, ale również w strefie zamieszkania. Generalnie chodzi więc o takie miejsca, w których może odbywać się ruch nieokreślonej liczby pojazdów. Przez miejsce, w którym „odbywa się ruch pojazdów ogólny czy lokalny” należy rozumieć wyłącznie drogi, tj. wydzielone, przystosowane do komunikacji pasy ziemi łączące poszczególne miejscowości lub punkty terenowe - jest rzeczą oczywistą, że takim miejscem nie jest podwórko prywatnego domu mieszkalnego (postanowienie Sądu Najwyższego z dnia 20 sierpnia 1976 r. VII KZP 11/76)

Czytaj więcej na Wieszjak.pl: http://prawo.wieszjak.pl/...m#ixzz2bS3gT5lN

Tak jak ja rozumiem ,że jak płynę np. rzeką Zgłowiączką a tam nie ma drogi wodnej to nawet kamizelek nie muszę posiadać a co tu mówić o piwku .
Może to być tak jak ze znakami strefa ruchu .
_________________
Po pierwsze: trzeba mieć pasję. Pasja podwaja wartość naszego życia. Bez względu na to, czy pasją jest żeglarstwo, czy zbieranie znaczków.
Piotr Targowski
 
 
Żółtodziób 

Pomógł: 1 raz
Dołączył: 07 Kwi 2012
Posty: 214
Skąd: Małopolska
Wysłany: 2013-08-09, 13:14   

Z tym piwkiem to bym sie tak nie wyrywał (choć wielu by tak pasowało)
Tę kwestię reguluje ustawa o bezpieczeństwie na obszarach wodnych z 11 sierpnia 2011, a nie na drogach wodnych. Obszar wodny ma tu szersze pojęcie i jest w Art. 2 zdefiniowany.
A dróg wodnych w Polsce nie ma az tak wiele:
http://www.kzgw.gov.pl/pl...-w-Polsce.html.
 
 
Malutki 

Pomógł: 14 razy
Dołączył: 22 Sie 2010
Posty: 185
Skąd: Gdańsk
Wysłany: 2013-08-09, 13:55   

Amator,
A miało być konkretnie na temat :wink:
W podanych dokumentach nie ma nic o wymaganym na małych łódkach sprzęcie ratunkowym lub asekuracyjnym.
Ciekawy możne być art 16 ustawy o bezpieczeństwie........ w którym są wymienione obowiązki ratowników wodnych. Nie ma tam mowy o sprawdzaniu cz ktoś pływa bez kamizelki.
 
 
Amator

Dołączył: 01 Paź 2011
Posty: 151
Skąd: Włocławek
Wysłany: 2013-08-09, 14:26   

Żółtodziób, może i masz rację ale :
Art. 7.
Zabrania się prowadzenia w ruchu wodnym statku lub innego obiektu pływającego, niebędącego pojazdem mechanicznym, osobie znajdującej się w stanie po użyciu alkoholu, nietrzeźwości, po użyciu środka działającego podobnie do alkoholu lub pod wpływem środka odurzającego.
To jak to jest ?
Ruch wodny czy obszar ? Nadal ta sama ustawa .
I jeszcze Art. 35.
Kto, znajdując się w stanie nietrzeźwości, po użyciu środka działającego podobnie do alkoholu lub pod wpływem środka odurzającego prowadzi w ruchu wodnym statek lub inny obiekt pływający, niebędący pojazdem mechanicznym, podlega karze grzywny.

Całosc ustawy
Ale miało być o kamizelkach ratunkowych a cała reszta to tak przy okazji czekania na oficjalne stanowisko WOPR I Policji .

Ja uważam że obowiązują nas przepisy zawarte w przepisach żeglugowych a tam nie ma o obowiązku nakładania kamizelek .
Pozostaje jeszcze kwestia kamizelek asekuracyjnych a takich większość z nas używa .
_________________
Po pierwsze: trzeba mieć pasję. Pasja podwaja wartość naszego życia. Bez względu na to, czy pasją jest żeglarstwo, czy zbieranie znaczków.
Piotr Targowski
 
 
ManaT 


Pomógł: 3 razy
Dołączył: 08 Paź 2012
Posty: 647
Skąd: Leszno
Wysłany: 2013-08-09, 14:34   

Nadeszła pierwsza odpowiedź od fachowca. WOPR Gdynia na pytanie o kamizelkę
nie udzielił jednoznacznej odpowiedzi ale polecił ubierać i poparł to tymi oto przepisami:
- Dz. U. nr 208 z dnia 18 sierpnia 2011, poz. 1240, art. 3
- Rozporządzenie MSW z dnia 6 marca 2012, znak B-1 nakaz nakładania kamizelek ratunkowych

Domyślam się, że skoro istnieje znak nakazu zakładania kamizelek to pewnie istnieją miejsca tym znakiem nieoznaczone czyli tam wolno bez. Nigdy nie widziałem tego B-1.

Na pytanie o wyposażenie kanułki odpowiedział:
"Jednostki zarejestrowane muszą mieć wyposażenie zgodne z kartą bezpieczeństwa – tak się to odbywa na morzu. Kajak np. w wypożyczalni nie wymaga rejestracji, czy tez inny, którym pływamy po morzu."

O warunkach technicznych jakie powinno spełniać kanu czy kajak nie wie nic.

Polecił mi też profil na FB Wear It Poland. Moim zdaniem słuszna idea.
Jak dotąd tylko WOPR Gdynia odpisał.
_________________
trzeba spływać
 
 
ManaT 


Pomógł: 3 razy
Dołączył: 08 Paź 2012
Posty: 647
Skąd: Leszno
Wysłany: 2013-08-09, 14:45   

Cytat:
Ale miało być o kamizelkach ratunkowych a cała reszta to tak przy okazji czekania na oficjalne stanowisko WOPR I Policji .

Temat jest "Kanu a §" więc i o piwku też jak najbardziej można. O biwakach na dziko. O wolnym dostępie do brzegu itp.
Jak już jakaś konkretna wiedza się nam tu objawi to poprosimy Admina o wyczyszczenie tematu, wypunktowanie paragrafów i przyklejenie efektu. Każdy też będzie mógł sobie takie kompendium druknąć, zalaminować i trzymać w wewnętrznej kieszonce kamizelki ratunkowej ubranej lub nie w/g zdrowego rozsądku.

No i tak dla rozluźnienia - czy rzutka będąca sprzętem ratunkowym zwania z posiadania jednej kamizelki w myśl zasady tyle sprzętów ilu załogantów? :mrgreen:
_________________
trzeba spływać
 
 
Żółtodziób 

Pomógł: 1 raz
Dołączył: 07 Kwi 2012
Posty: 214
Skąd: Małopolska
Wysłany: 2013-08-09, 16:46   

Amator napisał/a:
...
Zabrania się prowadzenia w ruchu wodnym statku lub innego obiektu pływającego, niebędącego pojazdem mechanicznym, osobie znajdującej się w stanie po użyciu alkoholu, nietrzeźwości, po użyciu środka działającego podobnie do alkoholu lub pod wpływem środka odurzającego.
To jak to jest ?
Ruch wodny czy obszar ? Nadal ta sama ustawa .


Nie ma tu sprzeczności.
Droga wodna zawiera sie w obszarze wodnym.
A nie każdy obszar wodny po ktorym coś sie porusza musi być droga wodną. Przyklad: statki wycieczkowe poruszające sie po zamkniętych akwenach typu Czorsztyn, Park w Chrzanowie, albo obiekty techniczne typu pogłębiarki wydobywające kruszywo też na zamkniętych zbiornikach. Dla nich tez przepisy bezpieczeństwa sa jak najbardziej aktualne.
Co do przywołanego rozporządzenia ministra spraw wewnętrznych z 6.03.2012 r to strzał w dziesiątkę. Jednoznacznie z niego wynika kiedy nalezy mieć kamizelke na siebie założoną.
Jest to akt wykonawczy do ustawy, więc wynika wprost z niej.
A jako że autorem tego rozporządzenia jest MSW a więc organ nadrzędny Policji to dośc niefortunne jest wystepowanie o interpretację przepisów do Policji kóra nie ma uprawnień do interpretacji prawa. Choć niejednokrotnie sobie takie prawa uzurpuje. Vide przytoczone tu sprawy w zakresie pozwoleń na broń. Zainteresowani wiedza ile jest z tego powodu spraw w NSA. W wiekszości przypadków wygranych przez wnioskodawcę.
Przypadek Mana T na Wisle tez nie miał podstaw prawnych.

Na niektórych forach sa doskonali prawnicy ktorzy społecznie udzielaja w tym względzie fachowych branzowych rad.
Dzięki takim radom wielu obronną ręką wychodza z konfrontacji z "samozwańczymi " egzekutorami prawa.

Może i tu ktos taki sie ujawni pro publico bono ? :wink:
 
 
Zirkau 
Zirkau

Pomógł: 2 razy
Dołączył: 25 Sie 2007
Posty: 528
Skąd: Zirkau
Wysłany: 2013-08-09, 17:59   

Żółtodziób napisał/a:

Co do przywołanego rozporządzenia ministra spraw wewnętrznych z 6.03.2012 r to strzał w dziesiątkę. Jednoznacznie z niego wynika kiedy nalezy mieć kamizelke na siebie założoną.
Jest to akt wykonawczy do ustawy, więc wynika wprost z niej.


a w którym miejscu? proszę o cytat. Bo czytam, czytam i nie widzę tam zakazu? A widzę natomiast:
§ 7. Znaki zakazu oraz nakazu obowiązują w odległości podanej na obrzeżu znaku, liczonej w metrach w jedną i drugą stronę od znaku. Jeżeli na znaku nie ma podanej odległości, obowiązuje on na obszarze wodnym w zasięgu wzroku

Fakt ustalenia nakazu, nie definiuje jednoznacznie ich stałego noszenia niezależnie od sytuacji. Patrz cytat powyżej.
Aha, ustawy często posiadają definicje określeń którymi się posługują. Warto to czytać.

rozporządzenie to też odpowiada na pytanie ManaT czy można pływać wpław w dowolnym miejscu. Odpowiedź tak, bo rozporządzenie mówi że:
§ 3. 1. Miejsca, w których kąpiel jest niedozwolona lub niebezpieczna, w szczególności przy śluzach, mostach, budowlach wodnych, na szlakach żeglownych, oznacza się odpowiednim znakiem zakazu, nakazu lub znakiem informacyjnym

czyli jeśli nie zakazano to nie zakazano.
 
 
Amator

Dołączył: 01 Paź 2011
Posty: 151
Skąd: Włocławek
Wysłany: 2013-08-09, 18:50   

Żółtodziób, może -bardzo filozoficznie ale mam taki przykład :
Płynę swoim kanu rowem odwadniającym lub innym ciekiem wodnym ,strzeliłem piwko, popełniłem przestępstwo czy nie ?
Na obszarze wodnym może być ruch wodny ale nie koniecznie .
Brakuje mi definicji ruchu wodnego .
_________________
Po pierwsze: trzeba mieć pasję. Pasja podwaja wartość naszego życia. Bez względu na to, czy pasją jest żeglarstwo, czy zbieranie znaczków.
Piotr Targowski
 
 
Żółtodziób 

Pomógł: 1 raz
Dołączył: 07 Kwi 2012
Posty: 214
Skąd: Małopolska
Wysłany: 2013-08-09, 20:38   

Amator napisał/a:
...Płynę swoim kanu rowem odwadniającym lub innym ciekiem wodnym ,strzeliłem piwko, popełniłem przestępstwo czy nie ?
... .
Brakuje mi definicji ruchu wodnego .


Jeśli ciek wodny o ktory Ci chodzi spełnia wytyczne zawarte w Art. 5 ustawy Prawo Wodne to jak najbardziej podlegasz rygorowi. To jest przecież w rozporządzeniu napisane. Możesz przeciez mieć wlasną młynówkę którą zasilasz młyn. A na jej wybudowanie musisz mieć pozwolenie w oparciu o przytoczona ustawę.
I raczej wykroczenie popełniasz a nie przestępstwo :)
Co do definicji ruchu wodnego - ja zapytam a czy jest definicja ruchu drogowego ? A sądze że w tym przypadku nie masz wątpliwości czym jest ruch.

Kol Zirkau.
Albo ja nie zrozumiałem Twoich intencji w ostatnim poście, albo Ty niewlaściwie zrozumialeś moje.
Sens mojej wypowiedzi był taki, że tam gdzie niema nakazu stosowania czegoś, nie stosuje sie tego.
Natomiast nie zrozumiałem o co tu chodzi:

Zirkau napisał/a:
Fakt ustalenia nakazu, nie definiuje jednoznacznie ich stałego noszenia niezależnie od sytuacji.


Wiadomo że nakazuje tylko w obszarze obowiązywania znaku, a ten jest określony.
Bo nie sądze że Miałeś na mysli iż raz obowiązuje ten znak a innym razem nie.

Jak to niektórzy kierowcy w odniesieniu do ograniczenia prędkości mają :)
 
 
Zirkau 
Zirkau

Pomógł: 2 razy
Dołączył: 25 Sie 2007
Posty: 528
Skąd: Zirkau
Wysłany: 2013-08-09, 21:14   

Żółtodziób napisał/a:

Kol Zirkau.
Albo ja nie zrozumiałem Twoich intencji w ostatnim poście, albo Ty niewlaściwie zrozumialeś moje.


ale to Twoje twierdzenie:
Żółtodziub napisał/a:
Jednoznacznie z niego wynika kiedy nalezy mieć kamizelke na siebie założoną.
Jest to akt wykonawczy do ustawy, więc wynika wprost z niej.


Twierdzenie tak napisane, nie jest prawdą. Nic takiego nie wynika z rozporządzenia, a tym bardziej wprost czy jednoznacznie. Znak obowiązuje tam gdzie go ustawiono i w zasięgu wyżej podanym. A bardzo rzadko jest stosowany.
 
 
Zirkau 
Zirkau

Pomógł: 2 razy
Dołączył: 25 Sie 2007
Posty: 528
Skąd: Zirkau
Wysłany: 2013-08-10, 06:30   

Wybacz Żółtodziób. Dopiero dziś jak czytam widzę wyraźnie "kiedy należy mieć założoną. ". Prosiłbym MODa o usunięcie tej i poprzedniej wiadomości, bo coś wczoraj czytanie ze zrozumieniem mi zaszwankowało.
 
 
Żółtodziób 

Pomógł: 1 raz
Dołączył: 07 Kwi 2012
Posty: 214
Skąd: Małopolska
Wysłany: 2013-08-10, 06:44   

Spoko - jak mawiają współczesni :)
Najważniejsze że jesteśmy zgodni w tym temacie
 
 
Myszoor 
Miłośnik Myszek :)


Pomógł: 8 razy
Dołączył: 23 Kwi 2010
Posty: 1407
Skąd: zDolny Śląsk
Wysłany: 2013-08-10, 08:47   

panowie - ja nie do końca ogarniam ten temat i nie podejmuje się moderacji :P
_________________
Good judgment comes from experience, and experience comes from bad judgment : ) | Mysia Perć™ : P
Dumoine - zapiski z budowy -> eBook
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku


Skocz do:  

Aktywności propagowane w tym forum mogą być niebezpieczne dla życia lub zdrowia.
Administrator nie bierze odpowiedzialności za ewentualne wypadki zaistniałe podczas ich uprawiania.
Pływaj zawsze w kamizelce asekuracyjnej. 90% (!) utonięć można by uniknąć gdyby ofiara miała ją założoną!

Korzystanie z Forum.Kanu.pl i www.Kanu.pl oznacza akceptację Regulaminu oraz zgodę na wykorzystywanie plików "cookies".

Administratorem www.Kanu.pl i forum.Kanu.pl jest Piotrek "Myszoor" Kaleta.

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group