forum.Kanu.pl » Strona Główna

 SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  

Odpowiedz do tematu
Poprzedni temat :: Następny temat
Problem z drewnem - jakie wybrać?
Autor Wiadomość
Radek 


Pomógł: 20 razy
Dołączył: 24 Wrz 2006
Posty: 1226
Skąd: Raciąż
Wysłany: 2011-04-07, 20:04   

Piotr, może warto szukać w sieci ale jak kolega potrzebuje to proszę:
ARAMID
Pamiętaj, że aramid = kevlar.
Co do długości ostatnio z Nova brałem 4,6 m deski i jestem zadowolony.
 
 
JUKA2000 

Dołączył: 17 Lip 2010
Posty: 135
Skąd: znadwisły
Wysłany: 2011-04-07, 21:01   

Sam nie wiem skąd się wziął ten ciężar , do budowy wykorzystałem biel z twardzieli toby dopiero był lodołamacz i to w kolorze marchewy . Z dostępem do bieli nie jest tak źle , nieco trudniej jest z długością w pierwszej klasie.
 
 
Myszoor 
Miłośnik Myszek :)


Pomógł: 8 razy
Dołączył: 23 Kwi 2010
Posty: 1407
Skąd: zDolny Śląsk
Wysłany: 2011-04-07, 21:26   

radekkanu napisał/a:
Co do długości ostatnio z Nova brałem 4,6 m deski i jestem zadowolony.
to klejenie listewek przy 15'' wypada bardzo blisko dziobu i rufy nawet jak by to dawać na przemian końcami doklejanymi to nadal będzie to dobry pomysł ??

JUKA 2000 napisał/a:
Sam nie wiem skąd się wziął ten ciężar , do budowy wykorzystałem biel z twardzieli toby dopiero był lodołamacz i to w kolorze marchewy . Z dostępem do bieli nie jest tak źle , nieco trudniej jest z długością w pierwszej klasie.

listewki 6mm grubości masz czy grubsze?? bo 40kg to sporo jak na kanu robione w drewnie :\ 5-metrowe PCV-ki GATZa są lżejsze (przynajmniej katalogowo)
_________________
Good judgment comes from experience, and experience comes from bad judgment : ) | Mysia Perć™ : P
Dumoine - zapiski z budowy -> eBook
 
 
JUKA2000 

Dołączył: 17 Lip 2010
Posty: 135
Skąd: znadwisły
Wysłany: 2011-04-07, 21:40   

Listewki 6x19 , żywicy 6-7 kg , długość prospektora 4,95 szer ok 0,9 , ogólnie starałem się budować zgodnie z dostępnymi opisami i rysunkami.Na pierwszy raz nie nie dodawałem wiele własnej twórczości .
 
 
Radek 


Pomógł: 20 razy
Dołączył: 24 Wrz 2006
Posty: 1226
Skąd: Raciąż
Wysłany: 2011-04-08, 06:14   

Deska, desce nie jest równa, ale doliczyć trzeba:
1 - 1,5 kg kleju
3,5 kg tkaniny
1,5 kg lakieru
8-6 kg - drewno na listwy, ławki, nosidło, pokłady
0,5 kg rafia lub pasy.
Wychodzi 13 - 15 kg do tego drewno na kadłub + żywica z utwardzaczem i wychodzi waga kanu :(
Człowiek się cieszy jak zdejmuje kadłub z ławy montażowej - takie lekkie :D - sama radość.
A jak pozakłada wszystko to jakieś ciężkie się robi. Ja odczuwam ciężar jak założę krawędziowe listwy zewnętrzne.

Powiem tak: Jak na pierwsze kanu i waga 40 kg to jest OK.
Do roboty jadę uczyć dzieci.

Pozdrawiam
 
 
Radek 


Pomógł: 20 razy
Dołączył: 24 Wrz 2006
Posty: 1226
Skąd: Raciąż
Wysłany: 2011-04-08, 06:16   

Łączenia przesuwam w granicach 4-6 szablon. Tak prawdę mówiąc to z 15 -17 listewek idzie łączonych (przy deskach 4,6 m). Zaczynam na 6, 5, 4, i znowu. Tak to wygląda.
 
 
Malutki 

Pomógł: 14 razy
Dołączył: 22 Sie 2010
Posty: 185
Skąd: Gdańsk
Wysłany: 2011-04-08, 06:27   

Z tym suszeniem nie jest tak źle, 6x19 to bardzo mały przekrój.
Zaczniesz od wycięcia listew, ułożysz je luźno w ogrzewanym pomieszczeniu i w dwa tygodnie nadają się do dalszej pracy. Sosna się mało kurczy i w odróżnieniu od świerku mało skręca. Kilka listew się pokrzywi ale to będzie oznaczało ze maja wredny słój i pewnie i tak by pękły przy układaniu.

Malutki
www.hobbo.net
 
 
Myszoor 
Miłośnik Myszek :)


Pomógł: 8 razy
Dołączył: 23 Kwi 2010
Posty: 1407
Skąd: zDolny Śląsk
Wysłany: 2011-04-08, 07:03   

radekkanu napisał/a:
Łączenia przesuwam w granicach 4-6 szablon. Tak prawdę mówiąc to z 15 -17 listewek idzie łączonych (przy deskach 4,6 m). Zaczynam na 6, 5, 4, i znowu. Tak to wygląda.

dzięki - teraz jasne ale to oznacza, że większej deski nie można łączyć na etapie przed cięciem listewek :\ no chyba że przedłużam deski max 3m - co z moich doświadczeń oznacza że przerobienie takiej 6m deski na listewki to będzie masakra :\

Malutki napisał/a:
Z tym suszeniem nie jest tak źle, 6x19 to bardzo mały przekrój.
Zaczniesz od wycięcia listew, ułożysz je luźno w ogrzewanym pomieszczeniu i w dwa tygodnie nadają się do dalszej pracy. Sosna się mało kurczy i w odróżnieniu od świerku mało skręca. Kilka listew się pokrzywi ale to będzie oznaczało ze maja wredny słój i pewnie i tak by pękły przy układaniu.

jak dwa tygodnie to temat jednak powraca - czasu na suszenie było by nawet więcej :]
_________________
Good judgment comes from experience, and experience comes from bad judgment : ) | Mysia Perć™ : P
Dumoine - zapiski z budowy -> eBook
 
 
Radek 


Pomógł: 20 razy
Dołączył: 24 Wrz 2006
Posty: 1226
Skąd: Raciąż
Wysłany: 2011-04-08, 21:29   

Piotr, ja mm taką kupioną za 5 zł ukośnicę i przycinam listewki podczas klejeni.
Jakoś to mi wychodzi i nie szpeci kanu. Nawet jak planujesz pokryć kolorem z zewnątrz to nie ma co się przejmować, tak ma być i inaczej nie będzie.
Sambą bardzo rzadko można spotkać w długościach 5,2 m.
 
 
JUKA2000 

Dołączył: 17 Lip 2010
Posty: 135
Skąd: znadwisły
Wysłany: 2011-04-08, 22:03   

Ja kleiłem prosto bez uciosowania , wyszło w porządku . Tyle że nie używając zszywek pierniczyłem się z każdą listewką osobno i łączyłem je do czoła w czasie przyklejania do kadłuba .
Malutki napisał/a:
Z tym suszeniem nie jest tak źle, 6x19 to bardzo mały przekrój.
Zaczniesz od wycięcia listew, ułożysz je luźno w ogrzewanym pomieszczeniu i w dwa tygodnie nadają się do dalszej pracy. Sosna się mało kurczy i w odróżnieniu od świerku mało skręca. Kilka listew się pokrzywi ale to będzie oznaczało ze maja wredny słój i pewnie i tak by pękły przy układaniu

Ja bym radził kupić gotową wysuszoną calówkę , nie jest wiele droższa i jest sucha a nie chyba sucha. :wink:
 
 
Myszoor 
Miłośnik Myszek :)


Pomógł: 8 razy
Dołączył: 23 Kwi 2010
Posty: 1407
Skąd: zDolny Śląsk
Wysłany: 2011-04-10, 14:24   

radekkanu napisał/a:
Piotr, ja mm taką kupioną za 5 zł ukośnicę i przycinam listewki podczas klejeni.

to chyba jakaś nastawna bo te standardowe (sztywne) nie mają potrzebnego kąta, w każdym razie za tą cenę to szczęście miałeś :D

radekkanu napisał/a:
Sambą bardzo rzadko można spotkać w długościach 5,2 m.

tutaj http://www.nova.net.pl mają 2.5m i 4.6m więc jeżeli padnie na sambę to jak by nie patrzeć trzeba będzie kleić :\

JUKA 2000 napisał/a:
Ja bym radził kupić gotową wysuszoną calówkę , nie jest wiele droższa i jest sucha a nie chyba sucha. :wink:

będę się rozglądał i na pewno uwzględnię w wyborze :]
_________________
Good judgment comes from experience, and experience comes from bad judgment : ) | Mysia Perć™ : P
Dumoine - zapiski z budowy -> eBook
 
 
JUKA2000 

Dołączył: 17 Lip 2010
Posty: 135
Skąd: znadwisły
Wysłany: 2011-04-13, 15:20   

Gdyby jeszcze ktoś tego nie odkrył na stronie www.dlh-poland.com/ można znaleźć w bibliotece dane techniczne i opis drewna egzotycznego.
 
 
Thialf 


Dołączył: 06 Lip 2010
Posty: 514
Skąd: Wrocław/Brzeg
Wysłany: 2011-04-13, 16:33   

kurcze tak coś pamiętałem, że kiedyś coś takiego widziałem, ale nie mogłem sobie przypomnieć gdzie, cóż skleroza nie boli.
_________________
"the question is who cares"
 
 
Radek 


Pomógł: 20 razy
Dołączył: 24 Wrz 2006
Posty: 1226
Skąd: Raciąż
Wysłany: 2011-04-14, 12:17   

http://www.dlh-poland.com...wna/Acajou.aspx
 
 
Myszoor 
Miłośnik Myszek :)


Pomógł: 8 razy
Dołączył: 23 Kwi 2010
Posty: 1407
Skąd: zDolny Śląsk
Wysłany: 2011-05-26, 14:25   

a tu można się dokształcić http://drzewa.nk4.netmark.pl/atlas/atlas.php
_________________
Good judgment comes from experience, and experience comes from bad judgment : ) | Mysia Perć™ : P
Dumoine - zapiski z budowy -> eBook
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku


Skocz do:  

Aktywności propagowane w tym forum mogą być niebezpieczne dla życia lub zdrowia.
Administrator nie bierze odpowiedzialności za ewentualne wypadki zaistniałe podczas ich uprawiania.
Pływaj zawsze w kamizelce asekuracyjnej. 90% (!) utonięć można by uniknąć gdyby ofiara miała ją założoną!

Korzystanie z Forum.Kanu.pl i www.Kanu.pl oznacza akceptację Regulaminu oraz zgodę na wykorzystywanie plików "cookies".

Administratorem www.Kanu.pl i forum.Kanu.pl jest Piotrek "Myszoor" Kaleta.

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group