forum.Kanu.pl » Strona Główna

 SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  

Odpowiedz do tematu
Poprzedni temat :: Następny temat
Naprawa kajaka (laminat poliestrowo-szklany)
Autor Wiadomość
tonieja 

Pomógł: 2 razy
Dołączył: 11 Maj 2011
Posty: 174
Skąd: Dolny Śląsk
Wysłany: 2013-05-30, 11:55   

Czy koc gaśniczy, szkalny, taki jakie wprowadzono w zastępstwie nieekologicznych azbestowych może mieć zastosowanie w szkutnictwie? Mam taki.
 
 
Żółtodziób 

Pomógł: 1 raz
Dołączył: 07 Kwi 2012
Posty: 214
Skąd: Małopolska
Wysłany: 2013-05-30, 12:52   

Jeśli włókno nie posiada jakiejś szczególnej apretury która by kolidowała z zywicami to samo szkło typu E jest takie jak w materiałach do laminowania. Sam kiedyś nosiłem się z zamiarem takiego zastosowania, bo koce gaśnicze mają zwarty splot który sie nie rozjeżdza- jak niektóre tkaniny.
Ale jeśli jest na opakowaniu producent tkaniny podany to warto u źródła rozstrzygnać.
Pabiantex jest jednym z producentów tkanin na koce gasnicze.
 
 
caxap

Dołączył: 10 Maj 2013
Posty: 7
Wysłany: 2013-06-11, 10:18   

No i prace ruszyły i trwają.
Kupiłem na allegro od Pana o nicku ilpt, Epidian 53, tkaninę i matę szklaną oraz kulki szklane jako wypełniacz do szpachli. Wszystko 120zł. Chociaż jeszcze kilogram Epidianu będę musiał dokupić.
Na pęknięcia pokład/dno kładę od środka tkaninę. Na dziury od środka tkaninę od zewnątrz tkaninę i matę. Ponadto matę tam gdzie szlifowałem stare brzydko położone łaty.
Ktoś poruszył kwestię przesączania tkanin. Mi w tym zestawie wszystko przesącza się bardzo dobrze. Nie wiem jakie to są do końca produkty. Pan mi to dał i zapewnił że będzie dobrze - i tak jest.
W ogóle rewelacja to te kulki a w zasadzie pył szklany, coś jak cukier puder. Zresztą jak się dodaje do żywicy to w pewnym momencie wygląda jak lukier do pączków :mrgreen: :razz: :razz:
Wychodzi z tego świetna szpachla. Dziwna tylko sprawa bo poszpachlowane miejsca zasłonięte folią ładnie stwardniały i mają kolor biały, natomiast te odsłonięte mają na wierzchu warstwę
ok.1-2mm pomarańczowo-różową która od tygodnia jest miękka - można zdrapać paznokciem, a pod spodem biała twarda. Spróbuję to dzisiaj pociągnąc czysta żywicą, zobaczymy co będzie. Generalnie zostało mi jeszcze trochę laminowania po zewnętrzu i dokończenie dziobów (tkanina + szpachla) i zaczynam pierwsze szlifowanie.
Jedno jeszcze, odnośnie podłogi. W oryginale była wykonana z laminatu. Taki profil w kształcie niskiej omegi z listwą drewnianą w środku. Laminat jest połamany, a ja wykombinowałem żeby zrobić podłogę z takiej brązowej sklejki szalunkowej 5mm. Póki co wkleiłem i przykręciłem listwę sosnową (stępkę????) do dna (zęzy???) na wkręty nierdzewne od strony spodu (kila???) które zalaminowałem. Listwę próbowałem też zalaminować ale kompletnie to nie wychodzi. Teraz chcę przykręcić do tego sklejkę 250x2100, w ten sposób że środkiem będzie biegła rzeczona listwa a po bokach dwie dodatkowe. Czy te dodatkowe też przykręcać do poszycia czy zostawić lużno, przykręcone tylko do sklejki. Tak żeby wszystko swobodnie pracowało i żeby zbytnio nie usztywnić kajaka. No i czym proponujecie zaimpregnowac te listwy żeby na kilka sezonów starczyło?
 
 
Żółtodziób 

Pomógł: 1 raz
Dołączył: 07 Kwi 2012
Posty: 214
Skąd: Małopolska
Wysłany: 2013-06-11, 12:28   

Wygrzej tę lepką żywicę opalarką - jesli masz mozliwośc regulacji temperatury na ok 100 stopni. Powinno pomóc. Przypuszczam, że laminowałeś przy dużej wilgotności powietrza.
A jaki utwardzacz stosowałeś ?
 
 
caxap

Dołączył: 10 Maj 2013
Posty: 7
Wysłany: 2013-06-18, 16:41   

Utwardzacz ET
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku


Skocz do:  

Aktywności propagowane w tym forum mogą być niebezpieczne dla życia lub zdrowia.
Administrator nie bierze odpowiedzialności za ewentualne wypadki zaistniałe podczas ich uprawiania.
Pływaj zawsze w kamizelce asekuracyjnej. 90% (!) utonięć można by uniknąć gdyby ofiara miała ją założoną!

Korzystanie z Forum.Kanu.pl i www.Kanu.pl oznacza akceptację Regulaminu oraz zgodę na wykorzystywanie plików "cookies".

Administratorem www.Kanu.pl i forum.Kanu.pl jest Piotrek "Myszoor" Kaleta.

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group