forum.Kanu.pl » Strona Główna

 SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  

Odpowiedz do tematu
Poprzedni temat :: Następny temat
Esox 4.0 - solo w kanapce
Autor Wiadomość
kwiat

Pomógł: 1 raz
Dołączył: 15 Lip 2014
Posty: 16
Wysłany: 2014-07-19, 14:56   Esox 4.0 - solo w kanapce

Po obejrzeniu wątków Radka i Gabriela zapadła decyzja o budowie małego solo w technice "one off" - generalnie jestem laikiem ale trochę teorii na temat budowy różnych pływadeł liznąłem i przyznam, że nie znalazłem w sieci informacji o "one off" - może za słabo szukałem. Mam więc do Was prośbę o wsparcie techniczne jak i duchowe przy moim projekcie. Na początek wrzucam rysunek jak Esox ma wyglądać:
https://imageshack.com/i/f05b6730j
Wymiary: długość 400cm, szerokość 80cm, głębokość w centrum 30,5cm, dziób 39cm, rufa 38cm.
Nie ukrywam, że mocno wzoruję się na kanu Wenonah Fusion 13. Łódka ma służyć do pływania po niewielkich jeziorach i łowieniu ryb na spinning/muchę. Założenie jest więc by była stabilna, trzymała kurs i dawała radę przy średnim wietrze/fali. Jako, że szkutnik ze mnie żaden proszę Was o krytykę na temat przekroju/kształtu kadłuba który narysowałem na podstawie kilku planów z netu i jakichś fotek modeli zbliżonych do Fusiona....
kwiat
 
 
Gabriello 


Pomógł: 6 razy
Dołączył: 10 Maj 2012
Posty: 523
Skąd: Lubań
Wysłany: 2014-07-19, 22:14   

Kształt wydaje się być cacy. Długość 4m na ławie wydaje się być spora ale po zdjęciu jest inne wrażenie (jakby się skraca na oko).
Radziłbym zagęścić nieco stacje.
 
 
Radek 


Pomógł: 20 razy
Dołączył: 24 Wrz 2006
Posty: 1226
Skąd: Raciąż
Wysłany: 2014-07-20, 07:22   

Piotrek, z rysunków łódeczka wygląda dobrze, będzie co prawda chybotliwa i trzeba się będzie przyzwyczaić a szczególnie podczas spinningowania.
Myślę, że spokojnie możesz wycinać szablony.
_________________
Radek
www.radekkanu.com
 
 
Gabriello 


Pomógł: 6 razy
Dołączył: 10 Maj 2012
Posty: 523
Skąd: Lubań
Wysłany: 2014-07-20, 12:42   

Może dodać jej +10cm szerokości jeśli chcesz głównie wędkować?
Co bedzie jak przytniesz konkretną sztukę? :wink:
 
 
kwiat

Pomógł: 1 raz
Dołączył: 15 Lip 2014
Posty: 16
Wysłany: 2014-07-21, 22:53   

cholerka wcięło mi długi post... :evil: no to raz jeszcze
Dzięki Panowie za odzew :wink: . Narysowałem drugi kształt kadłuba bo Radek mnie trochę wystraszył...

Wiecie jakie mam oczekiwania po łódce - stabilna, pływa prosto po jeziorze, daję rade na średniej fali. Z kanu dostępnych w Polsce ma się to to zachowywać pewnie podobnie jak Old Town Pack, Guide 119 - wnoszę po opiniach zadowolonych wędkarzy z US... Przeglądając fotki w necie zdaje się, że te łódki nie mają płaskiego dna (mają za to kil, który chyba dosyć łatwo wykonać ale wyczytałem, że on akurat za "trakcję" to nie jest aż tak odpowiedzialny - może za to usztywnia dno...
Czy kadłub nr 2 nie będzie za "płaski"?

Gabriel chyba zostanę przy 9 stacjach - odstęp co 40cm - mam jakąś instrukcję z netu i tam tak podają - mam nadzieję, że starczy...
a co do szerokości to przewaliłem parametry kanu jakie by mnie interesowały i wychodzi, że przy długości 12-13' mają właśnie ok 80cm szerokości - szersza by nie wyglądała już pewnie zbyt zgrabnie a i prędkości by pewnie mocno spadła...

Zabieram się za zbieranie materiałów na formę...
kwiat
 
 
Myszoor 
Miłośnik Myszek :)


Pomógł: 8 razy
Dołączył: 23 Kwi 2010
Posty: 1407
Skąd: zDolny Śląsk
Wysłany: 2014-07-22, 07:09   

kwiat napisał/a:
Przeglądając fotki w necie zdaje się, że te łódki nie mają płaskiego dna (mają za to kil, który chyba dosyć łatwo wykonać ale wyczytałem, że on akurat za "trakcję" to nie jest aż tak odpowiedzialny - może za to usztywnia dno...
Czy kadłub nr 2 nie będzie za "płaski"?

Mad River Angler 14 ma raczej płaskie:



tu http://www.madrivercanoe....ign_hull_design masz to fajnie zebrane - wybór opcji jest spory bo uniwersalnego przekroju nie ma ;)
_________________
Good judgment comes from experience, and experience comes from bad judgment : ) | Mysia Perć™ : P
Dumoine - zapiski z budowy -> eBook
 
 
Gabriello 


Pomógł: 6 razy
Dołączył: 10 Maj 2012
Posty: 523
Skąd: Lubań
Wysłany: 2014-07-22, 08:10   

kwiat napisał/a:
cholerka wcięło mi długi post...

Zanim klikniesz 'wyślij', skopiuj dłuższy tekst bo podczas dłuższego pisania automat wylogowuje.
Kil to łatwa sprawa z montażem, a kurs utrzyma lepiej niż bez niego.
 
 
kwiat

Pomógł: 1 raz
Dołączył: 15 Lip 2014
Posty: 16
Wysłany: 2014-07-22, 08:59   

dzięki Piotr za linka, jak widać "płytkie V" ma najwięcej zalet i chyba tym tropem pójdę, tak jak w Old Time'ach:
http://i701.photobucket.c...he/DSC05781.jpg

Gabriel, teraz już będę kopiował :wink:
 
 
Radek 


Pomógł: 20 razy
Dołączył: 24 Wrz 2006
Posty: 1226
Skąd: Raciąż
Wysłany: 2014-07-22, 10:18   

kwiat napisał/a:
chyba tym tropem pójdę,

Zdecydowanie V ;)
_________________
Radek
www.radekkanu.com
 
 
kwiat

Pomógł: 1 raz
Dołączył: 15 Lip 2014
Posty: 16
Wysłany: 2014-08-04, 19:55   

Trochę to trwało ale jestem na finiszu "kopyta". Kilka dni zabrało mi zorganizowanie bezsękowej sosny na listwy i dechy jesionowej 4,4m (mam nadzieję, że styknie na burty...) Jako, że zbliżają się zakupy materiałów na skorupę mam do Was serdeczną prośbę o pomoc w doborze rodzaju i gramatur tkanin. Jako, że to moje pierwsze pływadło nie chcę się pakować w kosmiczne kevlary ale z drugiej strony kusi by było mocno i lekko... Materiały wezmę chyba z Havla żeby się nie rozdrabniać. Tu głównie pytanie do Radka i Gabriela: ile warstw i jakiej tkaniny użyć żeby było dobrze? Przypominam, że będę pływał głównie po jeziorach bez kamieni... Kusi mnie trochę s-glass 163g/m.

https://lh6.googleusercontent.com/-QjkWvLNFwh8/U9_Ohfo1syI/AAAAAAAAAGM/h3eZCTfKbck/w1491-h930-no/2.jpg

https://lh5.googleusercontent.com/-i2zH_36MbH0/U9_OMhEo6gI/AAAAAAAAAFs/4fhcKfSZxC4/w1455-h951-no/1.jpg

https://lh6.googleusercontent.com/-voQYGELjtk8/U9_ONgIysuI/AAAAAAAAAF8/VW88cASfADs/w1491-h842-no/3.jpg

https://lh3.googleusercontent.com/-gwOIja5zSy4/U9_ON6hophI/AAAAAAAAAGE/Na8TE2v4bdg/w1490-h858-no/4.jpg

_________
800px u podstawy pliss
 
 
Radek 


Pomógł: 20 razy
Dołączył: 24 Wrz 2006
Posty: 1226
Skąd: Raciąż
Wysłany: 2014-08-05, 09:16   

Piotrek,

Kup AEROGLASS 163g/m2 splot 2/2 tak 4 długości plus 1m więcej.
Możesz dać na wszelki wypadek wzmocnienie na dziobach z Aramidowej taśmy szer.40 mm diagonalnie tkana to tak z 1,6 m. To jak będziesz dobijał do brzegu. Musisz mieć 6 kg mieszaniny: żywica LH130 - 4kg i utwardzacz H10A - 2 kg. Żywicę też możesz kupić w connector.pl (żywica CES R70 - 4kg i utwardzacz CES H72 2kg).
_________________
Radek
www.radekkanu.com
 
 
kwiat

Pomógł: 1 raz
Dołączył: 15 Lip 2014
Posty: 16
Wysłany: 2014-08-06, 14:09   

Listewki przybite... jeszcze tylko dopracuje dzioby :-) Radku, dzięki za wykaz materiałów. Na etapie składania zamówienia pojawiła się wątpliwość czy nie brakuje mi tkaniny jednokierunkowej...? Rozumiem, że mam zastosować 2x163g na zewnątrz i do środka + zakładki czyli momentami 4x163g po każdej stronie... i taka skorupa zagwarantuje odpowiednią sztywność niewielkiej wszak kanujce :-)


Piotr jest 800pix :wink:
pozdrawiam
kwiat
 
 
Radek 


Pomógł: 20 razy
Dołączył: 24 Wrz 2006
Posty: 1226
Skąd: Raciąż
Wysłany: 2014-08-06, 19:45   

Z obu stron dno będziesz miał podwójnie pokrytr. Kierunkowa nie jest potrzebna, ja kładłem ze względu na tkaninę hybrydową by dobrze się ułożyła. Jak z czasem stwierdzisz że dno jest miękkie to można dołożyć kierunkową i przykryć 80 g/m2, tylko przetestować trzeba nim polakierujesz w środku.
Nie zapomnij o szpachlowaniu pianki przed laminatem.
_________________
Radek
www.radekkanu.com
 
 
kwiat

Pomógł: 1 raz
Dołączył: 15 Lip 2014
Posty: 16
Wysłany: 2014-08-06, 20:50   

Faktycznie coś mnie zaćmiło z tą matematyką... :oops: ,sorry
składam zamówienie i w przyszłym tygodniu pewnie laminowanie :neutral:
nara

[ Dodano: 2014-08-18, 23:06 ]
Tydzień minął ale laminatu jeszcze nie ma... Jest za to kadłubek z piany :-) - zostało go trochę wygładzić i zaszpachlować. No i zbliża się to czego boję się najbardziej - laminowanie.
Mam trochę obaw i wątpliwości - i tu prośba do Was o parę wskazówek i odrobinę otuchy. Poradźcie:
- jako, że tkanina ma 1m szerokości i będzie kładzona na zakładkę... czy można wstępnie przesączyć ("złapać/przykleić") jedną część i na nią nałożyć drugi kawałek tkaniny, czy lepiej nałożyć na kadłub dwa kawałki i przesączać je naraz?
- czy przy opcji laminowania dwóch kawałków naraz można "przyłapać" po "kilu" tkaniny pinezkami żeby się nie rozjechały?
- czy będzie to łatwo wykonalne - dodanie warstwy szkła (z zakładką)(o ile mi starczy tkaniny) na miejsca na burtach gdzie warstwa szkła będzie pojedyńcza, tak żeby cały kadłub był pokryty dwoma warstwami tkaniny... i czy ma to sens
- jak wykończyć dzioby? czy robić nacięcia na dzioby przed laminowaniem. czy ciachnąć w trakcie?
- dawać tkaninę na dziobach na zakładkę? mam pas kewlarowy (jak radził Radek) więc może odpuścić zakładanie szkła na dziobie tylko dać szerszy pas ze szkła na kewlar?
- z tego co wyczytałem kadłb po laminowaniu powinien utwardzać się przez tydzień, czy można po powiedzmy 1-2 dniach zdjąć kadłub z formy i zająć się wnętrzem kadłuba czy trzeba mu dać poleżeć tydzień na formie?
- jakich narzędzi używacie przy laminowaniu (mam metalowy wałek, wytnę plastikową szerszą szpachelkę i pewnie pędzel/wałek...)
- post o laminowaniu czytałem i artykuł "jak zbudować kanu" też :-)



z góry dziękuję i pozdrawiam
kwiat
 
 
Gabriello 


Pomógł: 6 razy
Dołączył: 10 Maj 2012
Posty: 523
Skąd: Lubań
Wysłany: 2014-08-19, 07:32   

kwiat napisał/a:
lepiej nałożyć na kadłub dwa kawałki i przesączać je naraz?

Zdecydowanie tak. Tkanina daje się formować na dużych połaciach jedynie na sucho. Z małymi odcinkami przesączonej tkaniny można sobie poradzić, ale z duzymi prawdopodobnie porozciągałaby się na wszystkie strony i nie wróciła z układem utkania. Na bank wyszłyby zakładki tam gdzie mogłaby leżeć jedną taflą.
Przerabiałem to na swojej piankowej, bo najpierw położyłem diolen i jednąstronę szkło - przesączyłem. Potem dodałem po drugiej stronie szkło. Jednym zdaniem, żałowałem tego "ułatwienia" sobie pracy. :razz:
kwiat napisał/a:
"przyłapać" po "kilu" tkaniny pinezkami żeby się nie rozjechały?

Szczerze, to nie rozjeżdża się. Ja kładę wzdłuż łódki po środku przedmioty, które dociskają tkaniny na zakładce i ściągam je wraz z posuwem pracy.
To samo polecam ze spinaczami trzymającymi tkaninę na lini burty, po tym jak już dopasujesz ją na kadłubie. osobiście uważam to za konieczne.
kwiat napisał/a:
czy będzie to łatwo wykonalne - dodanie warstwy szkła (z zakładką)(o ile mi starczy tkaniny) na miejsca na burtach gdzie warstwa szkła będzie pojedyńcza, tak żeby cały kadłub był pokryty dwoma warstwami tkaniny... i czy ma to sens

Raczej nie ma sensu, moja ma w tym miejscu 1 warstwę. Na pływanie jeziorowe wystarczy Ci spokojnie tak jak jest.
kwiat napisał/a:
jak wykończyć dzioby? czy robić nacięcia na dzioby przed laminowaniem. czy ciachnąć w trakcie?
- dawać tkaninę na dziobach na zakładkę? mam pas kewlarowy (jak radził Radek) więc może odpuścić zakładanie szkła na dziobie tylko dać szerszy pas ze szkła na kewlar?

Tkanina lubi niecy zmienić swoją forme po dotarciu z przesączaniem do dziobów, dlatego lepiej mieć przygotowany pas kevlaru i wkleić go na piankę pod tkaninę szklaną, która idzi na zakładkę (obie strony sie zakładkuje 2-3cm). Szkło musi pokrywać kevlar.
kwiat napisał/a:
czy można po powiedzmy 1-2 dniach zdjąć kadłub z formy i zająć się wnętrzem kadłuba czy trzeba mu dać poleżeć tydzień na formie?

Odradzam, bo żywica jest jeszcze krucha. Podczas ściąganie z formy mogą powstać mikropękniącia laminatu, a to uczyni łódkę słabszą na resztę jej życia. Cierpliwości. Ja w tym czasie zajmuję się przygotowaniem burtnic, siedzenia, rozpórek, pokładów.
kwiat napisał/a:
jakich narzędzi używacie przy laminowaniu

Wałek futrzak do upoksydów wystarczyłby na dobra sprawę, ale jak masz metalowy to uważaj żeby nie zostawiał prążków. W wyciętej plasikowej szpachli do rozprowadzania żywicy nie może być zadr, bo będzie zaciągać tkaninę. Generalnie więcej kłopotu jest prz przesączaniu diolenu i kewlaru. Samo szkło laminuje się wręcz łatwo w porównaniu z w.w.
Nie stresuj się, że żywica zwiąże zanim skończysz. Też tak miałem. Wszyscy na koniec widzą, że bali sie więcej niż należało. :wink:

Bardzo ładnie wyszła Ci ta pianka. Osobiście na dzioby wkleiłem nie 3 lecz 5 pasów pianki bo wizualnie brakowało mi do osiągnięcia ładnego owalu. Tobie proponuję podobnie. Łuk będzie przez to grubszy, sztywniejszy i ładniejszy.
Szpachlę do wyrównania pianki zrób dość rzadką, wtedy pójdzie mniej i lepiej wypełnia piankę potem wyszlifuj ją na mokro.

Widać, że dokładny jesteś więc na pewno poradzisz sobie i z resztą. :smile:
Pozdawiam.
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku


Skocz do:  

Aktywności propagowane w tym forum mogą być niebezpieczne dla życia lub zdrowia.
Administrator nie bierze odpowiedzialności za ewentualne wypadki zaistniałe podczas ich uprawiania.
Pływaj zawsze w kamizelce asekuracyjnej. 90% (!) utonięć można by uniknąć gdyby ofiara miała ją założoną!

Korzystanie z Forum.Kanu.pl i www.Kanu.pl oznacza akceptację Regulaminu oraz zgodę na wykorzystywanie plików "cookies".

Administratorem www.Kanu.pl i forum.Kanu.pl jest Piotrek "Myszoor" Kaleta.

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group