forum.Kanu.pl » Strona Główna

 SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  

Odpowiedz do tematu
Poprzedni temat :: Następny temat
Jak przewozić kanu?
Autor Wiadomość
puchalsw 


Dołączył: 07 Lip 2010
Posty: 60
Skąd: Stolyca
  Wysłany: 2010-08-25, 15:29   Jak przewozić kanu?

Witam!
Mam pytanie do Was, jak sobie radzicie z przewożeniem kanu na dachach waszych samochodów.
Ja na początku woziłem moją Cree w taki sposób:


Tak mi zalecono w hobbo.net, twierdząc że te dwa pasy nie mają prawa puścić. Faktycznie tak jest. Kanu leży na belkach dachowych, przed przesunięciem na boki, chronią je specialne uchwyty Thule. Praciane pasy podwójnie platają kadłub. Końce pasów, są zawiązane wokół belek dachowych. Tak zamocowane kano, nie może przesunąć się na boki, do przodu, czy do tyłu (pasy oplatają kadłub na zwężeniach)
Jednak gdzie bym nie spojrzał na zagranicznych forach, znajduję takie instrukcje:


Taki montaż, dodatkowo zabezpiecza kanu przed wysunięciem się spod pasów. Ostatnio też tak zacząłem wozić kanu. Jednak mam z tym pewien problem. W poprzednim układzie, na kadłub działały siły oporu powietrza. Patrząc na dziób, widziałem że łódka lekko pracuje (wykonana ze sklejki techniką szycia i klejenia). Mam więc obiekcje, że drugi sposób montażu, powoduje powstawanie naprężeni w kadłubie, które mogą powodować pękanie podłużnych listew przy burcie (nie znam polskiego nazewnictwa - po angielsku to gunwale - może krawędź burty?).
Teraz wożę Cree mocno dociśniętą do belek poprzecznymi pasami, a taśmy parciane idące do dziobu o rufy mają lekki luz.
Eksperymentowałem też z taśmami parcianymi, które zamiast prowadzić do zderzaków, idą do bele dachowych. Tak więc kanu się nie może wysunąć do przodu (zatrzyma ją taśma prowadząca do dziobu) ani do tyłu (zatrzyma ją taśma prowadząca do rufy).
Tak jak na załączonym edytowanym zdjęciu poniżej.

Będę wdzięczny za Wasze sugestie i doświadczenia. Zdjęcia też wiele pomogą.
_________________
Tak sobie pływam....
 
 
Kubas


Dołączył: 04 Wrz 2008
Posty: 10
Skąd: Maćkowa Ruda
Wysłany: 2010-08-31, 22:59   

Jak zauważyłeś w tym roku, praktycznie każdy używa pasów... podstawa to odpowiednie ich ustawienie, możliwie w najgrubszym miejscu canoe (możliwie symetrycznie jeśli chodzi o osie łodzi) i z możliwie największym rozstawem (pas z przodu od pasa z tyłu). Nie wiem tylko jak z siłą ich napięcia w przypadku sklejkowego canoe.
 
 
puchalsw 


Dołączył: 07 Lip 2010
Posty: 60
Skąd: Stolyca
Wysłany: 2010-09-01, 08:51   

Tak. To co podpatrzyłem podczas Zlotu, to że praktycznie wszyscy mocują kanu tak jak ja na 1szym zdjęciu.
Dla pewności dodaję te pasy jak na 3cim zdjęciu, ale to już jest formalność, na wypadek gdyby pasy na kadłubie puściły.
Sklejkowe kanu można naprawdę mocno dociągać. Mam Thulowskie pasy parciane, ze świetnymi klamrami. Jarek podpowiedział mi, żebym zamówił sobie nowe pasy na Grzybowskiej, i chyba tak też zrobię.
Dzięki i pozdrawiam
_________________
Tak sobie pływam....
 
 
Jack 


Dołączył: 08 Sie 2010
Posty: 128
Skąd: Ontario, Kanada
Wysłany: 2010-09-01, 23:20   

Niedawno też musiałem się z tym problemem zmagać, tym bardziej, że mój samochód ma pochylony dach i kiepski bagażnik na dachu (fabryczny!). Normalnie używam 6 mocnych piankowych podkładek, na którym kanu spoczywa na dachu, przywiązuje kanu i z tylu, i z przodu oraz dwa wiązania boczne do dachu, które przechodzą przez drzwi środkiem samochodu--tak jak na zdjęciu nr. 1. Negatywną rzeczą jest halas w samochodzie. Bałbym się przewozić kanu bez zabezpieczenia z przodu i z tyłu (no, może na b. krótkie trasy, jadąc wolno). Ostatnio jechałem do 120 km/h i nie było problemów--prewencyjnie co jakiś czas się zatrzymywałem rozprostować nogi i sprawdzić, czy wszystko jest w porządku.

Pozdrawiam,

Jack
_________________
http://ontario-nature-polish.blogspot.com/ (Blog po polsku)
http://ontario-nature.blogspot.com/ (Blog po angielsku)
http://www.flickr.com/photos/jack_1962/sets/ (Zdjęcia)
 
 
Radek 


Pomógł: 20 razy
Dołączył: 24 Wrz 2006
Posty: 1226
Skąd: Raciąż
Wysłany: 2010-09-15, 21:37   

Z uchwytu przy pokładach powinieneś zrobić odciąg z linki do dołu. Najlepiej V. Kolega zobaczy czy można zamocować karabińczyk przy przednim zawieszeniu. Tak jak dorysowałeś poziomo to jeszcze do dołu i z tyłu tak samo.
Pomyśl o uchwytach na belki (70,00 zł), takie jak miał Panda na zlocie przy swoim bagażniku.
Kanu jest bardzo mocno przymocowane i co ważne amortyzują nierówności drogi. Mocowanie bezpośrednio do belek i mocne ściskanie powoduje odgniatanie listew. Podkładanie pianek jest dobre do czasu.

Pozdrawiam Radek
 
 
Thialf 


Dołączył: 06 Lip 2010
Posty: 514
Skąd: Wrocław/Brzeg
Wysłany: 2011-04-27, 23:15   

lekkie podgrzanie tematu:

http://www.canoekayak.com...ing-your-canoe/
_________________
"the question is who cares"
 
 
puchalsw 


Dołączył: 07 Lip 2010
Posty: 60
Skąd: Stolyca
Wysłany: 2011-04-28, 22:18   

Te blokady Thulowskie które prezentowane są na tym filmie, stosowałem podczas mocowania kanu na poprzednim samochodzie. Wchodzą tylko na belki o przekroju prostokątnym. Świetnie zapobiegają przesuwaniu się kanu na boki. Całość wraz z pasami rewelacyjnie trzymała łódkę.
Teraz niestety mam poprzeczki owalne (fabryczne) i wspomniane uchwyty na belki muszę zastąpić czymś innym. Wiozłem już kanu na nowych belkach, i niestety same pasy nie wystarczą.
Wniosek: owalne belki wyglądają na samochodzie bajerancko, ale nie są tak praktyczne jak tradycyjne belki prostokątne.
_________________
Tak sobie pływam....
 
 
madrivercanoe 


Dołączył: 15 Kwi 2011
Posty: 315
Wysłany: 2011-05-22, 10:51   

Używam bagażnika i podkładek Thule pokazanych w filmie, sprawują się doskonale.
W moim przypadku ograniczniki muszę mocować odwrotnie niż pokazano na filmie wymusza to specyficzna konstrukcja mojego canoe. Jedynym minusem (poza wysoką ceną zestawu) jest brak zabezpieczeń tych ograniczników przed kradzieżą. W obawie, że po zakończonym pływaniu wrócę do samochodu i już ich nie będzie na miejscu każdorazowo zdejmuje je z belek.
 
 
Myszoor 
Miłośnik Myszek :)


Pomógł: 8 razy
Dołączył: 23 Kwi 2010
Posty: 1407
Skąd: zDolny Śląsk
Wysłany: 2011-05-22, 19:38   

madrivercanoe napisał/a:
Używam bagażnika i podkładek Thule pokazanych w filmie, sprawują się doskonale.

Jeszcze Yakima je robi: http://www.yakima.com/sho...nwale-brackets- ale cena też nie zachęca :\

BTW

macie może jakieś specyficzne patenty na sytuacje w której szerokość kanu przekracza szerokość belek? i nie idzie mi o przyczepkę ;)
_________________
Good judgment comes from experience, and experience comes from bad judgment : ) | Mysia Perć™ : P
Dumoine - zapiski z budowy -> eBook
 
 
Radek 


Pomógł: 20 razy
Dołączył: 24 Wrz 2006
Posty: 1226
Skąd: Raciąż
Wysłany: 2011-05-22, 19:46   

Polecam:
http://allegro.pl/uchwyt-...1618793694.html
 
 
Myszoor 
Miłośnik Myszek :)


Pomógł: 8 razy
Dołączył: 23 Kwi 2010
Posty: 1407
Skąd: zDolny Śląsk
Wysłany: 2011-05-22, 19:56   

Łał !!

Dzięki :) potrzebne mi co prawda półokrągłe mocowania, ale idea jest przednia :)

PS
Puchal - klepnij z łaski swojej Radkowi jedno "pomógł" ode mnie, bo ja nie mogę ...
_________________
Good judgment comes from experience, and experience comes from bad judgment : ) | Mysia Perć™ : P
Dumoine - zapiski z budowy -> eBook
 
 
puchalsw 


Dołączył: 07 Lip 2010
Posty: 60
Skąd: Stolyca
Wysłany: 2011-05-24, 16:53   

Klepnięte! Od każdego z Panòw kufel zimnego się należy.
Miło mi było robić z Panami interesy :mrgreen:
_________________
Tak sobie pływam....
 
 
Myszoor 
Miłośnik Myszek :)


Pomógł: 8 razy
Dołączył: 23 Kwi 2010
Posty: 1407
Skąd: zDolny Śląsk
Wysłany: 2011-05-24, 17:47   

puchalsw napisał/a:
Klepnięte! Od każdego z Panòw kufel zimnego się należy.
Miło mi było robić z Panami interesy :mrgreen:

futrzak :P
_________________
Good judgment comes from experience, and experience comes from bad judgment : ) | Mysia Perć™ : P
Dumoine - zapiski z budowy -> eBook
 
 
Thialf 


Dołączył: 06 Lip 2010
Posty: 514
Skąd: Wrocław/Brzeg
Wysłany: 2011-05-24, 20:33   

Że co ja mam stawiać?!?!?!
_________________
"the question is who cares"
 
 
puchalsw 


Dołączył: 07 Lip 2010
Posty: 60
Skąd: Stolyca
Wysłany: 2011-05-24, 21:23   

To już bedą trzy :mrgreen:
_________________
Tak sobie pływam....
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku


Skocz do:  

Aktywności propagowane w tym forum mogą być niebezpieczne dla życia lub zdrowia.
Administrator nie bierze odpowiedzialności za ewentualne wypadki zaistniałe podczas ich uprawiania.
Pływaj zawsze w kamizelce asekuracyjnej. 90% (!) utonięć można by uniknąć gdyby ofiara miała ją założoną!

Korzystanie z Forum.Kanu.pl i www.Kanu.pl oznacza akceptację Regulaminu oraz zgodę na wykorzystywanie plików "cookies".

Administratorem www.Kanu.pl i forum.Kanu.pl jest Piotrek "Myszoor" Kaleta.

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group