forum.Kanu.pl » Strona Główna

 SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  

Odpowiedz do tematu
Poprzedni temat :: Następny temat
Wakacyjny SOF
Autor Wiadomość
Radek 


Pomógł: 20 razy
Dołączył: 24 Wrz 2006
Posty: 1226
Skąd: Raciąż
Wysłany: 2014-08-27, 07:17   Wakacyjny SOF

Pomysł zbudowania kanu siłami młodzieży zrodził się u mojego kumpla Krzyśka w kwietniu, gdy planował wakacje dla swojego syna.
Pierwszym zamysłem było budowanie łódki z listewek, ale jak przez tydzień nie zanudzić nastolatków przez ciągłe klejenie listewek, lecz tak zorganizować czas by wyjechali z własnoręcznie zbudowanym kanu.


Założyliśmy, że łódka ma powstać w ciągu tygodnia tak by jeszcze w wakacje można nią było popływać. Zaproponowałem SOF. Konstrukcja nie nużąca w budowaniu, zmienny front prac i ciekawie wyglądająca.

Przed przyjazdem chłopaków przygotowałem szablony oraz zamocowałem wzdłużniki.


Kolejnym krokiem było przygotowanie materiału na wyginane wręgi. Przygotowałem do tego jesion, który bardzo dobrze poddaje wyginaniu po wcześniejszym sparzeniu go w parze.


Taboret gazowy, zaślepiona rura, woda i listewki można potraktować parą. Warto w tym miejscu wspomnieć, że zbyt krótko podgrzewane listewki będą pękać przy wiginaniu, natomiast jesion podgrzewany zbyt długo może się rozwarstwiać. Czas parowania listewki o przekroju 10x15 mm to około 10 minut.


Sparzone listewki na wręgi przymocowaliśmy na zewnątrz wzdłużników.




Drugiego dnia zostały wymontowane szablony ze środa i wręgi przeniesione zostały do środka łódki.


Po zamocowaniu wszystkich wręg do wzdłużników, nastąpiło mocowanie listew wewnętrznych.


Ławeczki.


Na koniec gretingi.


Ostatni i najważniejszy etap to zamocowanie poszycia i przymocowanie listew zewnętrznych.


Pokryłem poszycie żywicą i pojechaliśmy popływać Wkrą, dając żywicy czas na zżelowanie.


Po powrocie zastaliśmy gotową łódkę, którą można było zanieść nad wodę.


Wodowanie i test łódki na wodzie. Szkoda że nie założyli kamizelek :( , nie było mnie przy tym.

Fot. Krzysiek


Fot. Krzysiek


Fot. Krzysiek

Tak wyglądała krótka wakacyjna przygoda z budowania kanu.
Dzięki Malutki za konsultacje :) .
_________________
Radek
www.radekkanu.com
 
 
nurtur 


Dołączył: 04 Gru 2010
Posty: 19
Skąd: Malbork / Bodo
Wysłany: 2014-08-27, 08:34   

Świetna robota! Fajnie się prezentuje i jacy dumni muszą być wykonawcy tego pływadełka.
_________________
Pozdrawiam Tadeusz
 
 
Gabriello 


Pomógł: 6 razy
Dołączył: 10 Maj 2012
Posty: 523
Skąd: Lubań
Wysłany: 2014-08-28, 10:49   

Jak byłem w ich wieku to mogłem pomarzyć o czymś takim. :wink:
Jak nie przepadam za SOF'ami, tak ten jest piękny. Dobra robota.
Dawaliście jakiś kil na spodzie od zewnątrz?
 
 
Radek 


Pomógł: 20 razy
Dołączył: 24 Wrz 2006
Posty: 1226
Skąd: Raciąż
Wysłany: 2014-08-28, 13:34   

Gabriello napisał/a:
Dawaliście jakiś kil na spodzie od zewnątrz?

Tak :)
_________________
Radek
www.radekkanu.com
 
 
kwiat

Pomógł: 1 raz
Dołączył: 15 Lip 2014
Posty: 16
Wysłany: 2014-08-30, 18:25   

Radku zdradzisz jakiej użyłeś tkaniny bo wiem że u nas w kraju z tym licho a też dumam nad SOFem :neutral:
 
 
Radek 


Pomógł: 20 razy
Dołączył: 24 Wrz 2006
Posty: 1226
Skąd: Raciąż
Wysłany: 2014-08-31, 18:12   

Piotrek, w szkutni mam dane. Jutro podam :) .

[ Dodano: 2014-09-01, 20:05 ]
Tkaninę konsultowałem z Malutki i zastosowałem:
Tkaninę filtracyjną ET18 o szerokości 150 cm, zaś kupiłem w firmie SURTEX w Poznaniu.
_________________
Radek
www.radekkanu.com
 
 
Mbober1 


Dołączył: 07 Mar 2012
Posty: 42
Wysłany: 2014-09-01, 19:41   

Jestem ciekawy jak się będzie zachowywać tkanina po pokryciu żywicą w dłuższym użytkowaniu, zważywszy na to iż tkanina cały czas pracuje.

Poza tym niezła robota. Tylko czemu klejenie a nie wiązanie ? :D
_________________
Plany canoe w technologij SOF. Budowa na zamówienie. Materiały potrzebne do wykonania.
Bobrowe Żeremia
http://www.etsy.com/shop/...?ref=ss_profile
 
 
Radek 


Pomógł: 20 razy
Dołączył: 24 Wrz 2006
Posty: 1226
Skąd: Raciąż
Wysłany: 2014-09-01, 20:00   

Marcin, zastosowałem elastyczną żywicę co powinno przedłużyć żywotność poszycia, do poliuretanów nie mam przekonania. :)
Kleiliśmy ze względu na chęć uzyskania sztywnego kadłuba i trochę szybciej niż wiązanie i poprawianie wiązań po młodych szkutnikach ;) .

Jeżeli chodzi o SOF to wiesz więcej niż ja :) , to była moja pierwsza taka konstrukcja. Dzięki za miłe słowa.

Podstawowym celem było budowanie łódki z chłopakami :D , takie zajęcia edukacyjno - wychowawcze itd.
_________________
Radek
www.radekkanu.com
 
 
Mbober1 


Dołączył: 07 Mar 2012
Posty: 42
Wysłany: 2014-09-01, 20:07   

Jak elastyczna to wytrzyma długo :d


Cytat:
Jeżeli chodzi o SOF to wiesz więcej niż ja :) , to była moja pierwsza taka konstrukcja. Dzięki za miłe słowa.


Nie ma za co. Wyszła perfekcyjnie :D
_________________
Plany canoe w technologij SOF. Budowa na zamówienie. Materiały potrzebne do wykonania.
Bobrowe Żeremia
http://www.etsy.com/shop/...?ref=ss_profile
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku


Skocz do:  

Aktywności propagowane w tym forum mogą być niebezpieczne dla życia lub zdrowia.
Administrator nie bierze odpowiedzialności za ewentualne wypadki zaistniałe podczas ich uprawiania.
Pływaj zawsze w kamizelce asekuracyjnej. 90% (!) utonięć można by uniknąć gdyby ofiara miała ją założoną!

Korzystanie z Forum.Kanu.pl i www.Kanu.pl oznacza akceptację Regulaminu oraz zgodę na wykorzystywanie plików "cookies".

Administratorem www.Kanu.pl i forum.Kanu.pl jest Piotrek "Myszoor" Kaleta.

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group