forum.Kanu.pl » Strona Główna

 SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  

Odpowiedz do tematu
Poprzedni temat :: Następny temat
drewno na kanu
Autor Wiadomość
jurekk 

Dołączył: 23 Sie 2012
Posty: 9
Skąd: Żyrardów
Wysłany: 2012-09-12, 22:17   drewno na kanu

witam ,jedno pytanie :z jakiego drewna da się zbudowac sensowne kanu wiem wiem cedr ,przyglądam się od pewnego czasu topoli i tak sobie myślę ...i mocne i lekkie tylko nie wiem jak z kurczliwością ,ale ma jeszcze jedną zaletę :cenę ...czy wie ktoś może czy ma to sens?
 
 
Radek 


Pomógł: 20 razy
Dołączył: 25 Wrz 2006
Posty: 1226
Skąd: Raciąż
Wysłany: 2012-09-13, 10:01   

Witam,

Sens jest pod warunkiem, że masz dostęp do suchego drewna.
Po sklejeniu kadłuba i tak go zalaminujesz z obu stron więc zjawisko kurczliwości nie nastąpi. Swojego czasu strugałem wiosełka z topoli i byłem bardzo zadowolony.

Ja sam osobiście ostatnio buduję z samby/wawy. Bardzo fajne drewno.

Pozdrawiam
_________________
Radek
www.radekkanu.com
 
 
Zico 


Dołączył: 29 Sie 2011
Posty: 27
Skąd: Żyrardów
Wysłany: 2012-09-23, 16:51   

a ja doszedłem do wniosku że zbuduję z zapałek te są suche :mrgreen:
 
 
JUKA2000 

Dołączył: 17 Lip 2010
Posty: 135
Skąd: znadwisły
Wysłany: 2012-10-02, 22:58   

Jako ciekawostkę co o topoli pisano dawniej można poczytać tu http://boungler.pl/forum/...la_stolarzy.pdf na stronie 21 :lol:
 
 
bosman 

Dołączył: 02 Maj 2011
Posty: 187
Skąd: Wwa
Wysłany: 2012-10-09, 22:58   

Heling, 3,8 mb. mam. Wzorniki dziobnic, mam umocowane do szczytów helingu. Pierwszy, środkowy wzornik wręgu, umocowany do helingu. Wiem, wyczuwam, że jeszcze co najmniej dwa wzorniki, na stronę, muszę zamontować do ławy. Zdaję sobie także sprawę, że zanim zacznę mocować wręgi na listwach wzdłużnych, opartych na wzornikach, także wzornikach stew. To muszę pokryć listwami owe wzorniki, uzyskując kształt wnętrza kanu. Ponieważ nie mam tak długich listew drewnianych, to zastanawiam się, czy mógłbym wykorzystać w tym celu, rur plastikowych. Boję się tylko, że będą zbyt wiotkie...
Opis, może zagmatwany. Ale prawda jest taka, że potrzebuję listew kwadratowych(np.) o długości 4,5 m. / 25x25-30 mm. bezsęcznych, w ilości około 10-12 sztuk. Z najtańszego drewna. Mogą być oflisy tartaczne, jako materiał wyjściowy. Gdzie szukać? :roll:
_________________
"Wesołe jest życie staruszka"...
 
 
Radek 


Pomógł: 20 razy
Dołączył: 25 Wrz 2006
Posty: 1226
Skąd: Raciąż
Wysłany: 2012-10-10, 08:18   

Najlepiej w tartakach, mogą być też łaty dachowe.
Trzeba popytać się stolarzy. Wa-wa i okolica jest droga.
_________________
Radek
www.radekkanu.com
 
 
TIM 


Pomógł: 1 raz
Dołączył: 04 Kwi 2012
Posty: 130
Skąd: Okonek
Wysłany: 2012-10-10, 08:53   

Łaty są sękate,szukałem kilkunastu na szklarenkę w ogrodzie,przerzuciłem chyba z dwiescie szt.Chyba lepiej będzie kupić odpowiedniej dł. deskę w tartaku i samemu pociąć na listwy.
 
 
Radek 


Pomógł: 20 razy
Dołączył: 25 Wrz 2006
Posty: 1226
Skąd: Raciąż
Wysłany: 2012-10-10, 10:58   

Przeważnie tak, w naszej miejscowości jest mały tartak i w zeszłym roku miał piękne świerki. Łaty miały po 6 m i były bez sęków. Szkoda go było na te łaty.
Trzeba szukać tartaku z suszarnią lub gdzie mają deski wysezonowane.
_________________
Radek
www.radekkanu.com
 
 
Żółtodziób 

Pomógł: 1 raz
Dołączył: 07 Kwi 2012
Posty: 214
Skąd: Małopolska
Wysłany: 2012-10-10, 11:33   

Zwykle drewno na cele szkutnicze kupuje w składach z drewnem.
Nie mam w okolicy tartaku.
Spędzam na tym składzie troche czasu i przerzucam deski aż znajde taka która mi pasuje.
O 1 czy 2 klasie zapomnieć raczej należy, niemniej mozna wybrać takie z których wykroi sie listwy przez cała długość. Nawet jak sie gdzieś sęczek trafi to mozna taka listwe skleić po zeskosowaniu i na wykonanie kopyta spokojnie wystarczy.
Oczywiście ktos to musi na listwy pociąć.
Bosmanie
na pokrycie kopyta wystarcza listwy 15 x 25 mm grubsze trudniej sie układają a ich sztywnośc może wręcz heling zdeformować jesli nie jest wystarczająco sztywny. Niestety takie cos mi sie przytrafiło.:oops:
 
 
bosman 

Dołączył: 02 Maj 2011
Posty: 187
Skąd: Wwa
Wysłany: 2012-10-10, 12:20   

Właśnie znalazłem skład. Około 5 km. od "hangaru". Kupię najtańsze oflisy (słoje, w oflisach, są gęściejsze od części wewnętrznych pnia) Po pocięciu na listwy, ułożę je, na przekładkach. A na wiosnę, będzie czym robić. 15/25 mm. Bez wygładzania. Bo to tylko do ułożenia wręgów. Układał będę i mocował w/w listwy, w kolejności, pojedyńczo, raz z prawej strony osi symetrii, raz z lewej. Siły, powinny znosić się, na zero. Lub niemal jednocześnie, z obydwu stron osi symetrii. Nad helingiem, jest betonowy sufit, którym docisnę heling w kilku miejscach, z pomocą grubszych listew i kliników.
Dzięki za wsparcie. Ahoj! (a może kanuniści, mają inne zawołanie?) :lol:

[ Dodano: 2012-10-14, 14:08 ]
Pomogłem sąsiadowi, moją piłą tarczową (na kołach) przy cięciu gospodarczym. W zamian, uzyskałem kilka listew. Mało. Bale na wręgi, tnę niebawem. Olchowe. Wygotuję, w impregnacie. Przeciw zgniliźnie i robaczkom. Nie wiem, jak grube muszą być??
_________________
"Wesołe jest życie staruszka"...
 
 
miro66 

Dołączył: 10 Lut 2012
Posty: 29
Wysłany: 2012-12-15, 23:10   

Wertując ogłoszenia o tarcicy znalazłem coś takie - tarcica cedrowa dl. 6 m ciekawa cena .
http://allegro.pl/tarcica...html#tabsAnchor
_________________
Miro66 :)
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku


Skocz do:  

Aktywności propagowane w tym forum mogą być niebezpieczne dla życia lub zdrowia.
Administrator nie bierze odpowiedzialności za ewentualne wypadki zaistniałe podczas ich uprawiania.
Pływaj zawsze w kamizelce asekuracyjnej. 90% (!) utonięć można by uniknąć gdyby ofiara miała ją założoną!

Korzystanie z Forum.Kanu.pl i www.Kanu.pl oznacza akceptację Regulaminu oraz zgodę na wykorzystywanie plików "cookies".

Administratorem www.Kanu.pl i forum.Kanu.pl jest Piotrek "Myszoor" Kaleta.

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group