forum.Kanu.pl » Strona Główna

 SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  

Odpowiedz do tematu
Poprzedni temat :: Następny temat
Lampa naftowa
Autor Wiadomość
Zirkau 
Zirkau

Pomógł: 2 razy
Dołączył: 25 Sie 2007
Posty: 528
Skąd: Zirkau
Wysłany: 2013-11-25, 15:09   Lampa naftowa

Chodzi za mną lampa, ale nie taka zwykła tylko ciśnieniowa.

[img]https://lh6.googleusercontent.com/-o1nblu3gSCk/TIVAUeRf8_I/AAAAAAAAAkk/l7JGbLQmEZo/s912/IMG_1326.JPG

Kto użytkuje tego rodzaju lampę? Nie jest lekka, nie jest tania, ale pasuje klimatem do kanadyjki.
Używałem kiedyś tego rodzaju lampę, musiałem oddać. Teraz znów myślę o niej i chciałbym kupić. Ale teraz mam wybór i zastanawiam się PETROMAX, COLEMAN czy Mil-Tec HK500 (klon petromaxa)
Petromax (Mil-TEc powyżej), Coleman poniżej:
 
 
Malutki 

Pomógł: 14 razy
Dołączył: 22 Sie 2010
Posty: 185
Skąd: Gdańsk
Wysłany: 2013-11-25, 17:55   

Używałem dwóch takich lamp:
Coleman'a, dość krótko bo się rozpadł ( generalnie bardzo niestarannie wykonany) i indyjskiego Prabhat'a (czy podobnie) i to był świetny sprzęt pięknie i solidnie zrobiony. Wyglądała identycznie jak chromowany HK500, nawet kształt manometra był taki sam, nie miała tylko szybkiego podgrzewacza.

Malutki
 
 
Zirkau 
Zirkau

Pomógł: 2 razy
Dołączył: 25 Sie 2007
Posty: 528
Skąd: Zirkau
Wysłany: 2013-11-25, 18:01   

jak myślisz, Chińczycy nie popsuli wyrobu, warto kupić? Kopia HK500 za 285 PLN

http://allegro.pl/lampa-n...3712110362.html
 
 
Gabriello 


Pomógł: 6 razy
Dołączył: 10 Maj 2012
Posty: 523
Skąd: Lubań
Wysłany: 2013-11-25, 18:29   

Jeśli zamawiali to Niemcy to na pewno została dobrze wykonana.
Wszystko co tańsze a nawet Chińskie a jednak sprzedawane w Dojczlandzie
sprawuje mi się bez problemów. Pytanie tylko czy lampa na gwarancji i skąd sprzedawca ma lampy.
Żeby nie było, że to jakiś drugi sort albo z ukrytymi wadami.
Ogólnie lampa prześliczna, i te 400W :shock: musi dawać po oczach.
Ile wytrzymuje na pełnym zbiorniku?
 
 
Zirkau 
Zirkau

Pomógł: 2 razy
Dołączył: 25 Sie 2007
Posty: 528
Skąd: Zirkau
Wysłany: 2013-11-25, 18:36   

Z opisów wychodzi że do 8h z 1l nafty.
 
 
Malutki 

Pomógł: 14 razy
Dołączył: 22 Sie 2010
Posty: 185
Skąd: Gdańsk
Wysłany: 2013-11-25, 18:47   

Nic nie mogę Ci napisać bo nie macałem tej lampy. A to że zrobiona w Chinach coraz mniej o czymś świadczy.

Malutki
 
 
Radek 


Pomógł: 20 razy
Dołączył: 24 Wrz 2006
Posty: 1226
Skąd: Raciąż
Wysłany: 2013-11-25, 20:24   

Zirkau, napisz priva do Ivanhus. Powinien pomóc, posiada takie lampy.
_________________
Radek
www.radekkanu.com
 
 
Zirkau 
Zirkau

Pomógł: 2 razy
Dołączył: 25 Sie 2007
Posty: 528
Skąd: Zirkau
Wysłany: 2013-12-12, 19:09   

trafiła taka lampa Coleman Compact Lanterns

 
 
Matusz 


Dołączył: 20 Mar 2010
Posty: 170
Skąd: Zabrze
Wysłany: 2013-12-12, 23:05   

Kiedyś miałem w planach napisanie artykułu o lampach biwakowych.
Jako, że pływam z grupami, potrzebuję mocnego źródła światła. Zaczynałem od lampy gazowej na napełnialne butle gazowe. Potem była gazówka na kartusz. Po niej chińska podróbka Petromaxa na naftę. Kolejna była stara benzynówka Colemana. Ostatecznie wybrałem ledowego Mactronica. Do celów nieturystycznych używam jeszcze benzynówki Coleman NorthStar.
Podróbka Petromaxa padła mi po bodajże trzech latach. Teraz przerabiam ją na lampę led w oparciu o akumulator żelowy.
Jeśli kogoś temat interesuje, to być może w końcu się zmobilizuję, żeby jakowyś artykuł o oświetleniu biwakowym popełnić.

Mateusz
 
 
Myszoor 
Miłośnik Myszek :)


Pomógł: 8 razy
Dołączył: 23 Kwi 2010
Posty: 1407
Skąd: zDolny Śląsk
Wysłany: 2013-12-13, 08:15   

Matusz napisał/a:
... Teraz przerabiam ją na lampę led w oparciu o akumulator żelowy.
Jeśli kogoś temat interesuje, to być może w końcu się zmobilizuję, żeby jakowyś artykuł o oświetleniu biwakowym popełnić.

Jeżeli mogę i znajdziesz czas to - choć mnie osobiście tylko ten ostatni temat interesuje - poproszę o ujęcie całościowe. :)
_________________
Good judgment comes from experience, and experience comes from bad judgment : ) | Mysia Perć™ : P
Dumoine - zapiski z budowy -> eBook
 
 
ManaT 


Pomógł: 3 razy
Dołączył: 08 Paź 2012
Posty: 647
Skąd: Leszno
Wysłany: 2013-12-13, 08:47   

I ja chętnie poczytam, do tej pory, do oświetlenia biwaku, prócz lampy gazowej innych nie miałem.
_________________
trzeba spływać
 
 
Matusz 


Dołączył: 20 Mar 2010
Posty: 170
Skąd: Zabrze
Wysłany: 2013-12-13, 10:06   

Postaram się cosik skrobnąć jeszcze przed Świętami (choć mam teraz bardzo dużo pracy).

Póki co - przepis na ciśnieniową lampę elektryczną :)

Potrzebna jest stara ciśnieniowa lampa naftowa typu Petromax. Wywalamy z niej bebechy (to co już niepotrzebne pod kloszem). Do zbiornika na naftę pakujemy odpowiednich rozmiarów akumulator żelowy (trzeba wyciąć dziurę w dnie). Pod klosz ładujemy żarówkę led. Ja wybrałem dwa panele led po 6w każdy. Można je kupić na Allegro. Jest to dosyć silne źródło światła, dlatego dobrze jeśli klosz lampy jest matowy. W miejsce zaworków na zbiorniku nafty instalujemy gniazdko do zasilania akumulatora i wyłącznik. No i gotowe.
Taki jest plan. Na razie nie mam czasu na jego realizację, ale do Trzech Króli lampa musi być gotowa.

Mateusz
 
 
Zirkau 
Zirkau

Pomógł: 2 razy
Dołączył: 25 Sie 2007
Posty: 528
Skąd: Zirkau
Wysłany: 2013-12-13, 18:35   

Dziś ja odpaliłem. Świeci naprawdę przyzwoicie, potrzeba będzie jakiś odbłyśnik skombinować.

Odpala bardzo łatwo, wkręca się na obroty także dość szybko, w kilka sekund.
 
 
Jack 


Dołączył: 08 Sie 2010
Posty: 128
Skąd: Ontario, Kanada
Wysłany: 2013-12-21, 19:36   

Taką lampę firmy Coleman kupiłem 20 lat temu, posiadała jedną koszulkę żarową. Ogólnie była dobra, dawała dużo światła i była dość wydajna, na 4 litrach ‘camp fuel’ można było ja używać tydzień (a paliła się dość długo każdego wieczora). Faktycznie, że była dość ciężka i oczywiście, wymagała też ciężkiego paliwa, toteż zazwyczaj używałem ją na biwakach samochodowych.

Przestałem używać ja z dwóch powodów: po pierwsze, paliwo jest bardzo lekkie i wybuchowe, co raz doświadczyłem na własnej skórze (prawie w dosłownym znaczeniu), gdy próbowałem użyć go do rozpalenia ogniska i po prostu obawiałem się go ze sobą wozić, jak też nawet używać; po drugie, gdy pojawiły się na rynku bardzo wydajne latarki LED, to właściwie one z powodzeniem zastąpiły te lampy i dawno już jej nie używałem.

Pamiętam, że głównym problemem to było właściwe spalenie na początku koszulki żarowej (a są one drogie!), jak też czasem udawało się w nocy jakiemuś latającemu insektowi wlecieć do środka lampy przez otwory wentylacyjne i kompletnie zniszczyć koszulkę.
_________________
http://ontario-nature-polish.blogspot.com/ (Blog po polsku)
http://ontario-nature.blogspot.com/ (Blog po angielsku)
http://www.flickr.com/photos/jack_1962/sets/ (Zdjęcia)
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku


Skocz do:  

Aktywności propagowane w tym forum mogą być niebezpieczne dla życia lub zdrowia.
Administrator nie bierze odpowiedzialności za ewentualne wypadki zaistniałe podczas ich uprawiania.
Pływaj zawsze w kamizelce asekuracyjnej. 90% (!) utonięć można by uniknąć gdyby ofiara miała ją założoną!

Korzystanie z Forum.Kanu.pl i www.Kanu.pl oznacza akceptację Regulaminu oraz zgodę na wykorzystywanie plików "cookies".

Administratorem www.Kanu.pl i forum.Kanu.pl jest Piotrek "Myszoor" Kaleta.

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group