forum.Kanu.pl » Strona Główna

 SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  

Odpowiedz do tematu
Poprzedni temat :: Następny temat
Kanu a §
Autor Wiadomość
ManaT 


Pomógł: 3 razy
Dołączył: 08 Paź 2012
Posty: 647
Skąd: Leszno
Wysłany: 2013-08-07, 15:44   Kanu a §

I tu moje pytania:
1) w co koniecznie musi być wyposażona kanadyjka (kamizelki i coś jeszcze?)
2) jakie wymogi musi spełniać (niezatapialność i coś jeszcze?)
3) czy kamizelki asekuracyjne mamy mieć na sobie czy w łatwo dostępnym miejscu?
Nie chodzi mi o odpowiedzi "nie wiem ale moim zdaniem lepiej mieć..." ale o rzetelne i najlepiej poparte interpretacją przepisów z odpowiednim podlinkowaniem.
_________________
trzeba spływać
 
 
Zirkau 
Zirkau

Pomógł: 2 razy
Dołączył: 25 Sie 2007
Posty: 528
Skąd: Zirkau
Wysłany: 2013-08-08, 07:15   

USTAWA z dnia 21 grudnia 2000 r. o żegludze śródlądowej

Art. 5. 1. Użyte w ustawie określenia oznaczają:
1) statek - urządzenie pływające o napędzie mechanicznym lub bez napędu mechanicznego, w tym również prom, wodolot i poduszkowiec, przeznaczone lub używane na śródlądowych drogach wodnych do:
a) przewozu osób lub rzeczy,
b) pchania lub holowania,
c) inspekcji, nadzoru nad bezpieczeństwem ruchu żeglugowego lub szkolenia,
d) ratowania życia lub mienia,
e) połowu ryb,
f) wykonywania prac technicznych, utrzymania szlaków żeglugowych lub eksploatacji złóż kruszyw,
g) uprawiania sportu lub rekreacji,
h) celów mieszkalnych, biurowych, gastronomicznych, hotelowych lub warsztatowych, a także jako przystanie pływające, doki lub zakłady kąpielowe;

Art. 34j. 1. W celu wydania świadectwa zdolności żeglugowej albo uproszczonego świadectwa zdolności żeglugowej statek podlega, na wniosek armatora, przeglądowi technicznemu przeprowadzanemu przez upoważniony w tym celu podmiot.
2. Przeglądowi technicznemu nie podlega statek używany wyłącznie do uprawiania sportu lub rekreacji bez napędu mechanicznego lub o napędzie mechanicznym o mocy silników mniejszej niż 75 kW.

ROZPORZĄDZENIE
MINISTRA INFRASTRUKTURY1)
z dnia 5 listopada 2010 r.
w sprawie wymagań technicznych i wyposażenia statków żeglugi śródlądowej oraz upoważniania podmiotów do wykonywania przeglądów technicznych statków

§ 1. Rozporządzenie określa:
1) wymagania w zakresie budowy statku, jego stałych urządzeń, wyposażenia i właściwości manewrowych oraz dotyczące ochrony wód, powietrza lub ochrony przed hałasem;
2) sposób upoważniania podmiotów do wykonywania przeglądów technicznych statków.

§ 6. 1. Statek, z wyjątkiem statku na stałe zacumowanego do nabrzeża, powinien być wyposażony w pasy lub kamizelki ratunkowe w liczbie odpowiadającej liczbie osób znajdujących się na statku oraz w koła ratunkowe.
3. Na wodach administrowanych przez dyrektora urzędu morskiego statki uprawiające żeglugę w porze nocnej powinny być wyposażone w pasy i kamizelki ratunkowe zaopatrzone w niegasnące pod wodą światło zasilane baterią.

§ 11. Wymagania, o których mowa w § 6-10, stosuje się do statków obsadzonych załogą.


§ 19. 1. Statek przeznaczony wyłącznie do uprawiania sportu lub rekreacji powinien być wyposażony w następujący sprzęt pokładowy:
1) odbijacze w liczbie odpowiedniej do rodzaju i wymiarów statku;
2) bosak;
3) apteczka pierwszej pomocy.
2. Wymagań, o których mowa w ust. 1, nie stosuje się do statków przeznaczonych wyłącznie do uprawiania sportu lub rekreacji o długości kadłuba nieprzekraczającej 3,5 m.



Zastanawiam się, czy autor tychże ustaw i rozporządzeń wie czym są kajaki, baczki itp. Bo przepis dość niespójny i nie życiowy np. paragraf 19 rozporządzenia, - a jakoś nie nikt nie egzekwuje od kajaków w wypożyczalniach wyposażenia w bosak a nie ma słowa o rzutce. Osobiście w kajakach, kanadyjkach czy rowerach wodnych wpisałbym rzutka jako obowiązek. Bosak ma sens tylko w przypadku łodzi z wysoką burtą i częściowym pokładem. Innych przepisów nie znalazłem. Jeśli ktoś znajdzie jeszcze inną podstawę prawną, to niech szybko pisze. Mnie wystarczą tylko rok wydania Dz.U., nr i poz. a do treści szybko dojdę i określę czy obowiązujący akt prawny jest. - czy jest jedynym tego nie potrafię stwierdzić. Definicja statku, gdy nie ma szczegółowych definicji i podziału, powoduje, że wszystko co pływa jest statkiem.
Mowa jest o kamizelkach ratunkowych - dobrze że w tym temacie jest zamieszanie co jest kamizelką ratunkową a co asekuracyjną. Bo nie neguje sensowności kamizelek ratunkowych na większych jednostkach i dla osób nie potrafiących pływać, ale w rekreacji jako dodatkowe zabezpieczenie asekuracyjne są dużo lepszym rozwiązaniem.
 
 
ManaT 


Pomógł: 3 razy
Dołączył: 08 Paź 2012
Posty: 647
Skąd: Leszno
Wysłany: 2013-08-08, 07:23   

Wysłałem moje pytania do WOPR i Policji Rzecznej zobaczymy jak sobie z tym poradzą.
_________________
trzeba spływać
 
 
Amator

Dołączył: 01 Paź 2011
Posty: 151
Skąd: Włocławek
Wysłany: 2013-08-08, 09:39   

Sprawa kamizelek ratunkowych jest bardziej skomplikowana jak się nam wydaje .
Trzeba rozgraniczyć wszystkim nam znane pojęcia kamizelki ratunkowej i kamizelki asekuracyjnej .
Ogólnie na naszych łodziach cokolwiek rozumiemy pod tym pojęciem , powinno się posiadać tyle środków ratunkowych ile osób znajduje się na pokładzie .
Kamizelka asekuracyjna środkiem ratunkowym raczej nie jest , więc powinno się mieć kamizelki ratunkowe . Spotykamy patrol policji , mamy kamizelki asekuracyjne i już możemy mieć kłopot i to nie dla tego że nie mamy tych kamizelek na sobie ale że nie są to kamizelki ratunkowe .
Takich niedomówień i nadinterpretacji jest sporo .
My użytkownicy szlaków wodnych jak i policja WOPR powinniśmy się kierować zdrowym rozsądkiem .
Faktem jest że większość z nas nie ma nawyku zakładać kamizelek i przypominanie o nakładaniu przez policję i WOPR rozumiem jako działanie profilaktyczne .
Ostatnio spotkałem dwie pary Austriaków płynących kajakami Wisłą i że pogoda była upalna woda spokojna kamizelki na sobie mieli .
Ja sam też nie zawsze zakładam ale uważam że to dobry nawyk , nawet przy dobrych warunkach wypadki się zdarzają .
Z piciem alkoholu na wodzie na jeziorach i rzekach tak gdzie nie ma drogi wodnej poradzono sobie w ten sposób że że jest to picie w miejscach publicznych z godnie z ustawą o wychowaniu w trzeźwości jest (nie jestem pewien ) wykroczenie . Sprawdzę dokładnie bo lubię sobie czasami piwko strzelić .
_________________
Po pierwsze: trzeba mieć pasję. Pasja podwaja wartość naszego życia. Bez względu na to, czy pasją jest żeglarstwo, czy zbieranie znaczków.
Piotr Targowski
 
 
Zirkau 
Zirkau

Pomógł: 2 razy
Dołączył: 25 Sie 2007
Posty: 528
Skąd: Zirkau
Wysłany: 2013-08-08, 10:24   

poczekajmy na oficjalna wersję instytucji jak Policja Wodna.
 
 
Amator

Dołączył: 01 Paź 2011
Posty: 151
Skąd: Włocławek
Wysłany: 2013-08-08, 12:46   

Rozumiem twoje pytanie .
Ja przedstawiłem tylko swoje rozważania na ten temat .
Przepraszam za zamieszanie .
_________________
Po pierwsze: trzeba mieć pasję. Pasja podwaja wartość naszego życia. Bez względu na to, czy pasją jest żeglarstwo, czy zbieranie znaczków.
Piotr Targowski
 
 
ManaT 


Pomógł: 3 razy
Dołączył: 08 Paź 2012
Posty: 647
Skąd: Leszno
Wysłany: 2013-08-08, 14:02   

Amator, nie gniewaj się ale jest już temat w którym rozważamy różne podejścia do tego tematu tutaj. W tym wątku chciałbym ustalić konkrety, żebyśmy wiedzieli czy można nas karcić z powodu podejścia do sprawy, że lepiej być młodym, zdrowym i bogatym niż starym, chorym i biednym, bo to raczej wiemy bez podpowiedzi :mrgreen:
_________________
trzeba spływać
 
 
Malutki 

Pomógł: 14 razy
Dołączył: 22 Sie 2010
Posty: 185
Skąd: Gdańsk
Wysłany: 2013-08-08, 14:32   

Wygląda na to że na morzu jest znacznie prościej niż na śródlądziu:
http://www.umgdy.gov.pl/p...4sq2.y913q04sq1
 
 
ManaT 


Pomógł: 3 razy
Dołączył: 08 Paź 2012
Posty: 647
Skąd: Leszno
Wysłany: 2013-08-08, 17:07   

Malutki,
Cytat:
Wygląda na to że na morzu jest znacznie prościej niż na śródlądziu:
http://www.umgdy.gov.pl/p...4sq2.y913q04sq1
dlaczego? W/g powyższego zarządzenia też nie wiadomo czy mamy mieć kamizelkę na sobie, ani w co dokładnie powinna być wyposażona łódka (kajak, bo o kanu mowy tam nie ma) Wiemy tylko, że §3 pkt3 zakazuje pływania bez przypisanego wyposażenia w sprzęt ratunkowy.
-------------------
Dodaję czwarte pytanie:
4) Czy wpław wolno pływać wszędzie? (oczywiście oprócz miejsc zakazanych)
O odpowiedzi proszę z zachowaniem zasady - odpowiedź rzetelna i poparta interpretacją przepisów z odpowiednim podlinkowaniem.

Bo jak się okazuje tu zdania też są podzielone.
Według podkom. Dariusza Białkowskiego, szefa Komisariatu Wodnego Policji w Poznaniu - Osoby, które pływają bez opieki ratownika, powinny być karane.
Według Policjantów z Wrocławia i Trójmiasta oraz Ministerstwa Spraw Wewnętrznych wolno pływać w miejscach gdzie nie ma zakazu kąpieli.
źródło
...i bądź tu mądry :???:
_________________
trzeba spływać
 
 
Zirkau 
Zirkau

Pomógł: 2 razy
Dołączył: 25 Sie 2007
Posty: 528
Skąd: Zirkau
Wysłany: 2013-08-08, 19:04   

Policja nie jest czasem najlepszym miejscem interpretacji prawa. Wide uznaniowość Policji przekraczające wytyczne ustawy w dostępie do broni czy właśnie na wodzie żądająca zakładania kamizelek - tego wymogu po prostu nie ma. łódź ma być wyposażona i tyle albo aż tyle prawo wymaga.

To samo z pływaniem poza miejscami wyznaczonymi. A co nie jest zakazane jest dozwolone. I tu nie może być karania jak niektórym by się wydawało. Bo z jakiego paragrafu, jaki zakaz łamiesz?

Weź taki przykład. Jestem ratownikiem wodnym. I pływam sobie gdzie chcę - jestem pod opieką ratownika czy nie? Albo pływamy sobie z kolegą który jest także ratownikiem?

Już kilka takich akcji miałem z Policją, która rozpoczyna tyradę, że o 1 w nocy nie wolno się kąpać na kąpielisku bo blablalba i bez opieki ratownika. No to ja niebieską książeczkę wyciągam, kolega też i .... najlepsza jest zawsze ta mina zawiedziona że koronny argument mu zniszczyłem tym okazaniem się :D . A na wodzie, w łódce, kanadyjce, książeczka ta, zwykle kończy monolog a rozpoczyna dialog i jak do tej pory kończyło się miłym pożegnaniem.

Podlinkowałbym że nie ma nigdzie takiego zakazu, o tak: link :oops: no i tak to działa. Nie ma.
A w co ma być wyposażone Kanu jest zapisane: kanu to statek w myśl definicji ustawy. A każdy statek....
 
 
drawa 
stary zgrywus


Dołączył: 09 Kwi 2011
Posty: 751
Skąd: Warthegau
Wysłany: 2013-08-08, 19:14   

Cytat:
czy właśnie na wodzie żądająca zakładania kamizelek - tego wymogu po prostu nie ma. łódź ma być wyposażona i tyle albo aż tyle prawo wymaga.
i niech to zdanie zakończy dyskusje o kamizelkach :!:
_________________
Forum spływy pontony http://splywy-pontony.pho...68&p=1759#p1759
 
 
ManaT 


Pomógł: 3 razy
Dołączył: 08 Paź 2012
Posty: 647
Skąd: Leszno
Wysłany: 2013-08-08, 19:15   

Cytat:
A na wodzie, w łódce, kanadyjce, książeczka ta, zwykle kończy monolog a rozpoczyna dialog i jak do tej pory kończyło się miłym pożegnaniem

dobry pomysł, będę ją woził, tylko foto mam mocno przeterminowane :mrgreen:
Mimo to jak nie dostanę odpowiedzi na @ to w poniedziełk poślę polecony do MSW.
_________________
trzeba spływać
 
 
ManaT 


Pomógł: 3 razy
Dołączył: 08 Paź 2012
Posty: 647
Skąd: Leszno
Wysłany: 2013-08-08, 19:20   

drawa,
Cytat:
i niech to zdanie zakończy dyskusje o kanizelkach :!:

nie :!: , potrzebny mi § po to żeby mi np. 16 letni pomocnik ratownika, który dorwał się do motorówy i jest najważniejszy na akwenie a sam nie ma kamizelki na sobie nie tarmosił siwej głowy.
_________________
trzeba spływać
 
 
Zirkau 
Zirkau

Pomógł: 2 razy
Dołączył: 25 Sie 2007
Posty: 528
Skąd: Zirkau
Wysłany: 2013-08-08, 19:31   

ManaT napisał/a:
w poniedziałek poślę polecony do MSW.


poproś o podanie wszystkich podstaw prawnych wraz z konkretnymi artykułami. Zapewne nic więcej nie będą wstanie wskazać. Można do nich także mailem. Odpowiadają.
 
 
Malutki 

Pomógł: 14 razy
Dołączył: 22 Sie 2010
Posty: 185
Skąd: Gdańsk
Wysłany: 2013-08-08, 22:28   

Cytat:
potrzebny mi § po to żeby mi np. 16 letni pomocnik ratownika, który dorwał się do motorówy i jest najważniejszy na akwenie a sam nie ma kamizelki na sobie nie tarmosił siwej głowy.


Tu przydałby Ci się zupełnie inny paragraf. O uprawnieniach rożnych służb na wodzie. Bo z tego co pamiętam to najwięcej mogą inspektorzy żeglugi, policjanci mają już jakieś ograniczenia, straż miejska/gminna ma ich dużo, a WOPRowcy niezależnie od wieku, stopnia organizacyjnego i wielkości motorówki mogą cię najwyżej o coś poprosić.

A co do pływania po morzu to nie ma przepisów które by przypisywały cokolwiek kanadyjkom czy kajakom, czyli można pływać całkiem bez kamizelki (niezależnie co mówi o tym rozsadek).
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku


Skocz do:  

Aktywności propagowane w tym forum mogą być niebezpieczne dla życia lub zdrowia.
Administrator nie bierze odpowiedzialności za ewentualne wypadki zaistniałe podczas ich uprawiania.
Pływaj zawsze w kamizelce asekuracyjnej. 90% (!) utonięć można by uniknąć gdyby ofiara miała ją założoną!

Korzystanie z Forum.Kanu.pl i www.Kanu.pl oznacza akceptację Regulaminu oraz zgodę na wykorzystywanie plików "cookies".

Administratorem www.Kanu.pl i forum.Kanu.pl jest Piotrek "Myszoor" Kaleta.

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group