forum.Kanu.pl » Strona Główna

 SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  

Odpowiedz do tematu
Poprzedni temat :: Następny temat
SOF - 503 cm
Autor Wiadomość
valparaiso 

Dołączył: 26 Mar 2018
Posty: 5
Wysłany: 2018-04-04, 13:44   SOF - 503 cm

Cześć,
to trochę opiszę mój projekt, bazuje on na Wilderness traveler, i trochę na Snowshoe 16 ale docelowo mój ma mieć 16.5 stopy czyli 503 cm długości
zdecydowałam się na gęstą i lekką konstrukcję z 10-ma podłużnikami (+kil) i 25 giętymi żebrami, krytą nylonem.
Kierowałem się wskazówkami z woodenboat forum: http://forum.woodenboat.c...derness-tripper
i zdecydowałem się na następujące przekroje drewna:
sosna:
podłożnice 10x10mm x 10 szt
szandek 10x 25 mm oraz 19 x 25 mm
kil 10 x 25-30 x 1szt.

jesion
żebra 7x 13mm x 25 szt
odbojnica 9 x 25mm x 2 szt
kil zew. 10 x 25mm x 1 szt

Idea jest taka że budować to będę z moim prawie 12-to letnim synem bo obaj lubimy pracować w ten sposób.

No i tutaj mam pytanie do Radka, zastanawiam się jakie przyjąć rozwiązanie w kwestii szablonów. Radku jak robiłeś "Wakacyjny SOF" (widziałem że giąłeś żebra na podłużnikach od zew. i potem je przenosiłeś do wewnątrz) - czy uwzględniłeś w rozmiarze szablonów to że żebra po przeniesieniu do środka "rozszerzą" Ci trochę kadłub?
Chodzi mi o to że w sumie jest kilka rozwiązań jak to zrobić: można zrobić szablony na każde żebro (tzn. w moim przypadku było by to 13 szablonów bo kanu jest takie samo z przodu i tyłu) i wygiąć żebra na szablonach - duża dokładność ale więcej roboty przy szablonach, kolejna metoda jest taka że po zamontowaniu na szablonach podłużnic można giąć od środka (ale to chyba najmniej dokładna opcja) i trzeci sposób taki jaki Ty zastosowałeś i tutaj wg. mnie jest optymalnie pod względem jakości do zaangażowanego czasu tylko ostatecznie nie wiem, czy jak mam rysunki to czy mam uwzględnić grubość podłużnic oraz żeber i wyciąć o tyle węższe szablony, zamocować podłużnice a po wygięciu wszystkich żeber po zew. stronie, przenieść je do środka.
 
 
Radek 


Pomógł: 20 razy
Dołączył: 24 Wrz 2006
Posty: 1226
Skąd: Raciąż
Wysłany: 2018-04-04, 20:47   

Tak na szybkiego,

Jesion nie przepada za wodą, przemyśl czy warto go dać na kil.

Zwróć uwagę że moje wzdłużniki były przykręcone do szablonów i po zamocowaniu żeber łódka niewiele odbiegła od kształtu po "uwolnieniu" jej z szablonów.

Ja bym wyciął szablony normalnie a ta dodatkowa grubość i tak będzie jednakowa na całej powierzchni.
_________________
Radek
www.radekkanu.com
 
 
valparaiso 

Dołączył: 26 Mar 2018
Posty: 5
Wysłany: 2018-04-05, 16:21   

Dzięki za odpowiedź.
A co byś proponował na kil zewnętrzny? Dąb?

Co do szerokości, to oczywiście kształt się nie zmienia, zastanawiałem się jak to zrobić bo biorąc pod uwagę grubości profili u mnie to się robi 17mm na stronę czyli ok 34mm w różnicy szerokości.
Dlatego kombinuję czy tego jednak nie zniwelować.

A jakie miałeś wymiary tego kanu bo wygląda na dość spore?
 
 
Radek 


Pomógł: 20 razy
Dołączył: 24 Wrz 2006
Posty: 1226
Skąd: Raciąż
Wysłany: 2018-04-06, 08:35   

valparaiso napisał/a:
Dąb?
Będzie lepszy.
valparaiso napisał/a:
A jakie miałeś wymiary tego kanu
480 x 90 cm
Kanu to nie szybowiec :wink: na wodzie pewnie nawet nie zauważysz tych 34 mm różnicy.
_________________
Radek
www.radekkanu.com
 
 
valparaiso 

Dołączył: 26 Mar 2018
Posty: 5
Wysłany: 2018-04-06, 10:12   

Radek napisał/a:
Kanu to nie szybowiec :wink: na wodzie pewnie nawet nie zauważysz tych 34 mm różnicy.


Co racja to racja :mrgreen:
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku


Skocz do:  

Aktywności propagowane w tym forum mogą być niebezpieczne dla życia lub zdrowia.
Administrator nie bierze odpowiedzialności za ewentualne wypadki zaistniałe podczas ich uprawiania.
Pływaj zawsze w kamizelce asekuracyjnej. 90% (!) utonięć można by uniknąć gdyby ofiara miała ją założoną!

Korzystanie z Forum.Kanu.pl i www.Kanu.pl oznacza akceptację Regulaminu oraz zgodę na wykorzystywanie plików "cookies".

Administratorem www.Kanu.pl i forum.Kanu.pl jest Piotrek "Myszoor" Kaleta.

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group