forum.Kanu.pl » Strona Główna

 SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  

Odpowiedz do tematu
Poprzedni temat :: Następny temat
Rosyjski Kelly Kettle
Autor Wiadomość
Radek 


Pomógł: 20 razy
Dołączył: 24 Wrz 2006
Posty: 1226
Skąd: Raciąż
Wysłany: 2010-11-23, 18:50   

Panowie, do grzania wody w samowarze też potrzebne jest paliwo w postaci drewna, zapałek itd.
Ja po ostatnim zlocie wiem jedno nie ma bardziej niezawodnego urządzenia niż kuchenka na paliwa płynne. Sam posiadam Primusa i jest jak dla mnie rewelacja. 1 l benzyny ekstrakcyjnej wystarczył dla naszej całej grupy z Raciąża i nie tylko. Szybko gotuje wodę, zajmuje mało miejsca i mając dysze to nawet olejem kuchennym można w nim palić.
Jako ciekawostka:
http://www.liard-firebox.ch/
Z drugiej strony każdy sposób jest dobry by napić się gorącej kawy czy herbaty :razz:
 
 
puchalsw 


Dołączył: 07 Lip 2010
Posty: 60
Skąd: Stolyca
Wysłany: 2010-11-23, 18:57   

Radek. W KK, czy tym samowarku pali się chrustem, suchymi śmieciami, czymkolwiek... Beduini palą na pustyni wielbłądzim łajnem.

radekkanu napisał/a:
anowie, do grzania wody w samowarze też potrzebne jest paliwo w postaci drewna, zapałek itd.
Ja po ostatnim zlocie wiem jedno nie ma bardziej niezawodnego urządzenia niż kuchenka na paliwa płynne. Sam posiadam Primusa i jest jak dla mnie rewelacja. 1 l benzyny ekstrakcyjnej wystarczył dla naszej całej grupy z Raciąża i nie tylko. Szybko gotuje wodę, zajmuje mało miejsca i mając dysze to nawet olejem kuchennym można w nim palić.


Zgadza się :-) I dlatego do wakacji odszykuję to cacuszko:
http://lh4.ggpht.com/_Row...24/DSC03759.JPG
Primus rocznik 65'ty
A te "fajerboxy" to widziałem na BushcraftUK. Fajna sprawa.
_________________
Tak sobie pływam....
 
 
Radek 


Pomógł: 20 razy
Dołączył: 24 Wrz 2006
Posty: 1226
Skąd: Raciąż
Wysłany: 2010-11-23, 19:24   

Ale i tak nie ma jak "nieśmiertelny" czajnik Rafała.
 
 
Myszoor 
Miłośnik Myszek :)


Pomógł: 8 razy
Dołączył: 23 Kwi 2010
Posty: 1407
Skąd: zDolny Śląsk
Wysłany: 2010-11-23, 20:10   

puchalsw napisał/a:
Myszoorku. Może i tak, ale nie zawsze masz możliwość jego rozpalenia. A to materiału nie ma, a to nie wolno, itd.
Przygotować ognisko to zebrać materiał, rozpałkę, zapas paliwa, ułożyć drewno, przygotować krzesiwko, albo zapałki, no i rozpalić. To wszystko zabiera czas. W hobbo stove, czy KK, samowarkach Ivana to wszystko się odbywa błyskawicznie. Ja w tym czasie zagotuję parę litrów wody.

ale ja "piłem" wyłącznie do stwierdzenia, że z taką maszynką jest się bliżej natury. Jeżeli tak, to ja równie blisko natury jestem wtedy gdy podkłądam do pieca :D

puchalsw napisał/a:
Nie zrozum mnie źle. Nic nie da takiego ciepła jak ognisko, a nodia to już prawdziwe centralne ogrzewanie. Jednak kiedy jesteś zmachany, zmęczony, masz mało miejsca bądź paliwa, takie wynalazki są bezecne.

Ja zabieram kuchenkę na gaz lub multifuela, więc nie widzę sensu by:
1. kupować coś nowego w tej materii
2. nawet nie dublować ale potrajać posiadane ustrojstwa do podgrzewania wody
3. zagracać sobie chatę kolejnym gratem
4. marnować na kolejnego grata miejsce w kanu

tyle moich przemyśleń w temacie :D
_________________
Good judgment comes from experience, and experience comes from bad judgment : ) | Mysia Perć™ : P
Dumoine - zapiski z budowy -> eBook
 
 
Kubas


Dołączył: 04 Wrz 2008
Posty: 10
Skąd: Maćkowa Ruda
Wysłany: 2010-12-14, 16:16   

Cholerka właśnie o naszym ,,Highlanderze" miałem napisać.

Samowar sprawa boska, ale jednak co czajnik to czajnik :twisted:
 
 
PANDA 


Pomógł: 2 razy
Dołączył: 24 Wrz 2006
Posty: 40
Skąd: Żyrardów
Wysłany: 2011-05-08, 14:00   

A ja zima wypróbowałem taki patencik
http://www.youtube.com/wa...yer_profilepage

Sprawdził się doskonale w trakcie styczniowego spływu. Waży co prawda prawie 5 kg ale warto było taszczyć to ze sobą. Ciepełko w namiocie - bezcenne :D
_________________
byle dalej...
 
 
drawa 
stary zgrywus


Dołączył: 09 Kwi 2011
Posty: 751
Skąd: Warthegau
Wysłany: 2011-05-22, 20:03   

co to za wynalazek :?:
_________________
Forum spływy pontony http://splywy-pontony.pho...68&p=1759#p1759
 
 
Radek 


Pomógł: 20 razy
Dołączył: 24 Wrz 2006
Posty: 1226
Skąd: Raciąż
Wysłany: 2011-05-22, 20:10   

Ciśnieniowy ekspres do kawy :)
 
 
DeeL 

Dołączył: 21 Lut 2008
Posty: 32
Skąd: Koszalin
Wysłany: 2011-05-24, 18:42   

drawa napisał/a:
co to za wynalazek


Coś mi tu bimbrem zalatuje
 
 
drawa 
stary zgrywus


Dołączył: 09 Kwi 2011
Posty: 751
Skąd: Warthegau
Wysłany: 2011-07-13, 14:45   

wyposażenie do kuchni niewątpliwie pomocne :roll:
_________________
Forum spływy pontony http://splywy-pontony.pho...68&p=1759#p1759
 
 
Parthagas 

Dołączył: 08 Lip 2011
Posty: 18
Wysłany: 2011-07-14, 14:19   

Pojechałem kiedyś na dwudniowe wykopki z wykrywką, wziąłem palnik benzynowy. Gotowanie obiadu było OK, ale herbaty na kolację nie udało się ugotować, dziadostwo się rozszczelniło. Rozpaliłem małe ognisko ziemne (zboczowe) w skarpie transzei i dało radę. Od tej chwili używam tylko prostych, o nikłym stopniu awaryjności, sprzętów. Należy do nich KK, palnik spirytusowy od szwedzkiej menażki lub palnik z puszki po pepsi (pepsi can stove). Jednak standardem jest ognisko. Nie neguję innych rozwiązań konstrukcyjnych, ale im nie ufam.
 
 
ELTECH 


Pomógł: 2 razy
Dołączył: 15 Lis 2012
Posty: 531
Skąd: Ząbki koło Wawki
Wysłany: 2013-04-10, 17:52   

i ja szczerze mówiąc preferuję ognisko - nie dość że upieczesz, ugotujesz, usmażysz, ogrzejesz się i rozświetlisz otoczenie to jeszcze jaka przyjemność posiedzieć przy ogniu.
A przy palniku - taka sobie.
Jednak żywy ogień górą :mrgreen:
_________________
NASZA MAPA szczegóły w dziale "Uwagi do forum > Mapa Google"

Pozdrowionka
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku


Skocz do:  

Aktywności propagowane w tym forum mogą być niebezpieczne dla życia lub zdrowia.
Administrator nie bierze odpowiedzialności za ewentualne wypadki zaistniałe podczas ich uprawiania.
Pływaj zawsze w kamizelce asekuracyjnej. 90% (!) utonięć można by uniknąć gdyby ofiara miała ją założoną!

Korzystanie z Forum.Kanu.pl i www.Kanu.pl oznacza akceptację Regulaminu oraz zgodę na wykorzystywanie plików "cookies".

Administratorem www.Kanu.pl i forum.Kanu.pl jest Piotrek "Myszoor" Kaleta.

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group