forum.Kanu.pl » Strona Główna

 SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  

Odpowiedz do tematu
Poprzedni temat :: Następny temat
Frezowanie listew
Autor Wiadomość
xArEs 


Dołączył: 10 Lis 2010
Posty: 6
Skąd: Poznań
Wysłany: 2012-08-08, 09:33   Frezowanie listew

Mam pytanie odnośnie frezowania listew.
Wielokrotnie czytałem że lepiej frezować bo mniej szpachlowania, szlifowania itp
Jak wygląda taki proces ? Macie jakieś maszyny do tego czy improwizujecie a może nikt nie frezuje ?
Zastanawiałem sie na SOFem ale już rodzi mi sie w głowie listewkowy "potwór" ;) nie wiem może z tych starych planów Redwood.
_________________
pozdr
xArEs
 
 
Zirkau 
Zirkau

Pomógł: 2 razy
Dołączył: 25 Sie 2007
Posty: 528
Skąd: Zirkau
Wysłany: 2012-08-08, 18:22   

najlepsza stołowa frezarka. Nie ma z tym większego problemu. Każdy zakład stolarski posiada. Problemem większym jest dobór właściwych frezów. Tu czasem warto porozmawiać ze stolarzem, że On Ci robotę zrobi a ty kupisz frezy. No chyba że frezy będą dość drogie, to rozważysz czy mu je darować czy odpsrzedać.
 
 
miro66 

Dołączył: 10 Lut 2012
Posty: 29
Wysłany: 2012-08-08, 19:52   

A mnie udało się zrobic oba frezy za stówe ,po pierwszych próbach OK.
_________________
Miro66 :)
 
 
Myszoor 
Miłośnik Myszek :)


Pomógł: 8 razy
Dołączył: 23 Kwi 2010
Posty: 1407
Skąd: zDolny Śląsk
Wysłany: 2012-08-09, 06:48   Re: Frezowanie listew

xArEs napisał/a:
Mam pytanie odnośnie frezowania listew.
Wielokrotnie czytałem że lepiej frezować bo mniej szpachlowania, szlifowania itp

Krzysiek - ja bym na początku tej listy wpisał: bo konstrukcja jest mocniejsza, bo frezowane lepiej układają się na szablonie, bo zużyjesz mniej kleju i kadłub będzie lżejszy ... ;)

xArEs napisał/a:
Jak wygląda taki proces ? Macie jakieś maszyny do tego czy improwizujecie a może nikt nie frezuje ?

Wiesz - na tyle na ile ja się orientuję to ciężko improwizować frezowanie :D

Albo masz w zasięgu tradycyjną frezarkę dolnowrzecionową i wtedy potrzebujesz mniej więcej takiego cuda:



albo też masz gdzieś do dyspozycji przeróbkę frezarki ręcznej, wtedy potrzebujesz tego:



jest tego masa w sieci, na eBayu w US od 17$ jeżeli dobrze pamiętam z czasu gdy sam chodziłem przy temacie, generalnie: http://tinyurl.com/bwx6c9b

jak nie masz frezarki a zdobędziesz odpowiedni frez to zapewne spokojnie dogadasz się z pocięciem i nafrezowaniem listewek w jakimś zakładzie stolarskim. Jeżeli nie masz doświadczenia w cięciu i struganiu to sam namawiam do zlecenia tego w stolarni, bo frezowanie równych (nawet długich) listewek to przyjemność a z tymi mniej równymi to i frustracja i więcej szlifowania oraz szpachlowania kadłuba.

xArEs napisał/a:
Zastanawiałem sie na SOFem ale już rodzi mi sie w głowie listewkowy "potwór" ;) nie wiem może z tych starych planów Redwood.

Kurcze, może zacznij jednak od pytania: "gdzie głównie chcę pływać" i do odpowiedzi dopasuj projekt. W końcu jeżeli weźmiesz się za listewkowca, to poświęcisz temu nieco czasu i chyba jest warto od razu zrobić coś co będzie najbliższe Twoim obecnym oczekiwaniom. Generalnie za ca.110$ (a jak pokombinujesz to nawet taniej) możesz mieć plany dowolnego kanu z oferty Swift'a.
_________________
Good judgment comes from experience, and experience comes from bad judgment : ) | Mysia Perć™ : P
Dumoine - zapiski z budowy -> eBook
 
 
xArEs 


Dołączył: 10 Lis 2010
Posty: 6
Skąd: Poznań
Wysłany: 2012-08-09, 07:24   

bardzo Wam dziękuje za wszytkie odpowiedzi. hm jak na razie oglądam plany , czytam forum i trochę strony zagraniczne .
Pływać bede w 90% po Warcie tak że i SOF sie do tego nada.
frezowanko trochę mnie jednak technicznie przerasta(brak sprzetu) ale znajdę jakiś dobry zakład stolarski, który sie podejmie.
Bede wrzucał pytanko tu i ówdzie.
jeszcze raz wielkie dzięki !
_________________
pozdr
xArEs
 
 
Gabriello 


Pomógł: 6 razy
Dołączył: 10 Maj 2012
Posty: 523
Skąd: Lubań
Wysłany: 2012-08-09, 11:22   

Cytat:
bo zużyjesz mniej kleju i kadłub będzie lżejszy ... ;)


Moim zdaniem to nie wpływa na zużycie kleju ani na wagę kanu.
Ile polejesz tyle pójdzie, oczywiście wszytko w granicach rozsądku w obie strony.
Ja na swoje 5metrowe zużyłem niecałe 750ml kleju (burty itp klejone były żywicą).
Łódka przy obciązeniu 270kg nie pęka ani nie tonie :twisted:
Listew nie frezowałem bo myślałem, że to nie jest konieczne.
I rzeczywiście nie jest, ale na swoim przykładzie gwarantuję ci,
że się umordujesz niemiłosiernie a palce będą czerwone :mrgreen:
Potem się naszlifujesz jak dziki, naszpachlujesz,
znów naszlifujesz i tak z obu stron (w środku jest trudniej).
Frezowane listwy dają łagodne przejścia między sobą i połączenie bez szczelin
oraz większą wytrzymałość. :smile:
Moje miały 20mmx6mm w prostokącie, frezowane 18-19 będą lepsze w gięciu
(mam na myśli sosnę) świerk jest miększy.
Gdybym frezował listwy o mniejszej szerokości uniknąłbym tego :
https://picasaweb.google.com/108102961702278229642/KadUb?authkey=Gv1sRgCOGY5I-FkJHwbQ
Przed tobą wiele pracy :smile:
Szacun, że się podjąłeś tej robótki. Dasz radę, tylko się nie śpiesz i bądź dokłady a kolejne etapy nie będą się mściły za brak cierpliwości ( sam coś o tym wiem :wink: )
_________________
www.mydlanachata.pl - mydła ręcznie robione
www.humel.pl - inny blog o zdrowiu.
 
 
Shodan 


Dołączył: 03 Lut 2013
Posty: 12
Skąd: Wilczyn
Wysłany: 2013-03-14, 22:35   

W czasie poszukiwań frezów natrafiłem na taki świetny zestaw do frezowania listew, niestety cena również świetnie powala 375 pln

http://www.punta.com.pl/galerie/413.jpg

Pytanie do tych, którzy sami frezowali - jakich frezów używaliście ?
_________________
Dla tych, którzy marzą jest rzeczywistość...
 
 
miro66 

Dołączył: 10 Lut 2012
Posty: 29
Wysłany: 2013-03-15, 23:03   

Obniżając koszty do minimum można zrobić frez z wiertła płetwowego . Trasujemy ,wiercimy otwór fi 6,3 ,uwalniamy krawędż i ostrzymy ,z drugim frezem robimy odwrotnie. wiertła te mają mocowanie fi7 więc należy dorobić redukcję na fi 8 .Frez spełniał swoje zadania. Inny propozycja to, zlecić fachowcowi aby takie frezy nam zrobił , koszty na pewno będą niższe.
http://imageshack.us/phot.../p1060397r.jpg/
_________________
Miro66 :)
 
 
Shodan 


Dołączył: 03 Lut 2013
Posty: 12
Skąd: Wilczyn
Wysłany: 2013-03-17, 18:22   

Mirek, świetny pomysł z tym wiertłem płetwowym. Największy problem jest właśnie z frezem do półwałków. Natomiast frezy do rowków półokrągłych, tego jest masa i to w dobrej cenie bo już od 14 zł.
W mojej okolicy niestety nikt nie chce podjąć się wykonania listew do budowy wymarzonego kanu. Zrodziła się więc koncepcja zakupu frezarki i kompletu frezów. Znalazłem w sieci frezarkę Dedra
http://dedra.pl/site_medi...742_display.jpg
Pytanie do was - czy tą maszynką ogarnę temat frezowania listew?
_________________
Dla tych, którzy marzą jest rzeczywistość...
 
 
Szajba 


Pomógł: 3 razy
Dołączył: 11 Lis 2012
Posty: 173
Skąd: Wójtowo
Wysłany: 2013-03-17, 18:45   

Do frezowania listew użyłem frezów jak poniżej:

Cena w sklepie to ok 40 PLN.
Jeden zaokrągliłem, drugi wyżłobiłem. Starałem się to zrobić w miarę precyzyjnie.

Jeśli chodzi o frezarkę to jeśli nie zajmujesz sie stolarstwem zawodowo (zapewne miałbyś już frezarkę), a pragniesz zbudować kanu, to polecam raczej dobrą frezarkę górnowrzecionową. Dorobić do niej stolik to żaden problem, a w cenie tej dedry z linka kupisz niezłą górnowrzecionową.

Osobiście kupiłem jakś badziew w markecie i bez problemu ponad trzysta listew obleciał.
_________________
When you have to shoot...Shoot! Don't talk
 
 
Shodan 


Dołączył: 03 Lut 2013
Posty: 12
Skąd: Wilczyn
Wysłany: 2013-03-17, 19:01   

Rafał, czyli tą frezarką z linku spokojnie opanuję temat.
Jak to się zwykło mówić - potrzeba jest matką wynalazku. Już po decyzji o kupnie frezarki zrodziło się kilka nowych pomysłów na jej wykorzystanie, niekoniecznie o tematyce kanu :mrgreen:
człowiek jak ma zamiłowanie do majsterkowania i nie boi się roboty, zrobi wszystko... tylko musi mieć czym, żeby zrobić i się nie narobić :mrgreen:
_________________
Dla tych, którzy marzą jest rzeczywistość...
 
 
Szajba 


Pomógł: 3 razy
Dołączył: 11 Lis 2012
Posty: 173
Skąd: Wójtowo
Wysłany: 2013-03-17, 19:21   

Jako sprzęt dla majsterkowicza jest OK.
Frezowanie listew to lekka i przyjemna robota, zarówno dla maszyny jak i operatora.
Przyjemniejsza niż szlifowanie :)
_________________
When you have to shoot...Shoot! Don't talk
 
 
Gabriello 


Pomógł: 6 razy
Dołączył: 10 Maj 2012
Posty: 523
Skąd: Lubań
Wysłany: 2013-03-17, 20:13   

Szajba ma rację.
Kup frezarkę za 200 zł a przy zapotrzebowaniu nieprofesionalnym będzie OK.
Stół zrobisz z kawałka sklejki a nawet płyty z jakiegoś mebla, + 4 nogi.
to samo ma się do stacji, poszukaj starych mebli.
Jeśli chodzi o frezy to Myszoor zapodawał dzieś foto fajnych frezów do kupienia na ebay.
Wygląda na to, że sam będę tam szukał i kupował.
Mam pomysł, jak zanajdziesz pierwszy to daj znać - kupi się 2 kpl. jeśli się opłaca,
jak ja znajde to dam znać.
_________________
www.mydlanachata.pl - mydła ręcznie robione
www.humel.pl - inny blog o zdrowiu.
 
 
Shodan 


Dołączył: 03 Lut 2013
Posty: 12
Skąd: Wilczyn
Wysłany: 2013-03-17, 20:13   

Rafał, dlaczego radzisz kupić górnowrzecionową?
Co prawda z zawodu jestem technikiem obróbki skrawaniem ale metalu, o obróbce drewna mam mgliste pojecie
_________________
Dla tych, którzy marzą jest rzeczywistość...
 
 
Szajba 


Pomógł: 3 razy
Dołączył: 11 Lis 2012
Posty: 173
Skąd: Wójtowo
Wysłany: 2013-03-17, 20:28   

Górnowrzecionową zawsze możesz odkręcić od stołu i użyć w miejscach lub w sposób niedostępny dla dolnowrzecionowej np frezując małe otwory.

Do frezowania listew zrobisz sobie stolik jak ten poniżej, przedłużając blatyby listwa nie prężyła.
_________________
When you have to shoot...Shoot! Don't talk
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku


Skocz do:  

Aktywności propagowane w tym forum mogą być niebezpieczne dla życia lub zdrowia.
Administrator nie bierze odpowiedzialności za ewentualne wypadki zaistniałe podczas ich uprawiania.
Pływaj zawsze w kamizelce asekuracyjnej. 90% (!) utonięć można by uniknąć gdyby ofiara miała ją założoną!

Korzystanie z Forum.Kanu.pl i www.Kanu.pl oznacza akceptację Regulaminu oraz zgodę na wykorzystywanie plików "cookies".

Administratorem www.Kanu.pl i forum.Kanu.pl jest Piotrek "Myszoor" Kaleta.

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group